Kocimiętka – koty szaleją na jej punkcie. Dlaczego?

 

Kocimietka–koty-za-nia-szaleja

Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka to roślina z rodziny jasnowatych. Znanych jest ponad 250 jej odmian. Pierwotnie porastała ona tereny Azji i północnej Afryki. Dzisiaj dosyć powszechnie roślina ta występuje na obszarze całej Europy.

W naszym kraju największą popularnością cieszy się kocimiętka właściwa (łac. nepeta cataria). Nie należy ona do trudnych w uprawie roślin. Z powodzeniem możesz ją wyhodować na balkonie lub w ogródku.

Jak wygląda kocimiętka?

Kocimiętkę można rozpoznać po grubych łodygach pokrytymi „włoskami” i drobnych, postrzępionych liściach w kształcie serca. Rośnie ona w gęstych kępach. Charakterystyczne dla niej jest szaro-zielone zabarwienie.

Gdy kocimiętka kwitnie, obficie pokrywa się kwiatami. Są one zebrane w wiechy i na ogół mają fioletowe zabarwienie. Nadal nie wiesz, co to kocimiętka? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to roślina bardzo podobna do lawendy. Nie bez powodu tak często bywa z nią mylona.

A oto zdjęcie, które pokazuje, jak wygląda kocimiętka.

jak-wyglada-kocimietka

Kocimiętka – działanie na człowieka

Napar z kocimiętki ma właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • rozkurczowe,
  • moczopędne,
  • uspokajające.

Ludzie cenią ją także za miły dla oka wygląd. Zapach kocimiętki dla jednych jest dosyć przyjemny, dla innych już nie. O ile jednak zdanie na temat zapachu kocimiętki wśród ludzi bywają podzielone, wśród naszych czworonożnych pupili panuje pełna zgodność. Koty kochają kocimiętkę!

Jak działa kocimiętka na zwierzęta i owady?

Aromat wydzielany przez tę roślinę uspokaja pszczoły, odstrasza natomiast muchy, komary i kleszcze. Zastanawiasz się, jak działa kocimiętka na koty? Ciekawi Cię, czy faktycznie stanowi ona dla nich tak silny afrodyzjak? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

W mikroskopijnych cebulkach pokrywających łodygi, liście i strąki nasienne kocimiętka wytwarza nepetalakton. Ta substancja chemiczna wydostaje się do powietrza, gdy wypełnione nią cebulki pękają. Jej aromat wabi koty. Gdy go poczują – pocierają, a nawet żują roślinę, by uwolnić go na zewnątrz jeszcze więcej.

Eksperci z American Chemical Society są zdania, że nepetalakton jest dla kotów niczym feromon szczęścia. Zwierzęta te wyposażone są w narząd Jacobsona odpowiedzialny za odbiór lotnych substancji chemicznych. To jeden ze sposobów, w jaki zyskują one orientację w otaczającym świecie. Dzięki niemu również rejestrują one zapach kocimiętki. Ich reakcja na niego jest więc organiczna, poza wszelką kontrolą.

Jak zachowują się będące „pod wpływem” kocimiętki koty?

Nie na każdego osobnika kocimiętka ma wpływ. Zdaniem specjalistów podatność na nią uwarunkowana jest genetycznie. Przyjmuje się, że co 3 kot nie reaguje na aromat kocimiętki. Nie bez znaczenia jest wiek zwierzęcia. Osobniki młode poniżej 6 miesiąca życia, jak również te starsze nie wykazują nią żadnego zainteresowania.

Często po kontakcie z kocimiętką kot popada w stan euforii  – głośno miauczy, podskakuje, tarza się, dopomina pieszczot. Czasem staje się on spokojny, łagodny, przyjemnie odprężony. Tak czy inaczej, wrażenia u kotów związane z wdychaniem substancji wydzielanych przez kocimiętkę należy opisać jako przyjemne. Siła reakcji to także kwestia osobnicza. W dużej mierze zależy ona także od ilości wchłoniętego przez kota nepetalaktonu.

Jak długo utrzymują się efekty działania kocimiętki? Koty znajdują się pod jej wpływem przez jakieś 10-15 minut. Potem tracą zainteresowanie, ale najwyżej na kilka godzin.

Kolejne istotne pytanie: czy kocimiętka może zaszkodzić zwierzęciu? Najgorszy scenariusz przewiduje kłopoty żołądkowe, gdy kot spożyje jej zbyt dużo.

Przeczytaj również: Mruczenie kota – jakie korzyści zdrowotne niesie?

 

Jak wykorzystać działanie kocimiętki na koty w opiece nad nimi?

Koty należą do zwierząt bardzo wdzięcznych, ale potrafią być dosyć psotne. Pewnych zachowań wyzbywają się wraz z wiekiem, czasem jednak trzeba posłużyć się sposobem. Znakomitą pomocą w czasie treningu behawioralnego są różnego rodzaju przysmaki. Nie ma to jak wzmocnienie pożądanego zachowania nagrodą.

Bywa jednak tak, że stare dobre metody zawodzą. W takich sytuacjach możesz wykorzystać działanie kocimiętki. Koty lgną do tych miejsc, w których jej zapach jest wyczuwalny.

Jeśli Twój pupil niszczy meble, wykorzystaj tę roślinę, by przekierować jego uwagę na drapak. W ten sposób możesz zachęcić kota do nowego legowiska, a nawet pomóc mu oswoić się z nowym czworonożnym domownikiem.

Jeśli zdecydujesz się uprawiać kocimiętkę na balkonie, musisz zabezpieczyć go siatką. Garść porad dotyczących jej montażu znajdziesz w artykule: „Siatka ochronna dla kota, czyli jak zabezpieczyć balkon, żeby kot nie wypadł?”.

Jeśli nie jesteś typem ogrodnika, możesz nabyć gotowy spray z kocimiętką. W sprzedaży są także zabawki nasączone jej aromatem. To znakomity sposób na pupila w typie śpiocha, który potrzebuje specjalnej zachęty, by trochę się poruszać.

 

A jak kocimiętka działa na Twojego kota?