Czy kot zawsze spada na 4 łapy?

czy-kot-zawsze-spada-na-czetry-lapy

Jak wygląda upadek kota z wysokości?

Wszyscy znają powiedzenie, że kot zawsze spada na cztery łapy. Faktem jest, że posiada on niesamowitą umiejętność łapania równowagi w locie, ale nie za każdym razem mu się to udaje. Naukowcy weterynarii z Uniwersytetu Uludag w Bursie w Turcji odkryli, że spadające koty potrafią szybko skoordynować swoją pozycję w powietrzu. Sposób, w jaki to robią, nazywa się odruchem postawy.

Pokaż kotku, co masz w środku

Dzięki aparatowi przedsionkowemu zlokalizowanemu w uchu koty potrafią doskonale zorientować się w przestrzeni i obracać głowę tak, by ciało podążało za nią, a lądowanie odbyło się na nogach. Brak obojczyków i bardzo elastyczny kręgosłup, złożony z 30 kręgów dodatkowo ułatwia im to zadanie. Odruch postawy rozwijają się u kociąt w wieku 3 tygodni, a 7. tygodniu jest on w pełni rozwinięty.

Upadek kota: Czy wysokość ma znaczenie?

Okazuje się, że tak. Badania New York City Animal Medical Center w 1987r. przeprowadzone na kocich pacjentach kliniki weterynaryjnej ukazują niewiarygodne statystyki.

  • Po pierwsze, większość badanych kotów (aż 90%) upadła na beton, przeżywając upadek - tylko 37% z nich doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
  • Po drugie, badania wskazują, że na to, jak groźny był upadek kota, miała wpływ właśnie wysokość. Koty, które spadły z wysokości od 7. do 32. piętra, odniosły mniej obrażeń niż te, które spadły z pięter niższych.

Rekordzista w spadaniu na cztery łapy

Wśród badanych w Nowym Jorku kotów znalazł się kot-rekordzista, który spadł z 32. piętra, lądując na 4 łapy.  Konsekwencjami tego lotu były jedynie wyszczerbiony ząb i niewielkie uszkodzenie płuca. Naukowcy sądzą, że im dłużej kot spada, tym więcej ma czasu, by się wyprostować.

Podczas lotu osiąga on prędkość prawie 100 kilometrów na godzinę (dwa razy mniej niż człowiek!). W jego trakcie zaczyna się stopniowo „relaksować” i wyciągać łapy – podobnie jak robi to latająca wiewiórka. Ciało kota działa więc na zasadzie zbliżonej do spadochronu.

Zachowanie kota po upadku

Upadek kota z wysokości, mniejszej lub większej, to dla niego codzienność. Zwierzęta te sporo czasu spędzają na drzewach, blatach, szafach czy komodach, na które często wchodzą. Ich umięśnione nogi świetnie amortyzują lądowanie, zmniejszając siłę uderzenia, dzięki czemu kot zawsze jest przygotowany na upadek. Jeśli do takiego dojdzie, a zwierzak dozna poważnych obrażeń, resztkami sił będzie się starał oddalić w bezpieczne miejsce.

upadek-kota-z-wysokości-z-drzewa

Pierwsza pomoc - reaguj od razu

W razie niefortunnego upadku trzeba działać szybko. Ostrożnie zbadaj stan kota. Zaobserwuj, czy nie występuje krwawienie z pyska lub nosa, nietypowe ułożenie kończyn, mogące sygnalizować złamanie, ciężki oddech, czy przyspieszone bicie serca. Sprawdź, czy kot nie ma połamanych zębów. Nawet, jeśli powyższe obrażenia się nie pojawią, od razu udaj się z nim do weterynarza.

Co grozi kotu po upadku z wysokości?

Loty z wysokości mogą być tragiczne w skutkach, a zachowanie kota po upadku nie musi odzwierciedlać jego faktycznego stanu. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że nic mu nie jest, pamiętaj, że może on doznać wstrząsu pourazowego, który niewykryty w porę i nieleczony, może doprowadzić nawet do jego śmierci.

Upadek kota może się skończyć także złamaniem łap. Złamanie kości udowych leczy się dość szybko, a rekonwalescencja trwa ok. 4-5 tygodni. Bardziej niebezpieczne są uszkodzenia stawów kolanowych – wiąże się to z trudną kuracją, nie gwarantującą często pełnego powrotu do zdrowia.  

To tylko przykłady konsekwencji wypadku naszego zwierzaka. Dlatego tak ważna jest wizyta u weterynarza po każdym upadku kota z wysokości.

Jak zapobiec upadkowi kota?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli więc mieszkasz na wysokim piętrze w bloku, posiadasz balkon i zależy Ci na bezpieczeństwie Twojego pupila, zamontuj na nim specjalną siatkę ochronną , której Twój mały odkrywca nie przegryzie. Możesz także zapewnić mu w mieszkaniu inne rozrywki, np. wysoki drapak z półkami, tak, by nie szukał wrażeń „na wysokościach”.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć balkon, żeby kot z niego nie wypadł?

Czy Twój kot spadł kiedyś z wysokości i czy upadł na cztery łapy? Nie licz na łut szczęścia i zadbaj o jego bezpieczeństwo już dziś. Jeśli natomiast dojdzie do wypadku, udaj się z nim szybko do weterynarza.