Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Kot Savannah – kot domowy czy jednak dziki?

kot_Savannah_kot_domowy_czy_jednak_dziki

Savannah: kot domowy skrzyżowany z serwalem afrykańskim

Savannah to hybryda kota domowego (felis catus) i serwala afrykańskiego/sawannowego (leptailurus serval). Pierwszy kot tej rasy urodził się 7 kwietnia 1986 roku. Jego właścicielką była Judee Frank. Podobno do sparowania doszło w sposób niezamierzony. Jedno kocię z tego miotu nabył od niej Patrick Kelley, by we współpracy z Joyce Sroufe rozpocząć pracę nad stworzeniem nowej, oficjalnie uznawanej rasy.

Jak wynika z opracowania pt.: „Ocena ryzyka inwazyjnych zwierząt: mieszańce Serwala”, której autorami są Anna MarkulaMartin Hannan-Jones i Steve Csurhes, w 2000 r. The International Cat Association (TICA) uznała Savannah za rasę kotów domowych. Nie zrobiła tego natomiast inna bardziej wpływowa organizacja felinologiczna, czyli The Cat Fanciers' Association.

CFA decyzję swoją uzasadniła stwierdzeniem, że uznanie kotów Savannah hodowcy mogą potraktować jako zachętę do krzyżowania różnych gatunków celem tworzenia coraz to nowszych ras kotów domowych.

Klasyfikacja kotów Savannah

Z uwagi na dziki rodowód te hybrydy kota domowego klasyfikowane są według liczby pokoleń, które dzieli je od egzotycznego protoplasty. Przyjmuje się, że wczesne generacje Savannah – pokolenie F1 do F5 – wykazują większe podobieństwo genetyczne do afrykańskich serwali. Uwidacznia się ono przede wszystkim w ich wzroście, zwłaszcza w odniesieniu do samców.

Męskie hybrydy kotów pochodzące z krzyżówki pierwszego pokolenia serwala z kotem domowym (F1) mogą ważyć 8-11 kg przy wzroście w kłębie równym 40-45 cm. Dla porównania samce F4 i F5 osiągają wagę 6,3-8,2 kg przy wzroście 32,5-38 cm.

Zgodnie z przyjętą klasyfikacją pokolenie F5 powinno oznaczać dalekie pokrewieństwo z serwalem, a co za tym idzie – wyższy stopień udomowienia. Trudno tak naprawdę ustalić, jaki jest procentowy udział genów tego egzotycznego zwierzęcia w danej generacji, gdyż hodowcy często dokonują krzyżówek wstecznych.

Przeczytaj również: Mruczenie kota – czy wiesz, jakie niesie korzyści zdrowotne?

Intrygujący wygląd kotów Savannah

Savannah jako hybrydy kotów domowych z serwalami wizualnie mocno różnią się od dobrze znanych nam udomowionych ras. Mają bardziej trójkątną głowę oraz duże uszy. Charakterystyczna dla nich jest smukła budowa ciała – długa szyja i zgrabne łapy. Kolor futra kotów Savannah może przyjmować następujące odcienie:

  • srebrny,
  • brązowy,
  • czarny,
  • smoke.

Zawsze natomiast naznaczone jest ono charakterystycznymi dla serwala afrykańskiego cętkami.

Serwal_domowy_słodki_pieszczoch_czy_niebezpieczny_drapieżnik

Serwal domowy – słodki pieszczoch, czy niebezpieczny drapieżnik?

Koty rasy Savannah są dosyć aktywne – potrafią skoczyć na wysokość 2,5 metra z pozycji stojącej. Osobniki mniej uspołecznione mogą warczeć i syczeć na obcych. Koty te po serwalu przejęły typowe dla niego „ćwierkanie”. To ich sposób na komunikowanie się z właścicielem.

Serwale domowe nie mają specjalnych wymagań żywieniowych. Z całą pewnością są mięsożercami i potrzebują wartościowego pożywienia, które zachowa je w dobrej kondycji. Nie mają one zdolności do syntetyzowania takich aminokwasów jak: tauryna czy arginina. Musisz dostarczać je im wraz z pożywieniem.

Dobrą propozycję dla kotów z dzikimi korzeniami stanowi mokra karma z dużą zawartością mięsa oraz dodatkiem tauryny, witaminą E i D3 – dla mocnych kości, błyszczącej sierści i lepszej odporności.

Jeśli chodzi o obciążenia genetyczne różnymi chorobami, w przypadku Savannah nie są one jeszcze doprecyzowane. Jednym z większych utrudnień dla ich właścicieli może być genetycznie uwarunkowana żywiołowość tych kotów.

Przeczytaj również: Siatka ochronna dla kota, czyli jak zabezpieczyć balkon, żeby kot nie wypadł?

Czy hybrydy kota sawannowego są niebezpieczne dla ludzi?

Stopień „dzikości” kotów Savannah w dużej mierze zależy od generacji. Nie stanowią one zagrożenia dla ludzi, ale przejawiają destrukcyjne zachowania, np. gdy się nudzą. Koty te bywają terytorialne. Decydując się na takiego pupila, musisz mieć na uwadze fakt, że może on nie zaakceptować innego czworonożnego domownika. 

Serwale domowe są energiczne, silne, inteligentne. Wiele osób relację z nimi przyrównuje do tej, który można nawiązać z psami.

Jednak pewne rzeczy trzeba wypracować. Savannah wymagają zaangażowanego podejścia od właścicieli, dużo cierpliwości, a przede wszystkim – żelaznej konsekwencji. Przyjmując takiego zwierzaka pod dach swojego domu, nie spodziewaj się, że będzie całymi dniami wylegiwał się na kanapie. To kot aktywny, niezależny i z silnym charakterem.

A Ty, co sądzisz na temat hybryd kotów domowych?