Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Kaszel u konia – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

kaszel-u-konia

Co oznacza kaszel u konia?

Kaszel to naturalna reakcja organizmu, który potrzebuje oczyszczenia dróg oddechowych. Niekoniecznie musi on od razu oznaczać chorobę. Przyczyny mogą być różne, a rodzaj kaszlu pomoże Ci w ich ustaleniu. Co zatem może być powodem tego, że koń kaszle? Najczęstsze typy kaszlu to:

 • kaszel źrebięcy,
 • kaszel jeździecki,
 • kaszel wywołany zakażeniem.

Czym się różnią i co może je wywoływać?

Kaszel u źrebiąt

Przyczyna kaszlu u najmłodszych koni zwykle wywołana jest przez bakterie. Może to być gatunek robaka pojawiającego się w jelitach albo w płucach.

 • Ten pierwszy, czyli glista koniowata, dostaje się do organizmu po przypadkowym spożyciu przez źrebię jaj. Wyklute pasożyty przemieszczają się później do płuc, powodując podrażnienia i stany zapalne.
 • Z kolei drugi rodzaj bakterii dostaje się bezpośrednio do płuc wraz ze wdychanymi cząsteczkami kurzu.

Kaszel jeździecki

Jednorazowy kaszel u konia podczas jazdy może po prostu oznaczać, że zwierzę musi oczyścić drogi oddechowe z pyłu i kurzu. Jeśli jednak utrzymuje się on cały czas, zatrzymaj się i sprawdź, czy na przykład coś nie utknęło w nosie konia. Jeżeli nie uda Ci się znaleźć przyczyn pochodzących z zewnątrz, być może koń cierpi na stan zapalny lub inną dolegliwość fizyczną.

Kaszel wywołany zakażeniem

Kaszel u konia to charakterystyczny objaw zapalenia dróg oddechowych. Bardzo często wywołują go takie choroby zakaźne, jak:

 • grypa,
 • zarażenie herpeswirusem (EHV),
 • zołza u koni.

Grypa koni może pojawić się w dużych zgromadzeniach zwierząt, np. podczas wystaw, pokazów i innych zjazdach jeździeckich. Oprócz mokrego kaszlu typowymi objawami są:

 • gorączka,
 • brak apetytu,
 • osłabienie,
 • powiększone węzły chłonne.

Kaszel alergiczny u konia również powoduje wydzielanie się śluzu, jednak można odróżnić go po tym, że jest bardziej wodnisty i przezroczysty. Szczególnie niebezpieczną chorobą na tle alergicznym jest nawracająca choroba obturacyjna (RAO), czyli uczulenie na zarodniki pleśni. Początkowo wyglądający na niegroźny kaszel może przerodzić się w poważne duszności i problemy z wydolnością. RAO u koni wiąże się z dziedziczeniem genetycznym.

Podobne dolegliwości do grypy powoduje herpeswirus u koni (EHV), ale w niektórych przypadkach mogą wystąpić też problemy z układem nerwowym, takie jak nietrzymanie moczu lub osłabienie tylnych kończyn.

W przypadku zołzy u koni choroba spowodowana jest zakażeniem paciorkowcem. Towarzyszy jej:

 • bardzo wysoka gorączka,
 • wydzielina z nosa,
 • apatia,
 • a czasem nawet ropienie.

Wyraźnym objawem będzie spazmatyczny, suchy kaszel u konia. Zołzy można rozpoznać też przez charakterystyczną pozę, jaką przyjmuje chore zwierzę – wyciągnięta szyja i lekko zwieszona głowa.

co-na-kaszel-u-konia

Co na kaszel u konia?

Niezbadany i nieleczony kaszel u konia może znacznie utrudniać zwierzęciu normalne funkcjonowanie, a nawet doprowadzić do poważniejszej choroby. Koniecznie zasięgnij porady weterynarza, by ustalił, co jest przyczyną dolegliwości i zalecił dalsze kroki.

Każdy zarażony koń powinien zostać poddany izolacji, by nie narażać innych zwierząt. W zależności od przyczyn kaszlu istnieją odpowiednie farmakoterapie w postaci doustnej lub np. zastrzyków. W przypadku alergii, o ile to możliwe, wyeliminuj z otoczenia konia alergeny. Nawet jeśli nie chodzi o uczulenie, warto na przykład czasowo zamienić pylącą karmę na mokrą czy wybrać mniej pylącą ściółkę w stajni.

W hodowli koni ogromne znaczenie i wpływ na ich zdrowie ma sposób ich żywienia. Dopasuj dietę zwierząt do ich konkretnych potrzeb i uzupełniaj ją bogatymi w składniki odżywcze i witaminy suplementami. Dzięki temu naturalna odporność zostanie zwiększona, a Twój koń będzie mniej narażony na wszelkie choroby, także te wywołujące kaszel.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat hodowli koni, zajrzyj do artykułu "Ile kosztuje utrzymanie konia?.