Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Karmienie kociąt – czym karmić młode koty?

Karmienie-kociat–czym-karmic-mlode-koty

W życiu każdego organizmu jednym z ważniejszych etapów jego rozwoju są pierwsze tygodnie życia. Niedożywienie czy niedobór jakichkolwiek z podstawowych z składników odżywczych może się negatywnie odbić na jego przyszłym zdrowiu, a nawet życiu. Z tego powodu tak kluczowa jest wiedza o tym, jak i czym karmić małe koty.

Karmienie młodych kotów – podstawy

Żywienie kociąt różni się znacząco w zależności od wieku zwierzęcia. I tak, rozróżnia się trzy główne etapy:

  • I etap – od narodzin do 2-3. tygodnia życia,
  • II etap – tak zwany okres przejściowy od około 3. do 6-8. tygodnia życia,
  • III etap – od odsadzenia od matki do osiągnięcia dojrzałości, to jest do 9-12. miesiąca życia.

Czym karmić kocięta w pierwszych tygodniach życia?

Początkowo jedynym pokarmem kocięcia jest wydzielina gruczołów mlekowych matki, tak zwana siara, przepełniona nie tylko substancjami odżywczymi, ale i przeciwciałami, enzymami i hormonami, za sprawą której młode zwierzę buduje swój układ odpornościowy.

Po kilku dniach wydzielina ta przemienia się w mleko, które powinno stanowić podstawę pożywienia młodych kociąt do okresu odsadzenia, to jest co najmniej do 6-8 tygodnia ich życia. Co jednak w przypadku, gdy zwierzę zostało porzucone lub odnalezione bez matki? Czym karmić kocięta, kiedy nie mają one dostępu do pożywienia od kociej mamy?

Jak wykarmić kocięta bez matki?

W przypadku młodych kociąt należy podawać im pokarm jak najbardziej zbliżony do mleka matki. Wystrzegaj się mleka krowiego czy mieszanek dla ludzkich noworodków. Najlepiej poszukać innej karmiącej kotki. Jeśli nie ma takiej możliwości, zaopatrz się w specjalny preparat, tzw. mieszankę mlekozastępczą dla kociąt.

Tego typu „mleko” podawaj kociakom, wykorzystując butelkę z małym smoczkiem lub strzykawkę. Co ważne, tak młode kocięta muszą być karmione mniej więcej co 2-3 godziny, przez całą dobę. Staraj się jednak stopniowo wydłużać przerwy pomiędzy posiłkami, by ostatecznie coraz starsze koty (od około 2. tygodnia życia) były w stanie przespać noc.

Jak sam widzisz, krowie mleko – wbrew pozorom – nie jest odpowiednim pokarmem nawet dla młodych kotów. Sprawdź nasz poprzedni artykuł, by poznać inne popularne mity na temat żywienia kotów.

Wprowadzanie stałego pokarmu do diety kocięcia

Mniej więcej od 3-4 tygodnia życia kocię może zacząć poznawać smak inny niż mleko matki. W tym celu warto rozpocząć podawanie młodemu czworonogowi małych porcji stałego pokarmu. Co istotne, powinien być on dostosowany do wieku (karmy typu „junior”/”kitten”) i rozmoczony w wodzie.

Jedzenie dla kociąt podawaj w płytkiej miseczce lub na palcu, powoli ucząc zwierzę nowego sposobu spożywania pokarmu. Stopniowo udział suchej czy mokrej karmy dla kociąt powinien być coraz większy, tak by czworonóg nabrał nawyku gryzienia.       

Jaka karma dla 2-miesięcznego kota będzie odpowiednia?

Dieta kociąt, które przestały już spożywać jedynie mleko matki, powinna być jak najbardziej zbilansowana i opierać się na pełnoporcjowej karmie dla kociąt – początkowo warto postawić zwłaszcza na mokre karmy dla młodych kotów, by następnie urozmaicić je także o suche karmy dla kociąt, które są bardzo sycące. Te ostatnie, za sprawą swej struktury, pozwolą zadbać o dobry stan uzębienia (kot rozgryzając paszteciki, w delikatny sposób będzie usuwał płytkę nazębną).            

Ile razy dziennie karmić kocięta?

Wiesz już, czym karmić małe kotki. Jak często jednak powinieneś to robić? Wszystko zależy od ich wieku. Kiedy kocięta będą jeszcze pod opieką matki, możesz próbować podawać im od 4 do 5 małych posiłków, zaznajamiając je ze stałym pokarmem.

Starsze koty, pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia powinny spożywać nawet do 8 posiłków dziennie. W miarę ich dorastania, możesz zacząć zmniejszać częstotliwość podawania suchej lub mokrej karmy, pamiętając jednak, by co najmniej do 3. miesiąca życia kocięta karmione były najrzadziej 4 razy dziennie.

karma-dla-kociat-jaka-wybrac

Najczęstsze błędy w żywieniu młodych kotów

Wiele osób podaje kociętom tę samą karmę, co swoim dorosłym podopiecznym. Nawet jeśli będzie to karma najwyższej jakości, może niestety nie sprostać wymaganiom dopiero dojrzewającego organizmu. Z tego powodu bezwzględnie karm kocię karmą dostosowaną do jego wieku.

O czym jeszcze należy pamiętać? W zależności od rasy koty osiągają pełną dojrzałość w różnym wieku. Dlatego też czworonogi ras większych, takich jak Maine Coony, syberyjskie czy norweskie leśne powinny spożywać karmy typu „kitten” trochę dłużej niż inne.

Po czym poznać, że odpowiednio karmisz swojego młodego czworonoga? Przyjmuje się, że dzienny przyrost masy kocięcia mieści się w granicach 10-30 gram. Jeśli masz wątpliwości, koniecznie poradź się lekarza weterynarii!

 

Szukasz odpowiedniej karmy dla kociąt lub dorosłych kotów? Sięgnij po produkty Fitmin.