Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Domowy drapak dla kota: zrób to sam(a)!

jak-zrobic-drapak-dla-kota

Domowy drapak dla kota: zrób to sam(a)!

Być może myślisz, że koty zostawiają ślad na meblach z czystej złośliwości… Nic bardziej mylnego! Nasze pupile tym sposobem usuwają martwe warstwy pazurów. Co więcej — poprzez drapanie znaczą one swoje terytorium. Feromony z gruczołów zapachowych wydzielane przez poduszeczki łap osiadają w danym miejscu, które czworonóg uznaje od teraz za bezpieczne.

Aby jednak uchronić ulubione meble, tapety czy gustowną kanapę, należy znaleźć substytut — solidny drapak dla kota. Obecnie sklepy oferują ich bardzo wiele, te o najlepszej trwałości potrafią kosztować nawet kilkaset złotych. My proponujemy Ci znacznie tańszy, a równie jakościowy zamiennik.

Drapak kartonowy i drewniany. Jak zrobić je samemu?

Zacznijmy od tego, jaki drapak dla kota wybrać? Najlepiej ten, który zrobisz samodzielnie! Takie rozwiązanie ma wiele zalet m.in.: pupil zyska oryginalne miejsce do zabawy, a Ty poczujesz satysfakcję z wykonanej pracy.

drapak-dla-kota-jak-zrobic

Jak zrobić drapak dla kota? Wersja kartonowa

Jak zrobić drapak dla kota z kartonu? Zacznij od przygotowania niezbędnych przedmiotów. Niezbędna będzie:

 • duża ramka na zdjęcia,
 • kartony (mogą być te po przesyłkach),
 • farba,
 • papier ścierny.

Instrukcja krok po kroku:

 1. Na początku przytnij kartony tak, aby zmieściły się do ramki i odpowiadały jej wymiarom.
 2. Ramkę przetrzyj papierem ściernym i pomaluj ją.
 3. Poupychaj w nią kartony. Potrzebujesz wielu tekturowych kawałków, aby razem trzymały się sztywno.

Gotowe! Tak przygotowany kartonowy drapak dla kota możesz powiesić nisko na ścianie (gdy nie masz zbyt dużo miejsca w mieszkaniu) lub położyć na podłodze.

Jak zrobić stabilny drapak dla kota? Wersja drewniana

A jak zrobić drapak dla dużego kota? Najlepszy i najbardziej solidny będzie ten wykonany z drewna. Mimo że jego przygotowanie wymaga trochę więcej czasu niż w przypadku wersji kartonowej, to nie musisz posiadać żadnych wyszukanych umiejętności. Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu i zaopatrzysz się w niezbędne narzędzia.

Jak zrobić drapak z drzewa? Wersja z domkiem

Przygotuj:

 • płyty z drewna lub sklejki,
 • gruby czterożyłowy sznurek sizalowy,
 • tekturową rurę, dalej zwaną tubą,
 • kawałki wykładziny,
 • plusz,
 • drewniane pudełko ze sklejki,
 • mocny klej, który NIE JEST TOKSYCZNY DLA KOTÓW,
 • miarkę,
 • piłę (do drewna/płyt, jeśli są w stanie surowym),
 • wiertarko-wkrętarkę,
 • śruby,
 • młotek,
 • gwoździe,
 • kątowniki.

Instrukcja krok po kroku:

 1. Podstawę drapaka powinien stanowić kawałek solidnej, drewnianej płyty. Nie może być ona jednak zbyt mała, bo wtedy drapak będzie się chwiał.
 2. Do podstawy przytwierdź (za pomocą śrub i kątowników) tekturową tubę. Cztery kątowniki i wiertarko-wkrętarka – tyle wystarczy, abyś otrzymał gotowy słupek!
 3. Do tuby przymocuj (za pomocą kątowników) drewniane pudełko ze sklejki, które będzie kocią budką. Obłóż ją pluszem, wyciętym fragmentem miękkiego koca lub postaw na surowy wygląd.
 4. Jeśli chcesz, dolną podstawę drapaka wyłóż wykładziną.
 5. Słupek pokryj klejem, następnie okręć tubę ciasno sznurkiem i… gotowe!

Jak inaczej zapobiegać drapaniu mebli przez kota?

Twój kot nie wykazuje zainteresowania drapakiem? Zachęć go do zabawy, np. ”przejeżdżając” paznokciami po przedmiocie. To może wymagać czasu – nie zniechęcaj się zbyt szybko i powtarzaj czynność kilka razy.

W przypadku gdy oswajanie pupila z drapakiem trwa dłużej – nie krzycz na niego i nie odmawiaj mu troski. Uzbrój się w cierpliwość i postaw na metodę małych kroków. Tylko tak możesz osiągnąć sukces!

Dowiedz się, jak oduczyć kota drapania mebli i przekonać kota do drapaka.

Nadal brak efektów? W takim razie spróbuj innych rozwiązań. Obecnie sklepy zoologiczne oferują wiele kocich zabawek, które skutecznie mogą odciągnąć czworonoga od mebli. Jeśli cel zostanie osiągnięty – zwierzak przestanie drapać meble czy tapety, a zacznie korzystać z drapaka – doceń to! Nagradzaj go np. kocimi przysmakami.

Istotną kwestią jest również obcinanie pazurów. Pamiętaj, by zawsze robić to z kimś, kto przytrzyma zwierzę, by zwierzę Cię nie podrapało.

To już wszystkie porady na temat tego, jak zrobić drapak dla kota, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy dla Ciebie. Jesteśmy przekonani, że sprawdzą się one również u Twojego zwierzaka. Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku osiągnięcie pożądanych efektów wymaga czasu i uzbrojenia się w dużo cierpliwości. Trzymamy kciuki!