Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Karma bezzbożowa dla psa – czy warto?

karma-bez-zboz-dla-psa

Karma bez zbóż dla psa: fakty i mity

Każdy psi opiekun z pewnością słyszał różne opinie na temat karm produkowanych bez zawartości zbóż. W artykule spróbujemy odnieść się do tych powtarzanych najczęściej. Być może to ułatwi Ci decyzję dotyczącą wyboru pożywienia dla Twojego pupila.

Karmy bez zbóż są najzdrowsze dla psów

Chętnie przytaczany jest argument, że dieta dzikich przodków psów obfitowała w białko pochodzenia zwierzęcego. Dlatego karmienie psiaków zbożami jest niezgodne z naturą, a może nawet szkodliwe.

Psy w toku ewolucji zyskały zdolność metabolizowania białek pochodzenia roślinnego. O ile Twój podopieczny nie jest alergikiem, nie będzie miał problemu z przyswojeniem zbożowego składnika pokarmowego.

Karmy bezzbożowe dla psów oznaczają lepszą jakość

Założenie, że wszystkie karmy zawierające zboża są gorsze gatunkowo, nie jest zgodne z prawdą. O ile ziarna nie są komponentem dominującym i mają dobre parametry odżywcze, ich zastosowanie w karmie jest w pełni zasadne.

Dodatek zbóż podnosi wartość odżywczą suchych granulek i co ważniejsze sprawia, że wspierają one procesy trawienne u psa. 

Karmy bez zbóż nie zawierają węglowodanów

W karmach bezzbożowych dla psów nie ma kukurydzy, owsa, jęczmienia, soi, pszenicy. Ziarna te są źródłem węglowodanów, białek roślinnych, a także włókien pokarmowych. Dostarczają one zwierzakom energii oraz poprawiają perystaltykę ich jelit.

Rezygnacja z tego składnika może, ale wcale nie musi oznaczać braku węglowodanów w karmie. Często jako zamiennik zbóż w suchych karmach typu grain free wykorzystywane są ziemniaki, groszek oraz dynia. Trawienie w zastępstwie błonnika zbożowego usprawnia błonnik buraczany.

Karmy bezzbożowe dla psa: kiedy sprawdzą się najlepiej?

Karmy pozbawione zbożowego składnika produkowane są głównie z myślą o czworonogach zmagających się z alergią lub nietolerancją na wszystkie rodzaje zbóż. U psów obarczonych tego rodzaju schorzeniami spożywanie klasycznej suchej karmy (zawierającej zboża pod różną postacią) będzie wywoływać dyskomfort. Mowa jest głównie o problemach trawiennych oraz skórnych.

Zboża bywają ciężkostrawne. Karma bez ich dodatku może stanowić dobrą propozycję dla psiaków z delikatnym układem pokarmowym.

karma-bezzbozowa-dla-psa

Karma bezzbożowa dla psa: czy to jedyny słuszny wybór?

Twój pupil źle reaguje na pszenicę i kukurydzę? Wybierz dla niego suchą karmę z ryżem, jagnięciną i łososiem. Z uwagi na wysoką zawartość białka znakomicie sprawdzi się ona w żywieniu szczeniaków, jak również suczek ciężarnych i karmiących.

Mięsna karma z dodatkiem ryżu jest odżywcza, ale lekkostrawna. Sprawdzi się ona także u psa seniora oraz dorosłego psa z wrażliwym układem trawiennym.

Twój pupil nie ma stwierdzonej alergii? Tematem karm bezzbożowych dla psów interesujesz się, ponieważ szukasz dla swojego ulubieńca najlepszej opcji żywieniowej? Postaw na suchą karmę dla aktywnych psów średnich ras z kurczakiem i ryżem. Nie zawiera ona pszenicy, soi, ani zbóż modyfikowanych genetycznie. Aż 77% jej składników jest pochodzenia mięsnego, podobnie jak 79% zawartych w niej białek.

Karma o takim składzie to znakomity wybór dla psów – zarówno tych małych, jak i dużych – będących ciągle w ruchu. Takie psiaki potrzebują odżywczej karmy, która w pełni zaspokoi ich wysokie zapotrzebowanie na energię.

Wybór odpowiedniej karmy dla psa

Dzisiaj rola żywienia domowych czworonogów postrzegana jest nieco inaczej. Ma ono nie tyle zapewnić przetrwanie, ile utrzymać zwierzę w jak najlepszej kondycji przez jak najdłuższy czas. Kluczowe znaczenie ma zawartość składników pokarmowych oraz ich proporcje w stosunku do energii zawartej w karmie.

Przy wyborze sposobu żywienia swojego psa nie sugeruj się trendami. Tu liczy się dobre dopasowanie karmy do jego wieku, stanu zdrowia, potrzeb, aktywności.

Zanim zdecydujesz się na suchą karmę dla swojego pupila, uważnie przeczytaj jej skład. Powinien być on umieszczony na opakowaniu. Na pierwszym miejscu wymieniony jest zawsze ten składnik, którego jest w pokarmie najwięcej.

Dowiedz się też: „Jak karmić psa? Porady na temat żywienia czworonoga”.