Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Kamień nazębny u psa – poważny problem czy nic groźnego?

usuwanie-kamienia-nazebnego-u-psa

Kamień nazębny u psa – problem zdrowotny czy kosmetyczny?

Po każdym posiłku na zębach psa i w przestrzeniach między nimi gromadzą się resztki pokarmu. Razem z bakteriami tworzą one płytkę nazębną, czyli miękki, lepki, żółtawy nalot,

Płytkę nazębną można łatwo usunąć w sposób mechaniczny. Jeśli jednak zęby psa nie są regularnie oczyszczane, płytka ulega mineralizacji. W ten sposób powstaje kamień nazębny u psa. Ma on formę twardego, żółtego lub brązowego osadu i (na początku) zwykle pojawia się na kłach i zębach przedtrzonowych.

Choć kamień na zębach u psa wygląda niegroźnie, przyczynia się do poważnych problemów. Jest on siedliskiem bakterii, które mogą wędrować do różnych narządów i je uszkadzać. Dodatkowo jego obecność sprzyja

 • stanom zapalnym dziąseł,
 • obluzowywaniu się i wypadaniu zębów,
 • powstawaniu ropni.

Kamienia nazębnego u psa nigdy nie powinieneś lekceważyć! Im wcześniej zaczniesz z nim walczyć, tym lepiej dla zdrowia psa i… Twojej kieszeni.

Kamień nazębny u psa – jak usunąć? Domowe sposoby

Jak usunąć kamień nazębny u psa samemu? Domowe sposoby zwykle pomagają jedynie opóźnić i ograniczyć odkładanie się kamienia nazębnego, ale nie eliminują całkowicie problemu. Znajdują one zastosowanie jedynie na wczesnym etapie powstawania osadu.

Kluczowe znaczenie ma tutaj utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej u czworonoga. Regularne oczyszczanie zębów psa specjalną pastą do zębów dla psa i stosowanie preparatów dentystycznych pozwala usunąć płytkę nazębną i nie dopuścić do jej mineralizacji.

Jeśli jednak kamień nazębny u psa jest już zaawansowany lub widoczny na wielu zębach, powinieneś udać się z pupilem do lekarza weterynarii.

 kamien-nazebny-u-psa

Usuwanie kamienia nazębnego u psa – metody profesjonalne

Zabieg sanacji jamy ustnej w gabinecie weterynaryjnym wykonywany jest przy użyciu ultradźwiękowego skalera, w znieczuleniu ogólnym. Po dokładnym oczyszczeniu zębów psa z osadu lekarz poleruje je i zabezpiecza specjalnym preparatem. Cały zabieg trwa zwykle kilkadziesiąt minut.

W ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się usuwanie kamienia u psa bez narkozy. Zabieg ten jest często reklamowany jako świetna alternatywa dla sanacji jamy ustnej. Przeprowadzany jest ultradźwiękową szczoteczką, najczęściej w salonie groomerskim.

Metoda ta jednak budzi nieco kontrowersji. Usuwanie kamienia nazębnego u psa bez znieczulenia daje głównie efekt wizualny. W ten sposób nie da się bowiem usunąć osadu znajdującego się pod linią dziąseł. W trakcie oczyszczania zębów psa bez znieczulenia niemożliwa jest też dokładna ocena stanu jamy ustnej. Co więcej, dla wielu psów taki zabieg jest bardzo stresujący.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa – ryzyko zastosowania narkozy

O wiele bardziej skuteczne jest usuwanie kamienia nazębnego u psa pod narkozą. Część opiekunów czworonogów obawia się jednak, że zabieg może spowodować poważne w skutkach komplikacje związane z zastosowaniem narkozy. Szczególne obawy wzbudza usuwanie kamienia nazębnego u starego psa.

Czy te obawy są zasadne? Choć podanie zwierzakowi znieczulenia zawsze niesie pewne ryzyko, w rzeczywistości jest ono minimalne. Przed zabiegiem lekarz weterynarii dokonuje kwalifikacji pacjenta na podstawie badań krwi i ogólnej oceny stanu zdrowia. Usuwanie kamienia nazębnego u starego psa dodatkowo może być poprzedzone badaniem serca. Dokładna diagnostyka znacznie zmniejsza ryzyko związane z zabiegiem.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego u psa?

Aby uchronić psa przed problemami z zębami, zadbaj o odpowiednią profilaktykę dentystyczną. Oto jej najważniejsze elementy.

 • Mycie zębów i higiena jamy ustnej

Skuteczną metodą zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego u psa jest codzienne mycie jego zębów przy użyciu specjalnej pasty (bez fluoru) i szczoteczki do zębów/gazika. Jeśli jednak Twój pupil nie akceptuje tego typu zabiegu, zastosuj łatwiejsze w aplikacji - żele, proszki lub płyny do higieny psiej jamy ustnej.

Dowiedz się też: Czy i jak myć psu zęby?

 • Gryzaki i zabawki dentystyczne

Aby wspomóc usuwanie osadu, zapewnij psu gryzaki dentystyczne i zabawki do gryzienia. Regularne żucie ściera płytkę nazębną, wzmacnia szczęki i masuje dziąsła.

 • Karmy i suplementy diety

W profilaktyce kamienia nazębnego u psa ważną rolę odgrywa też odpowiednia dieta.  Jadłospis zwierzaka nie może być pozbawiony twardych pokarmów, które oczyszczają zęby w sposób mechaniczny. Jeśli kamień na zębach u psa odkłada się szybko, sięgnij po specjalne karmy, które pomagają dbać o zęby psa.

Dobry preparat na kamień nazębny u psa – czy to  w formie karmy, przysmaku czy pasty – w sposób kompleksowy wspiera higienę jamy ustnej. Znajdujące się w nim substancje czynne (np. koenzym Q10, algi):

 • redukują powstawanie kamienia nazębnego,
 • odświeżają oddech,
 • wzmacniają szkliwo,
 • ograniczają namnażanie się bakterii,
 • zapobiegają stanom zapalnym dziąseł.

Szukasz karmy, która pomoże Twojemu pupilowi zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego? Wybierz karmę dla psa Fitmin!