Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Alergia pokarmowa u psa: nietolerancja glutenu (objawy, badania, karma)

karma-bezglutenowa-dla-psa

Gluten – co to takiego i gdzie się znajduje?

Gluten to mieszanina białek roślinnych (glutenin i gliadyn), która występuje w ziarnach pszenicy. Nieco inne białka glutenowe znajdują się również w jęczmieniu i życie. Glutenem zanieczyszczone często są także inne zboża (np. owies).

Obecność tego składnika w diecie wzbudza spore kontrowersje. U niektórych, na skutek nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, wywołuje on nadwrażliwość zwaną celiakią.

Czy pies może być uczulony na gluten?

Nietolerancja glutenu zdarza się także u psów. Grupą szczególnie narażoną na tę przypadłość są setery irlandzkie, choć oczywiście celiakia dotyka także inne rasy, jak również kundelki. Znacznie częstszym problemem jest jednak alergia pokarmowa u psa. Białka roślinne, zwłaszcza znajdujące się w pszenicy, mogą być przyczyną uczulenia u czworonoga.

Alergia pokarmowa u psa ­– objawy

Nietolerancja glutenu u psów prowadzi do rozwoju stanu zapalnego jelita cienkiego i niszczenia kosmków jelitowych. W efekcie u zwierzaka pojawiają się zaburzenia wchłaniania i trawienia oraz niedobory pokarmowe.

Objawy nietolerancji glutenu u psa zwykle są mało charakterystyczne. Do najczęstszych symptomów choroby należą:

  • przewlekłe biegunki,
  • wymioty,
  • brak apetytu,
  • problemy z sierścią i spadek masy ciała.

Uczulenie na gluten i inne białka pszenicy często powoduje też uporczywy świąd i zmiany zapalne na skórze.

Jak rozpoznać celiakię u psa?

Rozpoznanie celiakii u psa nie jest łatwe. Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil nie toleruje glutenu, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Diagnostyka choroby opiera się na badaniach laboratoryjnych krwi, które pozwalają wykryć przeciwciała:

  • IgA,
  • IgG,
  • IgM,
  • tTG.

Do potwierdzenia diagnozy niezbędne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego. Pomocne w określeniu predyspozycji do choroby mogą być badania genetyczne.

Lekarze weterynarii poza badaniami (lub przed ich wykonaniem) często proponują również dietę eliminacyjną. Jeśli po zmianie karmy na bezglutenową objawy zaczynają ustępować, może to wskazywać, że pies nie toleruje glutenu.

Kiedy warto podawać psu karmę bezglutenową?

Jeśli u psa została rozpoznana celiakia, musisz całkowicie wyeliminować gluten z jego diety. Pamiętaj, że znajduje się on w wielu popularnych produktach żywnościowych (np. kaszach, makaronach, wędlinach). Z tego względu dietę bezglutenową najłatwiej skomponujesz na bazie gotowych receptur żywieniowych. Odpowiednio zbilansowana karma dla psa bez glutenu zapewni zwierzakowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze.

alergia-pokarmowa-u-psa

Karma bezglutenowa dla psa bardzo dobrze sprawdzi się również w diecie czworonoga z wrażliwym przewodem pokarmowym, który często cierpi z powodu dolegliwości trawiennych. Karma dla psa bezglutenowa, ze względu na inne źródła białka, będzie też dobrym wyborem dla psów wybrednych i zmagających się ze spadkiem apetytu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla psa z nietolerancją glutenu?

Oferta karm bezglutenowych dla psów jest dość szeroka. Wśród nich znajdują się produkty znacznie różniące się składem i formułą. Karma dla psa bez glutenu może, ale nie musi być bezzbożowa. Jeśli więc Twój pupil jest uczulony nie tylko na pszenicę, ale też na inne zboża, zawsze sprawdź skład pokarmu pod kątem ich obecności.

Dowiedz się więcej o karmach bezzbożowych: Karma bezzbożowa dla psa – czy warto?

W produktach bezglutenowych źródłem węglowodanów najczęściej są ziemniaki lub ryż. Formuły gluten-free często łączone są z hipoalergicznymi i monobiałkowymi. Karma dla psa z alergią pokarmową nie zawiera nie tylko glutenu, ale również innych częstych alergenów. Z tego względu możesz podawać je psu, który jest uczulony na kilka składników.

Jaka jest najlepsza karma bezglutenowa dla psa?

Dobra karma bezglutenowa dla psa musi zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzaka i dostarczać mu przyjemności z jedzenia. Podobnie jak w przypadku standardowych pokarmów powinieneś dobrać ją do wieku, wielkości i preferencji smakowych swojego pupila.

Wysokiej jakości karma bezglutenowa dla psa zawiera składniki korzystnie wpływające (łagodzą objawy związane z alergią pokarmową) na trawienie (np. zioła, prebiotyki) i kondycję skóry oraz sierści (np. olej z łososia).

Szukasz wysokiej jakości karm bezglutenowych dla psa? Wybierz Fitmin!