Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak zachęcić kota do jedzenia? Sprawdzone sposoby na kocich niejadków

jak_zachecic_kota_do_jedzenia

Karma dla wybrednego kota – dlaczego Twój zwierzak nie chce jeść?

Często osoby mieszkające z kotami skarżą się, że te nie chcą jeść bądź mają jeden upatrzony rodzaj karmy i za nic w świecie nie chcą ruszyć niczego innego. Są i tacy, którzy dotąd podawali zwierzakom jedynie suchą karmę, a teraz zastanawiają się, jak zachęcić kota do jedzenia mokrej karmy. Dlaczego Twój kot może mieć problemy przy misce?

Może się zdarzyć, że karma mokra, którą wybrałeś dla swojego podopiecznego, nie jest dla niego odpowiednio atrakcyjna. Jako że u kotów akceptacja smaków przebiega bardzo wcześnie, bo jeszcze przed narodzinami, jeśli mama Twojego kota nigdy nie jadła jakiegoś rodzaju pożywienia, prawdopodobnie on także nie uzna go za jadalne. Zwierzak może też stronić od karmy, która po zjedzeniu generuje u niego pewne dolegliwości, takie jak biegunka, wzdęcia czy ból brzucha[1].

Upewnij się, że brak apetytu nie występuje u Twojego kota z przyczyn zdrowotnych. Weź to pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy karma dla kota niejadka nie była w ostatnim czasie zmieniana, a zwierzak do tej pory uważał ją za bardzo smakowitą. Niekiedy nawet drobna zmiana w zachowaniu może świadczyć o poważnym problemie. Na naszym blogu dotrzesz do artykułów, które podpowiedzą Ci, na co w szczególności zwracać uwagę.

Jak zachęcić kota do jedzenia? Najlepsze sposoby

Zastanawiasz się, jak zachęcić kota do jedzenia? Zacznij od prostych rzeczy i przyjrzyj się miejscu, w którym podajesz mu posiłek. Czy na pewno ma tam spokój? Jeśli coś stale rozprasza go podczas jedzenia, nie ma co się dziwić, że nie dojada lub w ogóle porzuca nałożony pokarm. Problemem może być także miska.

karma_dla_wybrednego_kota

Nie wszystkie koty chcą jeść z metalowych czy plastikowych naczyń, ponieważ te bardzo łatwo nasiąkają nieprzyjemnymi zapachami. Zniechęcić je może również nieodpowiedni kształt miski (najczęściej omijanymi naczyniami są te zbyt głębokie). Najlepiej więc pomyśleć o naczyniu ceramicznym, płaskim i szerokim, jak na przykład talerzyk czy tacka.

Bywa, że do marudzenia przy misce przyczyniasz się Ty sam. Zastanów się, czy na pewno Twój kot nie jest już najedzony, gdy dostaje posiłek. Ile otrzymał wcześniej przysmaków, które tak bardzo lubi? Jeśli chcesz, by zwierzak zjadał z ochotą pełnowartościową karmę, pomyśl też o ograniczeniu mu liczby codziennych przysmaków poza głównymi posiłkami.

Karma mokra dla kota niejadka – co zrobić, by ją zjadł?

Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalna karma dla wybrednego kota. Każdy kot będzie miał nieco inne preferencje, inaczej też będzie przebiegał proces jej wprowadzenia. Oczywiście, warto stosować różne sprawdzone chwyty. Na przykład:

  • mieszanie nowej karmy z dotychczasową – karma mokra dla kota niejadka może być z początku dodawana w niewielkiej ilości do pożywienia, które dotychczas zjadało zwierzę. Z czasem tę ilość będziesz zwiększać, aż uda Ci się zupełnie wyeliminować starą karmę. Ten sposób sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy chcesz przestawić kota z suchej karmy na mokrą lub z tej gorszej jakościowo na lepszą;
  • dosmaczanie karmy – możesz pokruszyć na nią ulubiony przysmak swojego kota lub, jeśli ma on formę sosu czy zupy, zalać nią karmę, tak, by przesiąkła jego smakiem i zapachem;
  • zmiana konsystencji karmy – jeśli Twój kot nie lubi bardziej „zbitych” posiłków, możesz rozgnieść lub pokroić karmę widelcem. W przypadku, gdy przepada za bardziej płynną wersją jedzenia, dodaj do niej odrobinę wody (nie przesadź, bo w przypadku jej zbyt dużej ilości możesz uzyskać odwrotny efekt);
  • zabawa przed jedzeniem ‒ jeśli myślisz, jak zachęcić kota do jedzenia, spróbuj nakłonić go do aktywności przed jedzeniem – wtedy z jednej strony wyostrzy mu się apetyt, z drugiej natomiast będzie miał wrażenie, że „upolował” swoją zdobycz.

                 

[1] Małgorzata Biegańska-Hendryk, Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota!, Warszawa  2015, s. 199.