Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Zioła dla kota – bezpieczne czy szkodliwe?

ziola_dla_kota

Zioła bezpieczne dla kota w Twoim domu

Koty domowe, podobnie jak ich więksi, dzicy kuzyni, są mięsożercami.  W kocim menu, w niewielkich ilościach, mogą jednak pojawiać się niektóre warzywa, a także zioła. Wykorzystywane w ludzkiej medycynie rośliny często sprawdzają się również we wspieraniu kociego zdrowia. Niektóre zioła okazują się pomocne w zwalczaniu stanów zapalnych czy wspieraniu dróg moczowych.  

Marzysz o uprawie pachnących ziół w doniczce, jednak nie wiesz, czy nie będą stwarzać zagrożenia dla zdrowia ukochanego pupila? Jakie zioła dla kota będą dla niego bezpieczne? Oto lista roślin, które Twój ulubieniec będzie mógł spokojnie podgryzać. Należą do nich:

 • bazylia,
 • cząber,
 • melisa,
 • tymianek,
 • rozmaryn,
 • kolendra,
 • cząber.

ziola_bezpieczne_dla_kota

Jakie zioła dla kota wybrać? Bezpieczne zioła, które znajdziesz w składzie karm

Chcąc dobrze zadbać o dobrą kondycję zwierzaka, nie zapominaj o tym, by dobrze go karmić. Wybrane karmy z ziołami dla kotów mogą sprawdzić się w przypadku niektórych dolegliwości zdrowotnych bądź chronić zwierzaka profilaktycznie.

W składzie karm dla kotów niekiedy wymieniana jest melisa, która jest uznawana za zioła na uspokojenie dla kota. Znajdziesz ją także w składzie tabletek uspokajających dla zwierząt. Jeśli Twój ulubieniec musi mierzyć się z sytuacjami stresowymi, sięgnij po suplementy z melisą przeznaczone dla kotów i psów.

Wśród dobroczynnych ziół, które trafiają do karm dla zwierząt, wymienić należy też liście pokrzywy o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym. Liście pokrzywy pomagają zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych i sprawdzają się w leczeniu chorób układu moczowego.

Zastanawiasz się, jakie zioła lubią koty? Jedną z najpopularniejszych roślin, która potrafi wprawić mruczącego przyjaciela w prawdziwą euforię, jest kocimiętka. Krzew, cieszący ludzkie oko drobnymi, fioletowymi kwiatami, który wydziela olejek eteryczny (nepetalakton), wykazujący silne działanie przyciągające koty. 

Więcej o kocimiętce przeczytasz w naszym artykule: „Kocimiętka – koty za nią szaleją. Dlaczego?”.

Zioła szkodliwe dla kota – których ziół unikać?

Nawet jeśli do tej pory Twój kot nie podgryzał ziół ani innych domowych roślin, nigdy nie masz pewności, że nagle nie zacznie tego robić. Z tego powodu lepiej nie ryzykować i nie przynosić do domu ziół, które mogą zaszkodzić pupilowi. Zioła szkodliwe dla kota zawierają w sobie toksyczne substancje, powodujące objawy ze strony układu pokarmowego, takie, jak wymioty i biegunka. Niektóre mogą wywołać naprawdę poważne (i niestety negatywne) konsekwencje zdrowotne u Twojego czworonoga. 

Zanim więc zdecydujesz się uprawiać zioła w skrzynkach na balkonie czy kuchennym parapecie, sprawdź, z których lepiej zrezygnować w trosce o zdrowie zwierzaka. Pamiętaj, że zioła trujące dla kota nigdy nie powinny znajdować się w zasięgu pupila.

 • Szczypiorek

Szczypiorek zawiera dwusiarczek n-propylu. Może powodować osłabienie, wymioty, przyspieszone bicie serca, dyszenie, krwiomocz, a także doprowadzić do rozpadu czerwonych krwinek.

 • Lubczyk

Lubczyk zawiera szkodliwe olejki lotne, takie jak laktony ftalidowe. Po jego zjedzeniu u zwierzaka może wystąpić częstomocz.

 • Mięta

Mięta zawiera olejki eteryczne. Zjedzona w większych ilościach może powodować wymioty i biegunkę.

 • Estragon

Zawarte w nim olejki eteryczne mogą prowadzić do łagodnych wymiotów i biegunki.

 • Majeranek

Majeranek może podrażniać żołądek i jelita, prowadząc do wymiotów i biegunki.

 • Oregano

Oregano wykazuje działanie podrażniające, przez co może prowadzić do łagodnych wymiotów i biegunki.

 • Pietruszka

Choć pietruszka nie jest trującym ziołem, to zawiera w sobie furanokumaryny. Zjedzona w dużych ilościach może powodować u kota światłowstręt.

Odpowiednie zioła mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie kota. Jeśli szukasz karm z ziołami dla kota, zajrzyj do naszego sklepu.