Jakie są najpopularniejsze rodzaje chodu konia?
Chody konia – o co tu chodzi? Jak koń chodzi?
Chciałoby się powiedzieć: jak koń chodzi, każdy widzi! A jednak sprawa jest zdecydowanie bardziej złożony. Choć termin „chód konia” może być nie do końca jasny dla laika, to nawet początkujący jeździec powinien wiedzieć, co to takiego. A to nic innego, jak sposób poruszania się, podczas którego zwierzę wykonuje konkretną sekwencję ruchów. Nie oznacza to wcale, że zawsze jest ona identyczna (np. stęp wygląda zupełnie inaczej niż cwał konia).
Rodzaje jazdy konnej różnią się między sobą w zależności od kolejności, w jakiej kopyta dotykają podłoża oraz prędkości konia. Wyróżnia się 4 sposoby chodów (od najwolniejszego, do najszybszego):
- Stęp
- Kłus
- Galop
- Cwał
Rodzaje jazdy konnej – poznaj każdy z nich!
Już wiesz, czym są chody konia – czas więc dowiedzieć się, czym charakteryzuje się każdy z nich.
Stęp
Stęp to najwolniejszy spośród końskich chodów. Zaliczany jest do czterotaktowych rodzajów jazdy, ponieważ dwa kopyta dotykają ziemi w tym samym momencie. Z racji, że stęp stępowi nierówny, wyróżnia się aż 4 jego rodzaje oraz krok hiszpański, również zaliczany do stępa.
- Stęp zebrany – kroki konia są dość krótkie, a jednocześnie energiczne. Ślady kopyt tylnych nie przekraczają śladów kończyn przednich – zwykle są widoczne za nimi lub się pokrywają.
- Stęp pośredni – nieco spokojniejszy niż stęp zebrany. Ślady tylnych nóg nieco nachodzą na ślady kopyt przednich.
- Stęp wyciągnięty – koński krok jest maksymalnie wyciągnięty, a ślady tylnych kopyt wyprzedzają ślady kończyn przednich.
- Stęp swobodny – w tym przypadku zwierzę może opuścić głowę, swobodnie wyciągając szyję. To chód typowo relaksujący dla konia.
- Krok hiszpański – to dość męczący, aczkolwiek efektowny chód konia. Zwierzę podnosi przednie nogi bardzo wysoko, w nienaturalny sposób. Krok hiszpański nie poprawia końskiej kondycji i nie świadczy o stopniu wyszkolenia zwierzęcia.
Kłus
Kłus konia to z kolei bardziej energiczny od stępa, dwutaktowy chód konia. Podczas kłusowania dwie kończyny w tym samym czasie odbijają się do podłoża. Rodzaje kłusa, jakimi może poruszać się koń, dzieli się na:
- kłus roboczy – naturalny, równomierny i nie wymagający wiele wysiłku chód konia;
- kłus pośredni – trochę szybszy, niż roboczy, sylwetka konia nieco się wydłuża w trakcie ruchu;
- kłus wyciągnięty – stosowany na ujeżdżalni, zwierzę mocno wyciąga kończyny;
- kłus zebrany – efektowny chód, w którym koń unosi szyję i porusza się z podstawionym zadem.
Nie tylko ruchy zwierzęcia są ważne, kiedy w grę wchodzi kłus. Rodzaje jazdy konnej także mają znaczenie – sposób poruszania się jeźdźca w siodle może znacznie odciążyć grzbiet konia i zamortyzować wstrząsy (kłus anglezowany) lub zapewnić większą kontrolę nad zwierzęciem (kłus ćwiczebny).
Galop
Galop jest trzytaktowym, dużo szybszym chodem niż kłusowanie. Wyróżnia się:
- galop roboczy – to naturalny rytm poruszania się konia, jest rytmiczny i równomierny;
- galop pośredni – koń ciężej pracuje grzbietem, by zwiększyć zakres ruchu kończyn tylnych;
- galop zebrany – koń trzyma głowę wysoko i na wygiętej szyi, a sam ruch jest maksymalnie zwolniony;
- galop wyciągnięty – zwierzę wydłuża nogi najbardziej, jak się da, tempo galopu to ok. 33 km/h.
Cwał. Czy galop i cwał to to samo?
Cwał to po prostu najszybszy bieg konia. Cwałowanie jest czterotaktową odmianą wyciągniętego galopu, jednak w jeździectwie są to dwa osobne chody konia.
Chody konia a odpoczynek
Pamiętaj, by po każdym treningu (niezależnie od tego, czy ćwiczysz stęp, czy jakikolwiek inny, szybszy bieg konia) zapewnić zwierzęciu odpoczynek i nagrodzić je smakołykiem. Wysokiej jakości przysmaki i inne produkty dla koni znajdziesz w sklepie internetowym Fitmin.pl.
Dowiedz się też, jak śpi koń. A po jeszcze więcej ciekawych artykułów o zwierzętach zajrzyj na blog Fitmin.