Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Choroba Cushinga u psa – poznaj najczęstsze objawy, leczenie i wskazówki dietetyczne

cushing-u-psa

Choroba Cushinga u psa (znana również jako zespół Cushinga) to stan, w którym nadnercza wytwarzają nadprodukcję niektórych hormonów (głównie ACTH i kortyzolu). Termin medyczny określający tę chorobę to hiperadrenokortycyzm. W dosłownym tłumaczeniu „hiper” oznacza nadmierną aktywność, „adreno” oznacza nadnercza, a „kortyka” odnosi się do zewnętrznej części (kory) nadnerczy. Choć ta jednostka choroba dotyczy głównie psów w średnim i starszym wieku (powyżej 9. roku życia), to coraz częściej diagnozowana jest także u młodszych zwierząt.

Sprawdź, jakie są przyczyny i czym charakteryzuje się choroba nadnerczy u psa.

Choroba Cushinga u psa – przyczyny

Zespół Cushinga u psa ma wiele przyczyn, spośród których      wyróżnia się trzy szczególnie częste. Właściwa identyfikacja źródła problemu jest bardzo ważna, ponieważ w zależności od przyczyny, choroba ta wymaga odmiennego leczenia i wiąże się z innym rokowaniem.

1.     Guz przysadki mózgowej

Najczęstszą przyczyną choroby Cushinga u psa (85% - 90% wszystkich przypadków) jest guz przysadki mózgowej (znajdujący się u podstawy mózgu). Guz może być łagodny (nieszkodliwy) lub złośliwy (rakowy). Powoduje on, że przysadka mózgowa wytwarza nadprodukcję hormonu (ACTH), który stymuluje nadnercza do nadprodukcji kortyzolu.

Guzy przysadki, w zależności od wielkości, mogą naciskać na pobliskie organy i zakłócać ich działanie, powodując szereg niecharakterystycznych objawów, co utrudnia rozpoznanie i leczenie choroby. 

2.     Guz nadnerczy

Choroba Cushinga może być wynikiem łagodnego lub złośliwego guza samego nadnercza (odpowiednio gruczolaka lub raka). Jeśli guz jest łagodny, usunięcie chirurgiczne jest w stanie wyleczyć chorobę. Jeśli natomiast guz jest złośliwy, operacja może sprawić, że choć zwierzę będzie cieszyło się dobrym komfortem życia,      to jednak rokowanie w tym przypadku jest mało korzystne.

3.     Nadmiar kortyzolu spowodowany długotrwałym stosowaniem sterydów

Choroba Cushinga u psów może być również wywołana nadmiernym podawaniem sterydów doustnych lub w zastrzykach (mówimy wówczas o jatrogenniej chorobie Cushinga). Chociaż sterydy są zwykle włączane do leczenia z uzasadnionych powodów medycznych, może się zdarzyć, że ich nadmiar stanie się z czasem szkodliwy dla psiego pacjenta.

Zespół Cushinga u psa – objawy

Hormony nadnerczy mają wpływ praktycznie na wszystkie układy i narządy w organizmie zwierzęcia, dlatego Cushing u psa może objawiać się zarówno zmianami w wyglądzie czy zachowaniu, jak i dawać symptomy charakterystyczne dla chorób neurologicznych.

Niezależnie od       przyczyny, objawy choroby Cushinga są jednak zasadniczo takie same.      Jak rozpoznać czy to, na co cierpi Twoje zwierzę, to właśnie choroba Cushinga? U psa objawy, które obserwujemy najczęściej,      to:

 • wzrost apetytu,
 • zwiększone pragnienie.
 • częstsze oddawanie moczu,
 • letarg (wzmożona senność i niechęć do aktywności),
 • miopatia, czyli sztywność tylnych kończyn (ogólne problemy z motoryką),
 • powiększenie i opuszczenie brzucha,
 • matowa, sucha i łamliwa sierść.

cushing-u-psa

Jak diagnozowany jest Cushing u psa?

Do diagnozowania i potwierdzania choroby Cushinga służy szereg testów. Główne z nich to:

 • test stymulacji ACTH (inaczej test rezerwy nadnerczowej) – badanie polega na pomiarach stężenia kortyzolu we krwi przed i po podaniu syntetycznego ACTH (Synacthen, Cortosyn);
 • test hamowania małą dawką deksametazonu (LDDS) – badanie przesiewowe polegające na pomiarze stężenia kortyzolu w surowicy (na czczo).

Po stwierdzeniu charakterystycznych objawów i wstępnym rozpoznaniu choroby      lekarz weterynarii może zlecić rozszerzone badanie moczu (istotny parametr to stosunek kortyzolu do kreatyniny) oraz morfologię. Do niepokojących wyników      należą te, w których zauważysz:

 • podniesiony poziom leukocytów,
 • obniżenie limfocytów,
 • zmniejszona ilość eozynocytów,
 • zwiększona ilość trombocytów.

Choroba Cushinga u psa a rokowanie

Zastanawiasz się, ile      może żyć zwierzę, u którego zdiagnozowana została choroba Cushinga? U psa rokowania zależą przede wszystkim od tego, jak szybko wykryto chorobę oraz w jakim wieku jest sam pupil. Leczenie pozwala wydłużyć życie psa średnio o 2-4 lata. Zadbane, młode i dobrze karmione psy      są w stanie przeżyć nawet 5 lat od momentu zdiagnozowania przypadłości.

Tak jak w przypadku każdej choroby, najważniejsza jest profilaktyka. Chorobę Cushinga łatwo pomylić z otyłością, a zmiany wyglądzie w witalności usprawiedliwiać wiekiem czworonoga. Pamiętaj jednak, że nieleczona choroba Cushinga prowadzi do szybkiej śmierci. Jeśli więc Twój pies jest w grupie ryzyka (skończył 9 lat i cierpi na nadwagę), powinieneś kompleksowo i regularnie go      badać. 

Aby zapewnić zwierzęciu odpowiedni komfort, podawaj mu karmę dostosowaną do wieku i wzrostu.   Świetnie sprawdzi się np. Fitmin dog Purity Grain Free Senior&Light Lamb – to mieszanka odpowiednia dla starszych psów i z tendencja do tycia czy z nadwagą.

Nie wiesz, jak prawidłowo karmić psa? Poznaj najważniejsze zasady żywienia.