Jak oduczyć psa skakania?

jak-oduczyć-psa-skakania,

Dlaczego pies skacze na właściciela?

Powód takiego zachowania jest zazwyczaj trywialny. Zwierzę cieszy się na widok znajomego człowieka, chce się z nim przywitać lub zwrócić na siebie jego uwagę. Poza podstawową, najczęstszą przyczyną skakania psa na ludzi, możemy wymienić także pozostałe:

  • Utrwalone zachowanie szczenięcia

Młode psy i szczenięta reagują ekscytacją na wiele nowych bodźców. Bezpośredni kontakt z człowiekiem wyzwala w nich zazwyczaj niepohamowaną energię, sprawia, że wprost skaczą one z radości. Na swoje nieszczęście, właściciele psów traktują takie zachowanie jako swoisty komplement. Szczeniaki, które są w fazie kształtowania swojego charakteru, za sprawą pozytywnych reakcji człowieka umacniają w sobie nawyk skakania.

  • Utrwalone zachowanie psa dorosłego

Nawet dojrzałe psy, których wcześniej nie dotyczył problem skakania na ludzi, mogą zacząć przejawiać tego typu niechciane zachowanie. Jeśli Twój pies skacze na Ciebie, a Ty go odpychasz czy wydajesz komendy typu „nie wolno”, możesz nieświadomie wzmocnić tego typu postępowanie. Nawet negatywna reakcja może bowiem zostać potraktowana przez zwierzę pozytywnie – w końcu uzyskał oczekiwany efekt, bo zwróciłeś na niego swoją uwagę.

  • Problemy behawioralne

Najpoważniejszą z przyczyn skakania psa na ludzi są zaburzenia na tle psychicznym, przede wszystkim tak zwany lęk separacyjny. Czworonogi nadmiernie związane ze swoim opiekunem mogą reagować na jego pojawienie się skakaniem, przesadnym ruchem, a nawet niekontrolowanym oddawaniem moczu. Więcej na temat lęku separacyjnego u psa przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

Co ważne, problem skakania może się objawiać na wiele sposobów. Być może pupil nie atakuje jedynie Ciebie czy gości odwiedzających Twoje mieszkanie – w zamian tego pies skacze na ludzi na spacerze. Bez względu na obiekt jego „zainteresowania”, techniki pracy z psem będą podobne.

dlaczego-pies-skacze-na-właściciela

Zamiast leczyć, zapobiegaj – trening szczeniaka

Może Ci się wydawać, że kiedy doskakuje do Ciebie i Twojej twarzy szczenię, jest to wyjątkowo słodkie. Zastanów się, czy takie zachowanie będzie Ci odpowiadać, kiedy pies dorośnie i nabierze masy. Najpewniej nie. Z tego powodu szkolenie psa warto zacząć już od jego pierwszych dni.

Wbrew pozorom to, co musisz zrobić, to zwrócić uwagę na swoje zachowanie. Staraj się, by witanie się ze szczenięciem przebiegało w jak najspokojniejszej atmosferze i by w końcu stało się dla czworonoga czymś całkowicie normalnym, niewyzwalającym nadmiernej ekscytacji.

Nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie podnoś głosu, jako że w ten sposób jedynie dodatkowo podniecisz zwierzę. Co najważniejsze, witaj się z psem – wymawiaj jego imię, głaszcz po głowie – tylko wtedy, kiedy wszystkie jego łapy będą spoczywały na podłodze. Póki pies się nie uspokoi, ignoruj go. Szczeniak szybko przyswoi sobie nowe zasady.

Niestety w przypadku psów starszych taki trening może być znacznie bardziej wymagający. Co zrobić, gdy jest za późno na podstawowe szkolenie? Jak oduczyć psa skakania na ludzi na spacerze lub na właściciela?

Co zrobić, żeby pies nie skakał na ludzi?

Na szczęście, nawet jeśli pies utrwalił nieodpowiedni nawyk, jakim jest skakanie na ludzi, istnieje kilka technik szkoleniowych, które mogą go tego skutecznie oduczyć. Która będzie najlepsza? Wszystko zależy od usposobienia Twojego psa, a także – co równie ważne! – Twojego nastawienia i cierpliwości.

By pies nie skakał na właściciela i innych ludzi – sprawdzone metody

Jedynym ze sposobów oduczenia psa skakania na właściciela czy postronne osoby jest odwrócenie jego uwagi. Sprawdzi się on również w przypadku, kiedy to Ty wchodzisz do domu, czy odwiedzają Cię goście. Uprzedź złe zachowanie pupila i jeszcze zanim doskoczy do człowieka, wręcz mu ulubiony smakołyk dla psa lub jego zabawkę.

Pies, mając w pysku gryzak czy przysmak, poczuje się zrelaksowany i poświęci mniejszą uwagę wchodzącym ludziom. Co więcej, metoda ta sprawdzi się także w przypadku psów mających tendencję do nadmiernego wokalizowania w sytuacjach powitania.

Kolejnym sposobem jest ignorowanie psa, czyli pozbawienie go spodziewanej nagrody, tj. Twojego zainteresowania. Dopóki czworonóg się nie uspokoi, nie powinieneś w żaden sposób reagować – odradzane jest nie tylko powitanie, ale nawet dotykanie, mówienie czy spoglądanie na psa. Zareaguj dopiero wtedy, gdy zwierzę się w pełni opanuje.

Co jeszcze możesz zrobić? Najbardziej wymagającą metodą jest powtarzanie wchodzenia i wychodzenia z mieszkania do czasu, gdy pies nauczy się odpowiedniej reakcji.  Zawsze gdy wrócisz do domu, a Twój podekscytowany pupil zacznie na Ciebie skakać, natychmiast  z niego wyjdź.

Początkowo pies będzie zmieszany Twoim zachowaniem, jednak już po kilku dniach takiego treningu powinien zrozumieć Twoje intencje. W końcu zauważy korelację pomiędzy Twoimi zniknięciami a swoim niewłaściwym zachowaniem.

Czego unikać w szkoleniu psa?

Każda z powyższych metod wymaga cierpliwości i powtarzania do skutku. Bez względu na tempo przyswajania nauk, nie możesz nigdy krzyczeć ani karać fizycznie psa. Tego typu taktyki „wychowawcze” nie tylko nie przyniosą spodziewanych efektów, ale i mogą negatywnie wpłynąć na psychikę pupila.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wychowania czy potrzeb żywieniowych swojego psa? Polecamy lekturę naszych poprzednich artykułów blogowych!