Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Czy i jak myć psu zęby?

jak-myc-psu-zeby

Dlaczego mycie zębów psu jest ważne?

Choroby zębów i dziąseł dotykają nie tylko ludzi – narażona jest na nie również większość naszych czworonożnych przyjaciół. Co ciekawe, kłopoty z zębami częściej miewają rasy psów małych i miniaturowych. Nie znaczy to jednak, że dużych psów problem nie dotyczy.

Powinniśmy dbać o higienę zębów każdego psa. Po jego 3. roku życia ryzyko chorób – zwłaszcza przyzębia – wzrasta, a ich skutki mogą wykraczać znacznie poza jamę ustną zwierzęcia.

Czym myć zęby psu?

Czy można myć psu zęby pastą dla ludzi? Stanowczo nie, gdyż jej pH jest nieodpowiednie dla czworonogów. U ludzi pH jamy ustnej wynosi 6,5-7,5, podczas gdy u psów odczyn jest bardziej zasadowy, pH wynosi 8,5. Dla psa należy więc zakupić specjalną pastę.

Ważna jest też odpowiednia szczoteczka. Ich wybór jest naprawdę duży, skup się więc na indywidualnym dopasowaniu do wielkości i rasy psa. Jeżeli akurat nie posiadasz specjalnej psiej szczoteczki, możesz myć mu zęby zwykłym gazikiem i pastą. Najważniejsze, by zachować higienę i wymieniać szczoteczki co kilka miesięcy.

Jak myć zęby psu?

Zęby psa nie wymagają tak długiego szczotkowania, jak ludzkie. Wystarczy, jeśli będziesz szczotkować je kolistymi ruchami do 30 sekund.

Pasta powinna być przeznaczona dla psów i nie mieć miętowego smaku. Dlaczego? Po pierwsze, nasze czworonogi go nie lubią, po drugie, może nawet wywołać u nich problemy żołądkowe. Na rynku dostępne są m.in. pasty do psich zębów o smaku mięsa, które większość zwierzaków wprost uwielbia. Jeśli natomiast pies przełknie ślinę i zje psią pastę, nie powinna mu ona zaszkodzić.

prochnica-u-psa-czy-to-mozliwe

Jak często myć zęby psu?

Najlepiej codziennie. Pamiętaj, że nie wyczyścisz psich zębów tak dokładnie jak swoich, gdyż jako zwierzę pies będzie tym zabiegiem mniej lub bardziej zniecierpliwiony. Jeśli Twój pies wybitnie nie lubi szczotkowania i nie pozwala Ci na nie, nie poddawaj się! Zadbaj o jego zęby inaczej.

Co, jeśli pies nie lubi mycia zębów?

Podawaj mu twarde warzywa i owoce: marchew, jabłka czy kalarepę. W sklepach dostępne są także różnorodne zabawki i gryzaki o porowatej strukturze, które zapobiegną nadmiernemu osadzaniu się płytki nazębnej. Niektóre specjalistyczne gryzaki zawierają specjalne enzymy o działaniu oczyszczającym.

Ważny jest także dobór pełnowartościowej karmy, bogatej w składniki odżywcze pomagające utrzymać zdrowie psa – również zdrowie jego zębów. Pamiętaj jednak, że najlepszym sposobem jest po prostu zwykłe mycie zębów psu. Ważne jest więc dbanie o higienę zębów psa już od szczenięcia.

Higiena zębów psa: szczenięta

Nawyk czyszczenia zębów najlepiej przyswajać psu już od dzieciństwa. W przypadku szczeniąt należy zwrócić uwagę na to, że młody pies może posiadać zęby mleczne. Zostaną one wkrótce wymienione na stałe. Myj zęby szczeniaka starannie, by nie spowodować nieumyślnie bólu odsłoniętych dziąseł.

Zęby szczeniąt nie wymagają wprawdzie tak częstego i dokładnego szczotkowania jak w przypadku zwierząt dorosłych, jednak warto je przyzwyczajać do samej czynności mycia zębów. Rób to w formie zabawy. Zapoznaj pieska ze smakiem pasty. Możesz posmarować nią ulubioną zabawkę lub zdrowy przysmak. Uwaga: ten sposób działa nie tylko na szczenięta, możesz spróbować przekonać tak do pasty nawet dorosłego psa. 

Próchnica u psa: czy to w ogóle możliwe?

Próchnica nie dotyka psów tak często, jak ludzi. Problem ten jednak istnieje i dotyka ok. 5% psiej populacji. Rasy, u których najczęściej diagnozuje się próchnicę, to:

  • labradory,
  • cocker spaniele,
  • szpice miniaturowe.

Dlaczego więc psy nie chorują na próchnicę?  Przecież nie zachowują niezwykle starannej higieny. Jednak ich cechy gatunkowe sprawiają, że nie dotyka ich ten problem.

  • Zęby psa mają inny kształt niż ludzkie, większość z nich ma kształt stożkowaty i powierzchnia żucia jest mniejsza.
  • Odległości między zębami są większe, niż u ludzi, co nie sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych.
  • Powierzchnia psich zębów jest gładsza.
  • pH śliny psa ma odczyn zasadowy. Zawartość amylazy w ślinie jest niewielka, co powoduje, że węglowodany są wolniej rozkładane w jamie ustnej. Ogranicza to rozwój próchnicy.

Jeśli jednak u psa zostanie rozpoznana próchnica, leczenie w niczym nie różni się od procedur stomatologii ludzkiej i polega na prawidłowym wypełnieniu ubytku. Odbywa się to wtedy w pełnej narkozie psa. Często także chory ząb jest po prostu usuwany.

A Ty myjesz zęby swojemu pupilowi? Dbaj o jego “uśmiech” już od szczenięcia. Niech cieszy się zdrowymi zębami przez całe życie.