Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Poznaj 10 najpopularniejszych ras kotów, które zawładnęły naszymi sercami

najpopularniejsze- rasy-kotów

Jaka jest najpopularniejsza rasa kota?

Z całą pewnością ciężko stwierdzić to jednoznacznie. Wraz z upływem czasu zmieniają się bowiem nasze upodobania, a także – co może być powodem do radości – coraz większym zainteresowaniem cieszą się adopcje kotów ze schroniska. Mimo to postaramy się przybliżyć dziesięć ras, które niezmiennie królują w domach i sercach Polaków.

Ile jest ras kotów?

Zanim przedstawimy najpopularniejsze rasy kotów, przyjrzymy się samej kwestii rasy. O to, ile z nich do tej pory wyodrębniono, spierają się nawet organizacje felinologiczne. FIF (Fédération Internationale Féline), czyli Międzynarodowa Federacja Felinologiczna zrzeszająca hodowców z Europy, Ameryki Południowej i Azji, twierdzi, że dotychczas na świecie wyodrębniono niemal 50 ras kotów.

Niektórzy twierdzą z kolei, że liczba ta powinna być dwukrotnie wyższa. Rozbieżności spowodowane są odmiennym sposobem oficjalnego uznawania ras, jak i stale rozwijającym się procesem powstawania i krzyżowania kolejnych.

Które z nich najbardziej przypadły do gustu naszym rodakom?

Popularne rasy kotów – które cieszą się największym powodzeniem w Polsce?

Oczywiście nie jest zaskoczeniem fakt, że najwięcej w naszych domach jest kotów nierasowych, ale dziś skupimy się na ich czworonożnych kolegach i koleżankach z rodowodami.

1. Kot europejski

Często mylone z tak zwanymi „dachowcami”, są jednymi z najpopularniejszych kotów w naszych domach. Podobnie do wyżej wymienionych, charakteryzują się krótką i gęstą sierścią, a ich umaszczenie bywa różnorodne. Masa kotów europejskich wynosi zwykle około 4 kilogramów. Ich charakter oceniany jest jako łagodny i przyjazny. Z racji że należą do ras, w których istnienie nie ingerował zanadto człowiek, nie mają szczególnych skłonności do chorób.

kot-europejski

2. Kot brytyjski

Uznawane są za największe z ras kotów krótkowłosych (mimo to wyróżniamy także ich odmianę długowłosą). Charakteryzuje ich stosunkowo muskularne ciało i rozbudowana klatka piersiowa. W zależności od płci, ich waga waha się od 4 do nawet 9 kilogramów. Koty te cenione są ze względu na spokojne usposobienie. Największą popularnością cieszą się „Brytyjczyki” o maści niebieskiej i czekoladowej.

kot-brytyjski

3. Maine Coon

Na temat ich rodowodu krąży wiele legend. Jedną z bardziej oryginalnych jest teza, że powstały za sprawą skrzyżowania dzikiego kota z szopem. Maine Coony należą do największych ras kotów domowych. Wyróżnia je gęsta, długa sierść, puszysty ogon i charakterystyczne pędzelki na uszach. Pomimo swych gabarytów – ich średnia masa ciała to 5-10 kilogramów – są bardzo przyjazne i łatwo nawiązują bliski kontakt z człowiekiem.

Jak karmić koty należące do większych ras? Sprawdź, czym powinna się wyróżniać dobra karma dla dużych kotów.

Największe_rasy_kotów_domowych_1

4. Kot perski

Koty perskie są jednymi z najpopularniejszych kotów długowłosych. Są dość masywne i mogą osiągać wagę do 7 kilogramów. Ze względu na budowę anatomiczną czaszki są niestety narażone na problemy związane z układem oddechowym. Z racji na szczególnie długą okrywę włosową, wymagają także odpowiedniej pielęgnacji.

kot-perski

 5. Kot rosyjski niebieski

Jest to rasa naturalna, zwana także maltańską lub archangielską. Koty rosyjskie są średniej wielkości. To, co ich wyróżnia, to miękkie, krótkie futro o błękitnym odcieniu i smukła sylwetka (ważą od 3 do 5 kilogramów), za sprawą której nazywane są często „kocimi dobermanami”. Znane są ze swej wyjątkowej inteligencji i lojalności. Zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem.

kot-rosyjski

6. Kot syjamski

„Syjamy” należą do jednych z najstarszych ras kotów. Przyjmuje się,  że pochodzą z terenów dzisiejszej Tajlandii, niegdyś zwanej Syjamem – stąd ich nazwa. Należą do kotów o średniej wielkości, osiągają masę ciała do około 5 kilogramów. Są niezwykle towarzyskie i gadatliwe. Co istotne, nie lubią samotności, dlatego sprawdzą się jako towarzysze licznych rodzin.

kot-syjamski

7. Kot norweski leśny

Ze względu na długą, charakterystyczną sierść i masywną sylwetkę, mylone niekiedy z Maine Coonami. Potrafią ważyć nawet do 8 kilogramów. Cechuje je bardzo łagodny i przyjazny temperament. Uwielbiają się wspinać, dlatego warto zapewnić im odpowiednie, zlokalizowane na wysokości, miejsce do odpoczynku.

Musisz wiedzieć, że te popularne koty długowłose są szczególnie narażone na powstawanie tak zwanych kul włosowych. Więcej na temat zakłaczenia kota przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

kot-norweski

8. Kot syberyjski

Pochodzące z Rosji, koty zaliczane do ras półdługowłosych. Uważa się, że są to najlepsze rasy kotów dla alergików. Charakteryzują się dość muskularną budową ciała – mogą ważyć zwykle od 4 do 7 kilogramów. Uznawane są za bardzo ciekawskie i towarzyskie. Doceniane są ze względu na swoją żywiołowość i duży temperament.

kot-syberyjski_1

9. Sfinks

Jedna z bardziej charakterystycznych ras. Cechą, która je wyróżnia to brak okrywy włosowej. Wbrew powszechnym opiniom nie są one jednak łyse – pokrywa je bowiem drobny meszek. Ich masa waha się od 3 do nawet 7 kilogramów. Sfinksy to bardzo towarzyskie koty, które uwielbiają pieszczoty. Niestety mają skłonność do problemów skórnych.

kot-sfinks

10. Ragdoll

Kolejna rasa zaliczana do półdługowłosych. Ich nazwa (z języka angielskiego „szmaciana lalka”) związana jest z faktem, iż po wzięciu na rękę koty te są w stanie w pełni się odprężyć, co skutkuje całkowitym rozluźnieniem mięśni – zwierzęta przypominają swoim zachowaniem wspomnianą lalkę. Z tego powodu często „pracują” jako terapeuci dzieci i osób niepełnosprawnych. Ragdolle to koty wyróżniające się puszystym futrem i łagodnym usposobieniem. Będą idealnym towarzyszem dla rodzin z dziećmi.

kot-ragdoll

 

Która z popularnych ras kotów wzbudziła Twoją największą sympatię?

Może czas zacząć rozglądać się za profesjonalnymi i mającymi dobre opinie hodowlami?

A jeśli wciąż nie jesteś przekonany, czy kot będzie dla Ciebie odpowiednim kompanem, polecamy nasz poprzedni artykuł, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto mieć kota i jaki wpływ na nasze zdrowie mają te czworonogi. Jeśli jeszcze nie słyszałeś o zaletach felinoterapii, koniecznie nadrób zaległości!