Dlaczego pies liże?

dlaczego-pies-lize-lapy

Psie lizanie pod lupą – wszystko, co opiekun powinien wiedzieć!

Psie zachowania często bywają zagadką dla opiekunów, nawet tych, którzy wnikliwie obserwują swoich pupili. To, że pies liże jest oczywistością – w ten sposób zbiera interesujące go informacje o otoczeniu. Jednak czworonogi liżą także w innych sytuacjach – nierzadko zaskakujących człowieka.

Czemu pies liże? Każdy troskliwy opiekun powinien wiedzieć, że podczas lizania, psi mózg uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia. To niezawodny sposób na uspokojenie i poprawę humoru. Psy podczas lizania odczuwają radość i pewnego rodzaju błogostan. Właśnie dlatego, czworonogi te wiążą lizanie z pozytywnymi emocjami, które pragną przelewać na swojego właściciela i inne zwierzęta.

Pies liże wszystko

Już wiesz, dlaczego psy liżą i jakie uczucia towarzyszą wykonywaniu tej czynności. Czas więc zagłębić się w temat i sprawdzić, co oznacza lizanie konkretnych części ciała – swoich, opiekuna lub innych czworonogów. Oto garść praktycznych informacji o tym, dlaczego pies liże.

Dlaczego pies liże łapy?

Dlaczego pies liże łapy? Przyczyn może być kilka, poczynając od tej, że zwyczajnie próbuje zlizać z nich resztki czegoś smacznego, np. pysznej karmy, w którą wdepnął. Lizanie łap bywa też świetnym sposobem na radzenie sobie z emocjami – w ten sposób, pies się uspokaja. To zupełnie normalne psie zachowanie, jeśli nie zdarza się nagminnie. Uporczywe lizanie jednego miejsca na ciele, może być związane z urazem lub chorobą – wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Dlaczego pies liże sierść?

Lizanie sierści towarzyszy psu od narodzin – najpierw szczenięta wylizuje matka, a następnie uczą się to robić same. To czynność typowo higieniczna, pod warunkiem że nie jest nagminna. W takim przypadku wiedz, że może dokuczać mu świąd lub próbuje w ten sposób poradzić sobie ze stresem, czego skutkiem będą wybarwienia i utrata włosów. Nie lekceważ takiego stanu rzeczy – skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub psim behawiorystą.

Sprawdź także: "Dlaczego pies się drapie?"

Dlaczego pies liże swoje krocze?

Wielu opiekunów zastanawia się, dlaczego pies liże się pod ogonem. Oprócz tego, że jest to sposób na zachowanie higieny w tej okolicy, lizanie może mieć jeszcze inne podłoże, takie jak problemy z:

  • zatkanymi gruczołami okołoodbytowymi,
  • pasożytami,
  • alergią.

Czworonogi mogą wylizywać się tam także po to, by obniżyć poziom stresu.

Dlaczego pies liże rany?

Czasem można też zauważyć, że pies liże rany. O ile w przypadku lizania zranień na własnym ciele, można mówić o działaniu przeciwbólowym (w psiej ślinie znajdują się substancje przeciwbólowe, np. opiorfina), to jeśli pies liże rany człowieka, robi to instynktownie – troszczy się o człowieka tak samo, jak troszczyłby się o siebie.

Dlaczego pies liże inne psy?

Przede wszystkim dlatego, że pragnie poinformować nowo napotkanego kompana o swoich pokojowych zamiarach. Jeśli psy, które już się znają, wzajemnie się liżą, oznacza to, że ufają sobie i darzą się szacunkiem.

Dlaczego pies liże dłonie i twarz właściciela?

Niejeden opiekun na pewno zastanawia się „dlaczego pies mnie liże?”. Odpowiedź jest bardzo prosta – pies liże właściciela z miłości, szacunku i maksymalnego oddania. To oznaka przywiązania i przyjaźni, dlatego nie należy nerwowo reagować, nawet jeśli nie do końca Ci to odpowiada. Dużo lepsza będzie zdecydowana reakcja w postaci odsunięcia dłoni i stanowcza komenda: „nie”.

dlaczego-pies-lize

Pies liże uporczywie jedno miejsce – czy warto się niepokoić?

Już wiesz, dlaczego pies liże dłonie i nie musisz już zastanawiać się też „czemu pies liże mi nogę?”. Jeśli jednak zauważysz, że Twój pupil skupia się na jednej okolicy bardzo intensywnie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub poproś o pomoc psiego behawiorystę. Specjalista podpowie, skąd biorą się określone psie zachowania.

Więcej informacji o zwyczajach czworonogów znajdziesz na blogu Fitmin.pl.

Warto wiedzieć również: "Dlaczego pies merda ogonem?".