Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Czy istnieją koty z włosami? Rasy dla alergików

Coraz częściej mówi się o alergii na kocią sierść. W rzeczywistości jednak za nieprzyjemne objawy ze strony górnych dróg oddechowych (rzadziej reakcje skórne) odpowiada białko Fel d1 obecne w ślinie i łoju zwierzęcia. Potencjalnie więc każdy kot może wywoływać alergię. Co więcej, wszystkie koty mają włosy o różnej, w zależności od rasy długości. Uczulać więc mogą zarówno koty z włosami długimi – syberyjski, norweski, jak i te całkowicie pozbawione owłosienia, np. sfinks. Istnieją jednak mruczki, które uczulają mniej niż pozostałe – mówimy wówczas o zwierzętach hipoalergicznych. Jakie koty są zatem odpowiednie dla alergików?

koty-z-wlosami

Czy rasy kotów z włosami mniej uczulają?

Koty z włosami zamiast sierści powszechnie uważane są za te mniej uczulające. Jest to jeden z największych mitów dotyczących mruczków. Wiesz już, że z biologicznego punktu widzenia każdy kot posiada włosy. Głównym czynnikiem alergizującym jest podszerstek (jeden z rodzajów włosów), na którym gromadzi się najwięcej łoju i śliny – kot podczas wykonania czynności higienicznych przenosi białko Fel d1, które wraz z gubionymi włosami i obumarłym naskórkiem rozprzestrzenia się po całym mieszkaniu. W konsekwencji u alergików pojawia się odpowiedź układu immunologicznego na kontakt z alergenem, objawiająca się:

 • katarem,
 • kichaniem,
 • kaszlem,
 • drapaniem w gardle,
 • łzawieniem i swędzeniem oczu,
 • obrzękiem powiek,
 • przekrwieniem błony śluzowej nosa.

Koty z włosami bezpieczne dla alergików

Koty z cieńszą okrywą pozbawioną włosów puchowych uważane są za bardziej bezpieczne dla alergików. Wynika to z faktu, że z reguły mają one niewiele podszerstka lub są go całkowicie pozbawione. W kontekście kotów hipoalergicznych znaczenie ma także ilość białka znajdującego się w ślinie. Które rasy kotów z włosami są zatem odpowiednie dla osób ze skłonnością do alergii?

 

 • Kot orientalny krótkowłosy – jest to rasa wywodząca się od kota syjamskiego, wyróżnia się krótkim włosiem i małą ilością podszerstka, dzięki czemu nie wywołuje silnych reakcji alergicznych.
 • Kot syberyjski – pomimo grubego futra z gęstym podszerstkiem rasa ta wyróżnia się niskim poziomem produkcji alergizującego białka.
 • Kot jawajski – jest całkowicie pozbawiony podszerstka, dlatego stanowi doskonały wybór dla alergików. Rasa ta nie jest jednak popularna w Polsce, w związku z czym nie należy do najtańszych.
 • Neva Masquerade – krewny kota syberyjskiego, który różni się od niego wyłącznie umaszczeniem. Podobnie jak pobratymca, również charakteryzuje się niską zawartością białka Fel d1 w ślinie.

O czym warto pamiętać, decydując się na kota z włosami?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup lub adopcję kota, wybór musi być świadomy i poprzedzony dokładną analizą potrzeb poszczególnej rasy. Koty, które mają włosy znacznej długości, powinny być regularnie szczotkowane, aby pozbyć się złuszczanego naskórka zawierającego białko Fel d1. Dodatkowo połykanie dużej ilości włosów podczas toalety może być dla kota po prostu bardzo niebezpieczne i prowadzić do formowania się kul włosowych w przełyku. W pielęgnacji kota przydadzą Ci się wysokiej jakości akcesoria do pielęgnacji.

Jeśli chodzi o potrzeby żywieniowe, koty określane mianem hipoalergicznych można karmić karmą bytową o zawartości mięsa w suchej masie na poziomie 80%. Ważne składowe w diecie kota to:

 • tauryna,
 • arginina,
 • witamina A,
 • kwas arachidonowy.

 

Najlepiej wyselekcjonowane karmy suche i mokre znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Fitmin.pl

Decydując się na kota hipoalergicznego, warto zdawać sobie sprawę z kosztu takiego zakupu. Wszystkie mruczki, które uznaje się za bezpieczne dla alergików, należą do ras egzotycznych, których cena może sięgać nawet 5 tysięcy złotych. Należy liczyć się także z miesięcznymi kosztami utrzymania mruczka, które mogą być wyższe w przypadku kotów schorowanych bądź cierpiących na problemy behawioralne (wymagają one częstszych wizyt w przychodniach weterynaryjnych).

Poznaj ciekawostki na temat pielęgnacji kotów długowłosych.