Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Krótki przewodnik, jak rozpoznać płeć kotka

jak-rozpoznac-plec-kota-po-urodzeniu

Jak odróżnić kota od kotki?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać płeć małego kota? Otóż ustalenie płci kociaka zaraz po urodzeniu może okazać się nie lada wyzwaniem. Chcąc ocenić płeć kota, powinieneś odczekać kilka tygodni – po około dwóch miesiącach narządy płciowe samicy i samca zaczynają się bardziej rysować i są znacznie łatwiejsze do rozpoznania. Jeśli kocię osiągnie już określony wiek, możesz określić jego płeć poprzez zajrzenie pod ogon. U kotów występuje dymorfizm płciowy, który przejawia się w różnicach budowy zewnętrznej pomiędzy samcem i samicą.

Jak odróżnić kota od kotki na podstawie cech anatomicznych?

W przypadku kocic odbyt i ujście układu moczowo-płciowego znajdują się bardzo blisko siebie, prawie się stykają. Pochwa kształtem bardziej przypomina pionową szczelinę lub łzę niż okrągły otwór. U kocurów odstęp między odbytem a ujściem układu moczowo-płciowego jest większy niż w przypadku kocic (około 1,5 cm). Penis jest zwykle ukryty, ale wokół niego można zaobserwować nadmiar sierści i tkanki. Jądra nie będą wyraźnie widoczne, dopóki kociak nie osiągnie odpowiedniego wieku (10 tygodni).

Płeć kotów a umaszczenie

Płeć kotów tuż po urodzeniu można ustalić wstępnie na podstawie umaszczenia. Niektóre kolory sierści występują częściej u kotów określonej płci. Przykładowo, koty szylkretowe z domieszką kolorów takich jak pomarańczowy, brązowy, czarny, oraz tricolorowe (biało-rudo-czarne), są prawie zawsze samicami, co wynika z obecności dwóch chromosomów X. Ruda sierść oznacza niemal w 85% procentach kota płci męskiej. Również pręgowane lub czarne koty częściej są płci męskiej, ale nie jest to zasada tak uniwersalna, jak w przypadku szylkretek i tricolorek.

jak-rozpoznac-plec-kotka

Czy płeć kotów może określić na podstawie ich zachowania?

Zapewne nie każdy wie, jak rozpoznać płeć kotka po jego zachowaniu. Czy jest to w ogóle możliwe? Badania pokazują, że tak. Gdy kocięta stają się większe, zaczynają rozwijać swoje unikalne osobowości. Samce kociąt mogą zacząć wędrować, gdy osiągną dojrzałość płciową. Mogą również znaczyć teren, aby ustanowić granice swojego terytorium i odeprzeć intruzów. Samice (czasem nawet czteromiesięczne) mogą wpaść w ruję, która objawia się głośnym skowytem, podnoszeniem ogona oraz grzbietu i zachowaniem zwracającym na siebie uwagę. Ruja jest fazą płodności w cyklu rozrodczym i oznacza, że kotka osiągnęła dojrzałość płciową. W tym czasie może przyciągać do siebie niekastrowane kocury, dlatego jest to odpowiedni moment na to, aby zwierzę poddać sterylizacji i zapobiec w ten sposób niekontrolowanemu rozrodowi kotów.

Niektórzy twierdzą, że kocury są bardziej przyjazne i bardziej towarzyskie niż kotki, jednak ta różnica w żadnym wypadku nie jest uniwersalna, a osobowości poszczególnych kotów są prawie tak różne jak osobowości ludzkie.

Niezależnie od tego, jaka jest płeć kotów, pamiętaj o ich kastracji i sterylizacji. Dorosłe, niekastrowane koty są bardzo trudne do utrzymania w domowych warunkach. Wynika to ze znaczenia przez nie terenu moczem o specyficznym, bardzo intensywnym zapachu.

Płeć kotów – o czym pamiętać?

Wiesz już, jak rozpoznać płeć kota po urodzeniu. Aby mieć stuprocentową pewność co do płci swojego zwierzaka, warto zgłosić się do lekarza weterynarii, który przy okazji określania płci kota wykona niezbędne badania i szczepienia profilaktyczne. Dokładne określenie płci kociaka jest ważne nie tylko po to, aby uniknąć wpadek w nadawaniu imienia. Prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych problemów zdrowotnych i behawioralnych zależy od płci danego osobnika. Przykładowo, chociaż choroba dróg moczowych jest powszechna u wszystkich kotów, samce są znacznie bardziej narażone na wystąpienie potencjalnie śmiertelnej niedrożności cewki moczowej w porównaniu z kocicami.

Niezależnie od płci, małego kota powinieneś karmić specjalną, drobną karmą dedykowaną kociętom, która dostarczy mu odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych. Szeroki wybór karm suchych i mokrych znajdziesz w sklepie internetowym Fitmin.pl

 

Więcej porad dotyczących karmienia kociąt znajdziesz w artykule: Karmienie kociąt – czym karmić młode koty?

Twoja kotka jest w ciąży i dopiero spodziewa się małych? Sprawdź: Ciąża u kota: jak dbać i jak karmić przyszłą kocią mamę?