Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Czy pies może jeść jajko?

Czy psy mogą jeść jajka? To pytanie nurtuje z pewnością wielu właścicieli czworonogów. Wokół tematu narosło wiele mitów i kontrowersji. Niektórzy twardo stoją przy stanowisku, że jajko dla psa jest cennym składnikiem diety, inni natomiast uważają, że nie powinno się go dawać zwierzęciu. Jak jest naprawdę? Czy pies może jeść jajko? A jeśli tak, to jak często i w jakiej formie?

czy-pies-moze-jesc-jajko

Surowe jajko dla psa – czy to dobry pomysł?

Zdrowa, zbilansowana dieta to jeden z najważniejszych aspektów w kontekście zdrowia i samopoczucia psa.  Jajka stanowią prawdziwą skarbnicę wielu ważnych składników odżywczych. Zawierają m.in. witaminy A, D, E, K i te z grupy B, a poza tym szereg mikro- i makroelementów, m.in.:

 • cynk,
 • żelazo,
 • miedź,
 • magnez,
 • wapń,
 • sód. 

Nie ma więc przeciwwskazań, abyś mógł podawać je swojemu psu. Oczywiście, jeśli robisz to z umiarem.

Surowe jajko dla psa to dobry pomysł, o ile najpierw oddzielisz żółtko od białka i dasz je zwierzęciu w różnym czasie. Najbezpieczniej jednak ograniczyć się do podawania samego żółtka w formie surowej. Surowe białko w dużej ilości nie jest zalecane z uwagi na zawartość awidyny – enzymu, który hamuje wchłanianie biotyny (witaminy H) przez organizm. Niedobory tego składnika przyczyniają się m.in. do wypadania sierści czy utraty łaknienia.

Sierść Twojego zwierzaka zrobiła się matowa? Okazuje się, że zauważalną poprawę przynosi jedzone od czasu do czasu surowe jajko. Dla psa, na sierść, rekomendowane jest podawanie żółtka, które zawiera mikro- i makroelementy wykazujące korzystny wpływ nie tylko na kondycję sierści, ale i pazurów czy skóry. Do karmy dodać można także skorupki jajek. Dla psa stanowią one naturalne źródło wapnia — budulca zdrowych kości i zębów.

Jak często podawać surowe jajko psu? Warto pamiętać, że podobnie jak u ludzi, spożywanie w nadmiarze surowego jajka przez zwierzę stwarza ryzyko zarażenia się Salmonellą i może skończyć się przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jeśli nie ma wskazań weterynaryjnych, lepiej zrezygnuj z częstego karmienia psa surowym jajkiem. Środki ostrożności i umiar warto zachować także w przypadku podawania go szczeniakom.

jajko-dla-psa

Czy pies może jeść gotowane jajko?

Bezpieczniejszą opcją jest gotowane jajko dla psa. Możesz podać je zwierzęciu w całości jako przekąskę, a także rozdrobnić i wymieszać z karmą (zarówno suchą, jak i mokrą). Jedzenie przez psa od czasu do czasu gotowanego jajka na miękko wpływa korzystnie na jego sierść. Z kolei wysoka zawartość białka ma istotny wpływ na kondycję układu kostnego.

Czy pies może jeść jajko na twardo? Tak, ale zwierzęciu najlepiej podawaj gotowane żółtko. Dla psa jest to bowiem skarbnica wielu istotnych składników odżywczych, takich jak:

 • biotyna,
 • fosfor,
 • miedź,
 • niacyna,
 • siarka,
 • żelazo,
 • nienasycone kwasy tłuszczowe.

Oprócz popularnych jajek kurzych, na rynku dostępne są jeszcze jaja przepiórcze, strusie i gęsie, którymi również możesz karmić swojego pupila. Niezależnie od tego, które z nich wybierzesz pamiętaj o tym, że jajka powinny stanowić jedynie dodatek do diety, a nie jej stały składnik.

Jajko dla psa w gotowych karmach od Fitmin

Wiesz już, czy pies może jeść gotowane jajko. Jeśli zależy Ci na tym, aby dostarczyć swojemu zwierzakowi odpowiednio zbilansowany posiłek, bogaty w nabiał, wybierz gotowe mieszanki bytowe, które w składzie zawierają jajka kurze. W asortymencie Fitmin znajdziesz karmy spełniające to kryterium.

Jeśli masz wątpliwości, czy wybrana karma sucha jest odpowiednia dla Twojego psa – skonsultuj się z nami lub swoim lekarzem weterynarii.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Poznaj listę „9 niebezpiecznych, choć pysznych produktów spożywczych”, których powinien unikać Twój pies.