Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Czego potrzebuje Twój pies zimą? Ochrona przed mrozem i pielęgnacja

pies-zima

Pies zimą – jak chronić czworonoga przed mrozem?

Psy, podobnie jak ludzie, mają różną tolerancję zimna. Podczas gdy jedne trzęsą się, kiedy tylko temperatura spadnie poniżej zera, inne świetnie czują się nawet przy kilkunastostopniowych mrozach. Szczególnie wrażliwe na zimno są psy krótkowłose, bezwłose, pozbawione podszerstka. Szybciej tracą ciepło:

  • psy ras miniaturowych, np. maltańczyk, yorkshire terrier, chihuahua
  • psi seniorzy,
  • szczenięta,
  • czworonogi przewlekle chore, u których mechanizmy termoregulacji nie są w pełni sprawne.

 Jak sprawić, by zimowa aura nie dokuczała czworonogom w czasie spacerów?

Na szczęście jest wiele możliwości, dzięki którym możemy pomóc czworonogom przetrwać zimne dni. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

· Ubranka dla psów

Jeśli Twój pies zimą nie ma najmniejszej ochoty na spacery, a po kilku minutach na świeżym powietrzu zaczyna drżeć z zimna, zapewnij mu dodatkową ochronę przed mrozami. Ocieplane, wodoodporne ubranka dla psów znacząco zwiększają komfort psich zmarzluchów i chronią przed śniegiem.

·  Aktywność na świeżym powietrzu

Zastanawiasz się, co zrobić, by zimowy spacer z psem był udany, a jednocześnie rozgrzewający? Zadbaj o dużą dawkę aktywności na świeżym powietrzu. Wspólny jogging, zabawa z szarpakiem, aportowanie – ćwiczenia fizyczne pozwolą psu się rozgrzać i zwiększą odporność na niskie temperatury.

Przeczytaj też: Jak dbać o koty zimą i jesienią?

Pielęgnacja sierści psa zimą

Oczywiście kwestia odpowiednich spacerów i przygotowania do nich to nie wszystko, co możemy zrobić zimą dla naszych czworonogów. Zadbane futro skutecznie chroni psy przed mrozem i śniegiem. W zimowe dni pamiętaj więc o regularnym wyczesywaniu sierści psa. Wzbogać dietę pupila o produkty i suplementy zawierające:

  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3,
  • biotynę,
  • cynk.

Składniki te wzmocnią szatę i skórę zwierzaka.

Postaraj się nie naruszać naturalnej warstwy lipidowej psiej skóry. Co to oznacza w praktyce? Zimą ogranicz kąpanie psa, a do pielęgnacji jego szaty używaj preparatów o działaniu natłuszczającym. Po każdym spacerze dokładnie wytrzyj sierść zwierzaka.

Zauważyłeś, że sierść Twojego psa nadmiernie wypada? Intensywne linienie psa w zimie najczęściej spowodowane jest długotrwałym przebywaniem w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie panuje niska wilgotność powietrza.

Aby ograniczyć wypadanie sierści u pupila, regularnie nawilżaj powietrze i zmniejsz poziom ogrzewania. Jeśli oprócz linienia psa w zimie, zaobserwujesz u zwierzaka zaczerwienienia, ranki na skórze lub łupież, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jak chronić łapki psa przed mrozem?

Ochrona psich łap zimą to nieodzowny element pielęgnacji, o którą powinien zadbać każdy opiekun. Delikatne psie opuszki źle znoszą kontakt z lodem i solą, którymi wysypywane są chodniki.

Jak chronić łapki psa przed mrozem? Jeśli nie chcesz, by Twój pies zimą doświadczył podrażnień i odmrożeń łapek, przed każdym spacerem zabezpieczaj jego opuszki preparatem ochronnym (np. z lanoliną). Po powrocie z przechadzki umyj psie łapki ciepłą wodą i dokładniej wytrzyj je ręcznikiem. Pamiętaj też o skracaniu sierści rosnącej między opuszkami – często przyczepiają się do niej kryształki lodu.

Przy każdym kontakcie z podłożem na pyszczku Twojego podopiecznego pojawia się grymas niezadowolenia? Uzupełnij ekwipunek spacerowy o buty dla psa, które sprawią, że ochrona psich łap zimą będzie naprawdę skuteczna (uwaga, nie każdy pupil je lubi).

Pies zimą na dworze – jak opiekować się pupilem?

Nie wszystkie czworonogi spędzają zimę w domowych pieleszach. Psy stróżujące i przebywające przez większość czasu na zewnątrz w czasie mrozów potrzebują szczególnej opieki.

· Zimowa dieta dla psa przebywającego poza domem

Pies zimą na dworze traci mnóstwo energii, by utrzymać prawidłową temperaturę ciała. W trakcie mroźnych dni jego zapotrzebowanie na energię wzrasta nawet o 20%. Aby je pokryć, zimą zwiększ kaloryczność psich posiłków. Podawaj pupilowi większe porcje pokarmu lub sięgnij po wysokoenergetyczne, odpowiednio zbilansowane  (np. dla psów aktywnych). 

W czasie mrozów serwuj czworonogowi ciepłe posiłki (np. podgrzewaną mokrą karmę). Ich temperatura nie powinna być zbyt wysoka ze względu na ryzyko oparzenia jamy ustnej, gardła i przełyku. Optymalna temperatura jedzenia dla psa wynosi od 15 do 25°C.

 Nie zapomnij też o zapewnieniu pupilowi stałego dostępu do wody. By szybko nie zamarzała, dodaj do niej łyżkę oleju. Zimą zrezygnuj również z używania metalowych obroży i misek. Metal bardzo dobrze przewodzi zimno, dlatego w kontakcie z nim psy narażone są na odmrożenia. Zamiast nich wybierz akcesoria materiałowe i plastikowe.

· Buda gotowa na zimę

Pies zimą na dworze musi mieć zapewnione ciepłe schronienie. Buda dla psa na zimę powinna być:

  • ocieplona,
  • odizolowana od ziemi,
  • osłonięta przed wiatrem i śniegiem.

Pies w budzie zimą może czuć się komfortowo, pod warunkiem, że wyłożysz ją ciepłą wyściółką. Gruba warstwa słomy to idealny materiał termoizolacyjny.

Gdy temperatura na zewnątrz spadnie kilkanaście stopni poniżej zera, zabierz psa do domu lub zapewnij mu schronienie w budynku gospodarczym.

Jak widzisz, jest wiele sposobów, dzięki którym możesz ułatwić psu przetrwanie zimnych dni. Zastosowanie choć jednej z wyżej wymienionych metod na pewno sprawi, że Twój pupil łatwiej zniesie nawet bardzo niską temperaturę.