Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak wyciągnąć kleszcza psu? Pierwsza pomoc dla czworonoga

jak-wyciagnac-kleszcza-psu

Kleszcze – zagrożenie dla psiego zdrowia

Kleszcze to niebezpieczne pasożyty zewnętrzne, żywiące się krwią kręgowców. Dorosłe osobniki osiągają wielkość do 4 mm. Nierzadko psy są atakowane przez nimfy, które mierzą maksymalnie 2 mm. Z tego powodu szczególnie trudno jest je zauważyć.

Kleszcze przytwierdzają się do skóry psa za pomocą specjalnego aparatu gębowego (hypostomu) wyposażonego w ostre, skierowane ku tyłowi ząbki. W ślinie pajęczaków znajdują się substancje o działaniu znieczulającym. Kleszcze zwykle czekają na swoje ofiary w wysokich trawach czy krzewach czy niższych gałęziach drzew. Wykrywanie ofiar umożliwia im narząd Hallera.

Kleszcze są wektorami groźnych patogenów, które powodują u czworonogów m.in.:

 • babeszjozę,
 • boreliozę,
 • anaplazmozę.

Obecnie krwiopijne pajęczaki spotkać można nawet w centrum dużego miasta. Ich główne siedliska to jednak obrzeża lasów, okolice zbiorników wodnych i łąki.

Co zrobić, gdy pies ma kleszcza?

Zauważyłeś, że Twój pies ma kleszcza? Powinieneś usunąć go jak najszybciej. Postaraj się jednak zachować spokój – nerwowe i nieprzemyślane działania z pewnością nie pomogą rozwiązać problemu.

Zanim rozpoczniesz wyciąganie kleszcza, przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria. Pasożyta możesz usunąć przy pomocy pęsety lub specjalnych narzędzi do wyciągania kleszczy (w formie lassa lub haczyka). Pozwalają one przeprowadzić cały zabieg sprawnie i bezboleśnie dla psa.

Dodatkowo potrzebne Ci będą rękawiczki (dla ochrony przed bezpośrednim kontaktem z kleszczem i jego wydzielinami). Zaopatrz się też w środek odkażający, którym zdezynfekujesz skórę czworonoga po zabiegu.

Do zarażenia chorobami odkleszczowymi dochodzi zwykle dopiero po upływie 24 h od rozpoczęcia żerowania przez kleszcza. Im wcześniej wykryjesz, że Twój pies ma kleszcza, tym większa szansa, że pasożyt nie zarazi zwierzaka groźnymi chorobami.

Wyciąganie kleszcza może być dla psa stresujące. Jeśli Twój podopieczny źle znosi zabiegi weterynaryjne i pielęgnacyjne, poproś kogoś o pomoc i przytrzymanie pupila. Do odwrócenia uwagi psa wykorzystaj przysmaki Fitmin.

Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Wyciąganie kleszcza u psa nie jest trudne. Wymaga jednak pewnej precyzji i pewności. Jak wyciągnąć kleszcza u psa – krok po kroku?

 1. Dokładnie rozgarnij sierść w miejscu, gdzie pies ma kleszcza.
 2. Chwyć kleszcza za główkę, jak najbliżej miejsca wczepienia.
 3. Wyciągnij pasożyta energicznym ruchem „do góry”, lekko ukośnie, wzdłuż osi wkłucia. Uważaj, by nie rozerwać pasożyta (w przeciwnym razie nie zwiększy się ryzyko zakażenia boreliozą, jednak podrażnieniu ulega skóra zwierzaka).
 4. Zdezynfekuj miejsce po usunięciu kleszcza.
 5. Dokładnie obejrzyj ranę. Upewnij się, kleszcz został usunięty w całości, a w skórze psa nie pozostały fragmenty pasożyta.
 6. Jeśli w ciele psa zostały fragmenty kleszcza, spróbuj usunąć je przy pomocy igły lub udaj się z pupilem do lekarza weterynarii.

Jak wyciągnąć kleszcza psu – czego nie robić?

Niewłaściwe usuwanie kleszcza może sprowokować u pajęczaka gwałtowne wymioty, a w konsekwencji znacznie zwiększyć ryzyko transmisji groźnych patogenów. Jeśli chcesz bezpiecznie usunąć kleszcza, nigdy:

 • nie smaruj kleszcza tłuszczem ani alkoholem,
 • nie chwytaj kleszcza za odwłok,
 • nie próbuj usuwać kleszcza palcami,
 • nie rozdeptuj i nie rozgniataj usuniętego kleszcza.

Po usunięciu kleszcza przez kilka tygodni bacznie obserwuj psa. Jeśli zauważysz u pupila:

 • utratę apetytu,
 • wymioty,
 • problemy z chodzeniem,
 • obecność krwi w moczu,

jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Takie symptomy mogą świadczyć o chorobach odkleszczowych, dlatego zawsze wymagają dokładnej diagnostyki.

Dowiedz się więcej o: szczepieniu psa.

jak-wyjac-kleszcza-psu (1)

Jak chronić psa przed kleszczami?

By szybko wykryć, że pies ma kleszcza, po każdym spacerze dokładnie oglądaj skórę swojego pupila. Partia po partii rozczesuj sierść zwierzaka gęstym grzebieniem. Zwróć szczególną uwagę na okolice, gdzie skóra jest cienka (np. za uszami, w pachwinach).

W sezonie największej aktywności kleszczy (maj – czerwiec i wrzesień – październik) zachowaj szczególną ostrożność podczas spacerów z czworonogiem. Pasożyty te najintensywniej żerują rankiem i po południu – w tych porach postaraj się unikać przechadzek po terenach gęsto zarośniętych roślinnością. Nie zaniedbuj regularnego koszenia trawnika i karczowania chwastów w przydomowym ogrodzie.

Zapewnij psu całoroczną ochronę przed kleszczami. Regularnie aplikuj zwierzakowi preparaty przeciw kleszczom w formie:

 • kropli (spot-on),
 • sprayów,
 • obroży.

Zawarte w nich substancje (np. fipronil, flumetryna) chronią psa przed atakiem kleszczy, a w przypadku inwazji powodują ich szybkie obumarcie.

Kleszcz zaatakował Twojego psa? Teraz już wiesz, co robić! Pamiętaj, że usuwanie pasożyta należy wykonywać bardzo precyzyjnie i w miarę możliwości – jak najszybciej. W przeciwnym razie, może to przynieść złe skutki dla zdrowia Twojego pupila.