Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Moja pierwsza wizyta u weterynarza z kotem – o czym pamiętać?

wizyta-u-weterynarza

Jak przygotować się do pierwszej wizyty kota u weterynarza?

Wizyta w obcym miejscu, pełnym nowych ludzi, dźwięków i zapachów to ogromne przeżycie i stres dla każdego kota. Jeśli chcesz, by Twój pupil przeżył pierwszą wizytę u weterynarza w miarę spokojnie, zacznij przygotowywać go do tego jak najwcześniej. Pamiętaj, że to, czego Twój kot nauczy się w okresie dzieciństwa, zostanie z nim już do końca życia.

Postaraj się przyzwyczaić pupila do dotykania i brania na ręce. Zwierzak powinien zrozumieć, że kontakt z człowiekiem to nic złego, a dotykanie jego łap, uszu czy ogona też nie wróży niczego strasznego. Jeżeli Twój kot przestanie bać się dotyku i obcych ludzi, pierwsza wizyta u weterynarza nie będzie dla niego tak stresującym przeżyciem.

Podróż do weterynarza: jak oswoić kota z transporterem?

Przed pierwszą wizytą kota u weterynarza upewnij się, jak pupil zniesie samą podróż. Warto dużo wcześniej zacznij oswajać kota z transporterem, tak aby wyprawa do weterynarza nie była jednocześnie jego pierwszym doświadczeniem w transporterku.

Transporter możesz najpierw zostawić w takim miejscu, które jest łatwo dostępne dla kota. Pozwól pupilowi samodzielnie „zbadać” nowy obiekt i przekonać się, że nie stanowi dla niego zagrożenia. Możesz też zachęcić pupila do spania lub zabawy wewnątrz transportera, na przykład zostawiając tam jego ulubioną zabawkę, koc czy przysmaki dla kota. Dzięki temu przedmiot będzie kojarzył się mu z czymś przyjemnym i bezpiecznym.

 

Co zrobić, by zminimalizować stres kota w czasie wizyty u weterynarza?

Aby ograniczyć stres zwierzaka, zadzwoń do lecznicy wcześniej i zapytaj, czy wizytę można umówić na konkretną godzinę. Jeśli się uda, unikniesz konieczności czekania w poczekalni, w której prawdopodobnie będzie wiele innych zwierząt. Obecność obcych czworonogów może wzbudzać niepokój u kota, więc warto mu tego zaoszczędzić.

Pamiętaj też, że na samopoczucie czworonoga wpływa także Twoje zachowanie. Jeśli kot wyczuje w Tobie napięcie i zdenerwowanie, to udzieli mu się podobny nastrój. W czasie wizyty postaraj się przemawiać do kota łagodnym i spokojnym głosem. Możesz też od czasu do czasu częstować go przysmakami, by nieco odwrócić jego uwagę od stresującej sytuacji.

Pierwsza wizyta u weterynarza z kotem: co robić?

Przede wszystkim, nie wyjmuj kota z transportera od razu po wejściu do gabinetu. Pamiętaj, że to jego pierwsza wizyta u weterynarza, więc pozwól mu rozejrzeć się po otoczeniu z bezpiecznej kryjówki. Niech kot przyzwyczai się do nowych zapachów i obecności weterynarza. Tę chwilę możemy wykorzystać na rozmowę z lekarzem, zadanie kilku pytań czy przeprowadzenie ogólnego wywiadu lekarskiego.

Jeszcze przed wizytą przygotuj sobie listę pytań lub informacji, które zechcesz przekazać weterynarzowi. Mogą to być na przykład:

  • obserwacje na temat nawyków żywieniowych kota, jego diety czy apetytu;
  • niepokojące zachowania kota, wskazujące na odczuwany ból lub złe samopoczucie;
  • pytania, jak i czym karmić kota, kiedy umówić się na kolejną wizytę lub ewentualny zabieg sterylizacji.

Pierwsza wizyta u weterynarza: podstawowe badania

Jeśli Twój pupil jest jeszcze małym kociakiem, weterynarz powinien przede wszystkim ocenić, czy zwierzę rozwija się w sposób prawidłowy. Badanie zaczyna się od ważenia, mierzenia temperatury ciała oraz osłuchania serca i płuc. Następnie weterynarz kontroluje stan zębów czworonoga, ogląda jego uszy, sierść oraz skórę.

Jeżeli jednak Twój kot jest starszy, pochodzi z adopcji lub został znaleziony na ulicy, weterynarz może też zlecić kilka dokładniejszych badań. U kotów powyżej 6 roku życia kontrolnie wykonuje się m.in. badanie moczu i morfologię.

pierwsza-wizyta-u-weterynarza-z-kotem

Szczepienie i odrobaczenie kota

Podczas pierwszej wizyty weterynarz powinien też ustalić z Tobą kalendarz szczepień i odrobaczeń. Czasem lekarz może podać pierwszą dawkę od razu. Do podstawowych zalicza się szczepionki na:

  • panleukopenię,
  • herpeswirozę,
  • koci katar.

Dodatkowo można zaczepić kota przeciw:

  • białaczce FeLV,
  • chlamydiozie,
  • wściekliźnie.

Tak jak wiele osób nie przepada za wizytami u lekarza, tak wiele kotów nie lubi chodzić do weterynarza. Mimo wszystko pamiętaj, że możesz zmniejszyć tę niechęć, a przede wszystkim, że zdrowie pupila jest najważniejsze i  warto kontrolować je na bieżąco.