Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Cukrzyca u kota – czy to groźne?

Koty-cukrzycowe

Cukrzyca u kota – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Cukrzyca to stan chorobowy powstały na skutek niedoboru insuliny, który prowadzi do niekontrolowanego wzrostu glukozy we krwi. Jakie są przyczyny cukrzycy u kotów? Lekarze weterynarii wskazują trzy główne czynniki chorobotwórcze:

·         Zaburzenia produkcji insuliny

W przypadku jakiegokolwiek osłabienia lub uszkodzenia trzustki, ma miejsce obniżona produkcja insuliny. Tym samym we krwi pozostaje więcej glukozy, co prowadzi do hiperglikemii.

·         Insulinooporność

Zjawisko, w przypadku którego dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania receptorów wrażliwych na insulinę. Nawet, jeśli w organizmie znajduje się wystarczająca jej ilość, glukoza wciąż nie zostaje odtransportowana do komórek (tym samym pozostaje w krwioobiegu).

·         Glukoneogeneza wątrobowa

To sytuacja, w której wątroba wytwarza zbyt dużą ilość glukozy ze związków nie cukrowych. Nawet w przypadku prawidłowego poziomu i przenikania insuliny istnieje ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Choroba ta może dotknąć kota praktycznie w każdym wieku. Zazwyczaj jednak chorują osobniki starsze (powyżej ósmego roku życia) oraz otyłe. Na cukrzycę narażone są w szczególności koty otyłe - ryzyko zachorowania zwiększa nieprawidłowa dieta i niewystarczająca aktywność fizyczna.

Objawy cukrzycy u kota

Początkowo symptomy choroby mogą być dość niepozorne, jednak wystarczy bacznie obserwować swojego pupila, by w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

·         Oddawanie moczu

Wśród kotów cukrzycowych można zauważyć tendencję do nietrzymania lub częstego oddawania większych niż zwykle ilości moczu. Niekiedy zdarzają się także przypadki pojawiania się w płynie cukru (tak zwanej glukozurii).

·         Apetyt

Cukrzyca u kota może objawiać się w dwojaki sposób – niektórym kotom zaczyna dopisywać wzmożony apetyt, innym – jego zupełny brak. Tym samym zwierzę może zacząć nagle przybierać lub tracić na wadze.

·         Pragnienie

Jednocześnie występuje nadmierne pragnienie, jako że cukier wysusza organizm. Ze względu na odwodnienie, zmienia się sierść kota. Futro staje się coraz bardziej matowe, suche i skłonne do wypadania.

·         Zachowanie

Zmianom ulec może także zachowanie pupila. Koty z cukrzycą są bardziej apatyczne, mniej skore do zabaw i aktywności fizycznej – mogą zacząć unikać skakania (na skutek choroby osłabieniu ulegnie bowiem ich miednica i kończyny).

Jakie mogą być powikłania u kotów cukrzycowych?

Nieleczona cukrzyca u kota stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Do najczęstszych powikłań należą:

  • stłuszczenie wątroby,
  • niedokrwienie nerwów (te z kolei prowadzić mogą do tak zwanej neuropatii cukrzycowej, która objawia się u kota zmniejszeniem masy mięśniowej w kończynach, nieprawidłowym ich ustawienie, a także problemami z poruszaniem się.),
  • infekcji pęcherza moczowego,
  • chorób skóry,
  • kwasicy ketonowej,
  • uszkodzenia siatkówki oczu.

Jeśli więc masz jakiekolwiek podejrzenia, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii.

Koty cukrzycowe – rozpoznanie choroby

Lekarz, poza dokładnym wywiadem, zleci podstawowe badania laboratoryjne, takie jak analiza krwi i moczu. Samo stwierdzenie glukozy we krwi może być bowiem niewystarczające.

Dobrze zbadać także inne parametry biochemiczne krwi, dzięki którym możliwe będzie wykrycie lub wykluczenie ewentualnych (towarzyszących cukrzycy) zaburzeń pozostałych narządów. Obszerna diagnostyka jest niezbędna, by jak najoptymalniej zaplanować właściwą terapię kociego cukrzyka.

cukrzyca-u-kota-leczenie

Cukrzyca u kota – leczenie

Po zdiagnozowaniu cukrzycy u kota, jak najszybciej należy rozpocząć odpowiednią kurację. W pierwszej kolejności niezbędne jest ustabilizowanie ogólnego stanu zdrowia, terapia chorób towarzyszących, a także zadbanie o równowagę hormonalną.

Następny etap to ustalenie specjalnej diety i nowego, stałego planu dnia, wedle którego będzie od teraz żył nasz pupil (a my wraz z nim).

Jak dbać o kota z cukrzycą?

Poza farmakoterapią, przy kociej cukrzycy niezwykle istotna jest właściwa dieta. Podczas tworzenia jadłospisu, poradź się lekarza weterynarii lub zwierzęcego dietetyka. On pomoże Ci wybrać jak najlepszą karmę dla kota z cukrzycą oraz ustalić odpowiednie dawki. Pamiętaj, że w przypadku tej choroby, Twój pupil musi bezwzględnie unikać nadprogramowych kilogramów.

Mając w domu kota cukrzycowego, musisz zadbać o codzienną rutynę. Zarówno posiłki, jak i okresy aktywności fizycznej i snu, powinny odbywać się o stałych, z góry ustalonych porach. Wszystko to ma bowiem duży wpływ na wyrzuty hormonów, a tym samym i poziom glukozy we krwi.

Cukrzyca to niestety nie jedyna przypadłość, z jaką muszą się czasami zmagać nasi mruczący podopieczni. Jeśli chcesz wiedzieć, na co najczęściej chorują koty i jak zapobiegać tym schorzeniom, zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu.