Zapalenie stawów u psa – jak je leczyć?

Zapalenie-stawow-u-psa

Twój czworonożny przyjaciel zachowuje się nieswojo? Stracił ochotę na zabawę, unika aktywności fizycznej, a ruch sprawia mu ból? Wśród możliwych przyczyn wymienić należy problemy z kończynami czy kręgosłupem. Te zaś mogą być spowodowane chorobami stawów – zwyrodnieniem, zwichnięciem lub zapaleniem. Jak je rozpoznać?

Jak zbudowany jest staw u psa?

Staw u psa składa się z kości, chrząstek stawowych, torebki i więzadeł. Przestrzeń ograniczona dwiema końcówkami kości i torebką stawową, to tak zwana jama stawowa. Wypełniona jest płynem (mazią), dzięki któremu tarcie powstałe przy przemieszczaniu się kości, jest ograniczone. Równie istotną rolę pełni chrząstką stawowa, która jest swoistym amortyzatorem neutralizującym siły nacisku.

Stawy nieprzerwanie pracują. Niekiedy, z powodu wieku, urazów czy uwarunkowań genetycznych dochodzi do ich przeciążenia. W chrząstkach mogą tworzyć się mikrouszkodzenia czy nieprawidłowe struktury. W ich konsekwencji spada ilość płynu stawowego, a co za tym idzie, maleje powierzchnia jamy stawowej. Wskutek tego dochodzi do ograniczonej ruchomości stawu i finalnie – pojawienia się bólu.

Przyczyny bólu stawów u psów

Problemy ze stawami u zwierząt wywołane są zazwyczaj stanami zapalnymi. Ich przyczyn może być wiele, jednak najprościej podzielić je na zapalenia infekcyjne i nieinfekcyjne.

·         Infekcyjne zapalenia stawów u psów

Tego typu zapalenia wywołane są przez drobnoustroje, które znalazły się w stawach w wyniku urazów i ran, wraz z ciałem obcym czy krwią, przemieszczając się z innych zakażonych miejsc w organizmie. Częstą przyczyną chorób stawów u psów są infekcje odkleszczowe atakujące stawy kolanowe, biodrowe i łokciowe.

·         Nieinfekcyjne zapalenia stawów u psa

Za nieinfekcyjne zapalenia stawów odpowiedzialne są zazwyczaj problemy immunologiczne, które towarzyszą m.in. przewlekłemu zakażeniu organów. W tym przypadku choroba dotyka zwykle mniejszych stawów – nadgarstków, stępu lub palców.

Do nieinfekcyjnych chorób zaliczyć można także reumatoidalne zapalenie stawów u psa. Wbrew pozorom schorzenie to dotyka nie tylko starszych zwierząt. Z jego powodu cierpią także młode osobniki, zwłaszcza mniejszych ras. Choroba atakuje stawy symetrycznie, z czasem trwale je uszkadzając.

Jakie czynniki sprzyjają chorobom stawów u psów?

Jakie psy są szczególnie narażone na problemy ze stawami? Uważa się, że niemałe znaczenie ma w tym przypadku rasa. Wśród dużych psów szczególnie często diagnozowane są tego typu schorzenia – predestynowane do nich są między innymi:

  • rottweilery,
  • dobermany,
  • owczarki,
  • retrievery.

Istotną rolę odgrywa masa. Tym samym nawet małe psy, ale cierpiące z powodu nadwagi, są mocno obciążone ryzykiem choroby.

Nie bez znaczenia jest także wiek. Zwyrodnienie tkanki chrzęstnej zwykle dotyka starszych czworonogów. Niestety także szczenięta mogą zetknąć się z problemem bolesności stawów. Z tego powodu, zwłaszcza w przypadku przedstawicieli większych ras, konieczna jest kontrola procesu wzrostu oraz zapewnienie pupilowi dopasowanej do jego możliwości aktywności fizycznej.

Objawy zapalenia stawów u psa

Po czym poznać, że Twój pupil cierpi z powodu bólu stawów? Najczęstszym objawem jest kulawizna. Co ważne, pies nie musi mieć jedynie problemów z poruszaniem kończynami. Zapalenie może się bowiem pojawić także w okolicy kręgosłupa, przez co zwierzę z trudnością będzie poruszać nawet głową.

Kiedy zapalenie stawów spowodowane jest chorobami infekcyjnymi, towarzyszyć mu będzie także powiększenie węzłów chłonnych i gorączka, a tym samym ogólne osłabienie organizmu.

zapalenie-stawow-u-psa-jak-leczyc

Zapalenie stawów u psa – jak leczyć?

Ze względu na przyczynę zapalenia, wyróżnia się kilka metod działania. Pierwszym etapem jest oczywiście dokładna diagnostyka, która pozwoli w pełni rozeznać się w problemie i wykluczyć inne schorzenia. Sama terapia jest niestety długotrwała, niekiedy trwa przez całe życie czworonoga.

W większości przypadków podstawą jest działanie przeciwbólowe. Zaleca się ponadto odciążenie stawów, które można osiągnąć zarówno poprzez ograniczenie ruchu, jak i odchudzenie psa. W przypadku reaktywnego zapalenia stawów istotą jest leczenie towarzyszących przypadłości – kiedy usuniemy chorobę pierwotną, objawy zapalenia także się cofną.

W terapii zapalenia stawów u psów wykorzystuje się zwykle antybiotyki lub sterydy. Nieraz niezbędne są także zabiegi chirurgiczne, podczas których oczyszczeniu i stabilizacji ulega zajęty chorobą staw.

Profilaktyka, czyli co robić, by nie dopuścić do problemów ze stawami u psa

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tego powodu od pierwszych tygodni życia pupila, warto zadbać o prawidłowe funkcjonowanie stawów. Niemałe znaczenie ma w tym przypadku właściwie zbilansowana dieta, która zapewni psiemu organizmowi wszystkie niezbędne wartości odżywcze.

Dobrze wprowadzić do jadłospisu pupila także specjalistyczne suplementy na stawy dla psów. Przy ich wyborze, zwróć uwagę na skład – kluczowa jest zawartość kolagenu, chondroityny, dobroczynnych pierwiastków i witamin. Tego typu produkty najlepiej podawać jeszcze w młodości i przed wystąpieniem objawów choroby.

Chcesz poznać więcej porad na temat prawidłowego żywienia czworonogów? Zajrzyj do naszego poprzedniego tekstu i przeczytaj, jak karmić psa.

Jak dodatkowo wzmocnić stawy psa? Poza prawidłową dietą i suplementacją, zadbaj o jego aktywność fizyczną. Dostosowany do wieku i możliwości pupila ruch, to nie tylko gwarant utrzymania odpowiedniej masy ciała, ale i dobra kondycja i stan psychiczny.

Pamiętaj, by zawsze obserwować swojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, nie bagatelizuj ich i zgłoś się do lekarza weterynarii.