Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Skręt żołądka u psa – czym jest, jakie są objawy i jak pomóc choremu psu?

skret-zoładka-u-psa

Z pewnością nieraz słyszałeś o skręcie psiego żołądka. Mimo że trudno zdiagnozować jego bezpośrednią przyczynę, dobrze jak najwięcej o nim wiedzieć. Tylko szybka reakcja właściciela może bowiem zapobiec jego śmiertelnie groźnym skutkom.

Czym jest skręt żołądka u psa?

Do skrętu żołądka u psów dochodzi w sytuacji, gdy organ ten obraca się wokół własnej osi – najczęściej o 180, ale niekiedy także o nawet 360 stopni. Zazwyczaj mówi się o skręcie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, natomiast nie jest to regułą. Dlaczego w ogóle ma miejsce wspomniany obrót?

Skręt żołądka jest efektem jego nadmiernego rozszerzenia. Gdy organ ten, wskutek zgromadzonego w nim gazu, nadmiernie się rozdyma, zaczyna mieć tendencję do obracania wokół własnej osi. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, zgromadzony w żołądku gaz nie ma ujścia – nie może się przemieścić ani do przełyku, ani do jelita cienkiego.  Jednocześnie w organie nadal generowane są gazy, które dodatkowo go rozszerzają.

Skręt żołądka u psów ma tak zwany nadostry przebieg – oznacza to, że jedynie szybka pomoc lekarza jest w stanie uchronić zwierzę od śmiertelnych konsekwencji. Wśród następstw powiększenia i skrętu żołądka wymienia się bowiem spadek ciśnienia krwi i niedokrwienie innych narządów jamy brzusznej:

  • jelit,
  • wątroby,
  • nerek.

Do krwiobiegu cierpiącego z powodu skrętu żołądka psa uwalniane są ponadto znaczne ilości toksyn. Równie często pojawiają się zaburzenia krzepnięcia krwi, których skutkiem mogą być zatory. Do powyższych problemów dołącza zazwyczaj także skręt śledziony.

Skręt żołądka u psa – objawy

Po czym poznać, że u Twojego pupila wystąpił skręt żołądka? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jego symptomy mogą pojawić się nagle i równie szybko postępują – dlatego też konieczne jest naprawdę sprawne działanie! Zwykle pierwszym objawem jest nietypowe zachowanie psa – niepokój i ociężałość.

Następnie mogą pojawić się: ślinotok, dyszenie i próby wymiotów – niestety nieskuteczne. Bezsprzecznym symptomem skrętu żołądka jest powiększający się z jednej strony, mocno napięty i bolesny brzuch.

Jeśli tylko zaniepokoi Cię stan Twojego pupila, natychmiast udaj się z nim do lekarza weterynarii. Trudno oszacować, jak długo może trwać skręt żołądka u psa. Pewne jest jedynie to, że musisz działać szybko. Nieleczone powiększenie i skręt żołądka prowadzi do nieuchronnej śmierci czworonoga.

Jakie mogą być przyczyny skrętu żołądka?

Specjaliści wciąż nie poznali jednoznacznej przyczyny występowania skrętu żołądka u psów. Przyjmuje się jednak, że ma ono podłoże genetyczne. W grupie największego ryzyka są psy z tak zwaną głęboką klatką piersiową oraz te, których rodzice lub rodzeństwo cierpiało z tego powodu.

Równie ważny jest sposób przyjmowania pokarmu i nawyki żywieniowe. Łapczywe jedzenie czy spożywanie większych, ale mniej częstych posiłków, może zwiększać ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.

Jak zauważyli eksperci, równie problematyczne jest  przyjmowanie pokarmu z miski znajdującej się na podwyższeniu.

Na powyższą dolegliwość narażone są także psy starsze – powyżej 7. roku życia – i odznaczające się większą masą ciała – co najmniej 50 kg.

Jak leczyć skręt żołądka u psa?

Jak już wiesz, niezbędna jest szybka reakcja i dowiezienie pupila do gabinetu lekarza weterynarii. Tylko tam można, za sprawą badania USG, zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie. W przypadku skrętu żołądka u psa niezbędna jest hospitalizacja i interwencja chirurgiczna.

Podczas zabiegu lekarz „odkręci” żołądek. Częstą praktyką jest tak zwana gastropeksja, czyli przyszycie organu do ściany brzucha, które zapobiegnie ewentualnym nawrotom tego typu sytuacji.

objawy-skretu-zoładka-u-psa

Jak dbać o psi żołądek, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć!

Mimo że nie poznano w pełni jednostki chorobowej, jaką jest skręt żołądka u psów, można w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko jej występowania. Podstawą jest wprowadzenie odpowiednich nawyków, zwłaszcza żywieniowych.

Podając pupilowi dzienną dawkę suchej lub mokrej karmy dla psów, staraj się ją dzielić na mniejsze porcje. Co więcej, nie przeszkadzaj psu podczas spożywania posiłków – zapewnij mu ciche i bezpieczne miejsce, w którym bez pośpiechu będzie w stanie zjeść swoje danie. Zadbaj, by każdorazowo po jedzeniu, pupil miał czas na odpoczynek. Unikaj wtedy zabaw i spacerów.

Więcej o poradach na temat żywienia czworonoga przeczytasz w naszym poprzednim artykule.