Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Ciąża u psa – co warto o niej wiedzieć?

ciaza-u-psa

Kiedy możliwa jest ciąża u psa?

Oczywiste jest, że aby suka mogła zajść w ciążę, musi być dojrzała płciowo. Moment ten jednak różni się w zależności od rasy – szybciej osiągają go psy mniejsze i średnie, nieco później te o większych gabarytach.

Co jest oznaką gotowości psa do rozpłodu? Za główną oznakę przyjmuje się pierwszą cieczkę, która u małych i średnich czworonogów pojawia się zwykle między 7 a 12 miesiącem życia. Natomiast u dużych psów – pomiędzy 16 a 24 miesiącem.

Mimo iż pierwsza cieczka oznacza możliwości zajścia w ciążę, warto jednak zaczekać i dopuścić sukę dopiero w czasie drugiej, a nawet trzeciej cieczki. Dzięki temu zwiększysz szansę na bezproblemowy poród i przyjście na świat zdrowego potomstwa.

Pierwsze objawy ciąży u psa – jak je rozpoznać?

Nie wiesz, jak rozpoznać czy pies jest w ciąży? Chcesz potwierdzić swoje podejrzenia i rozwiać wszelkie wątpliwości? Poznaj główne objawy ciąży u psa. Należą do nich:

  • coraz bardziej zaokrąglony brzuch,
  • powiększone gruczoły mlekowe.

Musisz jednak wiedzieć, że objawy te występują dopiero po upływie około miesiąca od zapłodnienia.

Innym sposobem na to, jak rozpoznać czy pies jest ciąży, jest badanie USG - zabieg całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny dla Twojego pupila.

ile-trwa-ciaza-u-psa

Do alternatywnych metod stwierdzenia ciąży u psa należą:

  • badanie palpalacyjne brzucha (za pomocą testów z pobranej krwi),
  • specjalne testy ciążowe dla psów.

Ciąża u psa tydzień po tygodniu

Zanim opiszemy poszczególne etapy, warto wspomnieć, ile trwa ciąża u psa. Niestety na pytanie, ile suka chodzi w ciąży nie ma jednej odpowiedzi. W każdym przypadku może być inaczej. Szacuje się jednak, że są to około dwa miesiące - najczęściej od 58 do 63 dni.

Oto jak wyglądają kolejne etapy ciąży u psa:

Tydzień 1

Jak wspomnieliśmy, na tym etapie ciąża u psa jest jeszcze trudna do rozpoznania. Jedyne, co charakteryzuje jej początki to zmienne zachowanie zwierzaka spowodowane wydzielaniem hormonów ciążowych. Ważne, żebyś już wtedy nie podawał pupilowi żadnych leków ani nie poddawał szczepieniom. W przeciwnym razie możesz naruszyć prawidłowy przebieg ciąży u psa.

Tydzień 2

W drugim tygodniu wciąż nie zachodzą zmiany w wyglądzie zewnętrznym psa. Ten etap to czas, gdy w macicy suki zagnieżdżają się zarodki.

Tydzień 3

To właśnie wtedy możesz zaobserwować znaczny spadek aktywności swojego psiaka, drażliwość i mniejszy apetyt. Pod koniec trzeciego tygodnia mogą pojawić się też nudności. Z kolei w organizmie zwierzaka następuje rozwój zarodków i wytworzenie się narządów wewnętrznych płodu.

Tydzień 4

Od teraz możesz już potwierdzić ciążę u pupila. O sposobach na to, jak rozpoznać czy pies jest w ciąży wspominaliśmy we wcześniejszej części tego artykułu.

Tydzień 5 i 6

Ten etap nazywany jest półmetkiem ciąży. To czas, gdy możesz zauważyć pierwszą zmianę w wyglądzie psa – zaokrąglony brzuch. Następuje też kolejny etap rozwoju płodu – czaszki i szczęki ulegają kostnieniu, a ciało pokrywa sierść.

Zwykle od tego tygodnia ciężarne psy mają większy apetyt. Zaleca się stopniowe zwiększanie ilości podawanej im karmy o 10% tygodniowo. To czas na zmianę pożywienia na bardziej kaloryczne. Od teraz dieta psa w ciąży powinna być bogata w białko i inne, cenne składniki odżywcze np. kwasy omega 3. Warto rozważyć podanie psu karm mokrych.

Zrezygnuj natomiast z podawania psu pokarmu o dużej zawartości pszenicy.

Tydzień 7

Możesz już powoli przygotowywać swojego pupila do porodu (m.in. przygotuj koc porodowy i dbaj o małą aktywność psa). Na tym etapie zaawansowania ciąży u psa możliwe jest potwierdzenie ilości szczeniaków. Możesz się tego dowiedzieć dzięki zdjęciu RTG.

Tydzień 8

Od około ósmego tygodnia ciąży wszelkie aktywności zaczynają sprawiać psom trudność, szybko się męczą i przesypiają większą część dnia. Ociężała suka staje się niespokojna ze względu na odczuwane ruchy płodu.

Tydzień 9

Od teraz bądź bardzo czujny – poród może się rozpocząć w każdej chwili. Pies pod koniec ciąży traci apetyt, jego brzuch opada, a sutki są już pełne mleka. Zbliżające się rozwiązanie poznasz również po zachowaniu zwierzaka, które objawia się w podenerwowaniu i przygotowywaniu gniazda w zacisznym miejscu oraz znoszeniu różnych przedmiotów do legowiska. Musisz również uzbroić się w cierpliwość i wyprowadzać pupila na częstsze spacery – w zaawansowanej ciąży płody mocniej uciskają psi pęcherz.

Ciąża u psa – przebieg porodu

W prawidłowo przebiegającym porodzie nie musisz czynnie uczestniczyć, suka poradzi sobie sama. Bądź jednak w pogotowiu i dokładnie obserwuj cały proces. Pamiętaj, że poród może trwać nawet kilkanaście godzin, a więc konieczne będzie wyprowadzanie psa na zewnątrz w celu załatwienia swych potrzeb.

Jakie objawy powinny budzić Twoje podejrzenia? Jeśli zauważysz wyciekającą zieloną lub brązową wydzielinę, a poród nie będzie następował – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. To samo powinieneś zrobić po upływie około trzech godzin od pierwszych skurczów i nierozpoczęcia się porodu, a także w przypadku gdy:

  • pojawi się intensywne skurcze a poród nie nastąpi,
  • suka będzie mieć trudności z pełnym wyparciem młodych,
  • odstęp między kolejnymi płodami będzie się wydłużał,
  • zaobserwujesz nietypowe zachowanie psa (np. utratę zainteresowania potomstwem, apatię, wzrost temperatury, drgawki).

Ciąża u psa – ile szczeniąt może być w miocie?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Ilość szczeniąt zależy przede wszystkim od wielkości psa i genów. U przedstawicieli małych i średnich ras zwykle jest to 1-4 szczeniąt, a u dużych psów: 5-8. Jednak i od tej reguły zdarzają się wyjątki – w przypadku każdej rasy miot może być nieliczny, jak i taki, w którym suka rodzi nawet kilkanaście szczeniąt.

Zachowanie suki po porodzie

Zarówno w trakcie, jak i po porodzie, zapewnij pupilowi dostęp do wody i karmy. W pierwszych dniach od rozwiązania zwierzę będzie mieć problem z opuszczeniem legowiska, a z czasem również odczuwać wzmożony apetyt (zjadanie nawet trzykrotności porcji przedporodowych jest wówczas czymś normalnym).  Pamiętaj, by pokarm, jaki podajesz psu, miał wysoką wartość odżywczą, uzupełniał zapotrzebowanie na białko, tłuszcze i minerały.

Większa ilość spożywanego pokarmu będzie wiązać się z częstszą koniecznością wypróżnienia, a czasem z biegunkami. Jeśli te będą utrzymywać się przez 2-3 dni – skonsultuj się z lekarzem, gdyż zbyt długo trwające mogą prowadzić do odwodnienia psiego organizmu. Po ciąży u psa możesz zaobserwować również krwawą wydzielinę ze sromu i zrzucanie owłosienia w trakcie karmienia. To całkowicie normalne, nie ma powodu do obaw.

Teraz znasz już wszystkie najważniejsze informacje na temat ciąży u psa. W artykule opisaliśmy ciążę i jej objawy, według tego, jak przebiega najczęściej i co ewentualnie powinno budzić Twój niepokój.

Jeśli jednak zaobserwujesz coś, o czym nie ma mowy w tekście, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by rozwiać swoje wątpliwości. Jeśli nie czujesz się pewnie, możesz również poprosić weterynarza, by był obecny w trakcie rozwiązania.

Dowiedz się również „Czy szczeniak może pić mleko?”