Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Alergia na psa – czy możesz się jej pozbyć?

alergia-na-psa

Czym jest alergia na psa i jakie są jej objawy?

Alergia na psa może dotknąć człowieka w każdym wieku, niezależnie od jego stanu zdrowia i kondycji. Oprócz tego, że utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia przebywanie ze zwierzęciem pod jednym dachem, daje wiele nieprzyjemnych symptomów.

Najczęstsze objawy alergii na psa to:

 • zaczerwione i łzawe oczy,
 • zapalenie spojówek,
 • kichanie,
 • katar,
 • kaszel,
 • wysypka,
 • swędzenie skóry,
 • problemy z oddychaniem.

W najgorszym wypadku uczulenie na psa może spowodować wstrząs anafilaktyczny – stan bezpośredniego zagrożenia życia. Alergia na psa u dziecka objawia się tak samo, jak u człowieka dorosłego. Jeśli zauważysz u swojej pociechy symptomy uczulenia, nie zwlekaj z odwiedzeniem specjalisty.

Stopień nasilenia reakcji alergicznej zależy przede wszystkim od tego, jak długo i jak często jesteś lub byłeś narażony na kontakt z alergenami. U osoby, która ma uczulenie na psa, objawy nie muszą pojawiać się od razu. Zdarza się, że nasilają się one z czasem.

Jeśli chcesz zyskać stuprocentową pewność, czy masz uczulenie na sierść psa, wykonaj badania krwi (oznaczenie przeciwciał IgE),   

Alergia na psa — przyczyny

Nagła alergia na psa pojawia się u ludzi coraz częściej.  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, dlaczego u jednej osoby uczulenie pojawia się od razu, a u innej — po czasie.  Warto jednak zdać sobie sprawę, że tak naprawdę to nie sierść jest powodem uczulenia i wystąpienia reakcji alergicznej. Źródłem alergenów jest złuszczony naskórek zwierzęcia, a konkretniej znajdujące się na nim resztki wydzielin (głównie moczu, łoju i śliny).

Alergiczność” zwierzęcia zależy od płci – z reguły suki uczulają rzadziej od samców. Jak to możliwe? Jak donoszą badania, część (ok. 30%) alergii na psy jest powodowana przez białko Can f5 wytwarzane w prostacie. Co ciekawe, kastracja zmniejsza jego wytwarzanie, ale nie eliminuje w 100% – stąd rekomendacja, by alergicy wybierali właśnie suczki. Istotną rolę odgrywa również wiek psa: częściej reakcję alergiczną wywołują starsze psy. Dlaczego tak jest? Psi seniorzy częściej mają problemy z nadmiernym złuszczaniem naskórka i łojotokiem.

Alergeny mogą dostać się do organizmu człowieka różnymi drogami, przede wszystkim:

 • kontaktową,
 • wziewną.

Czy alergia na psa jest możliwa do wyleczenia?

Czy alergia na psa mija? Nie miejmy złudzeń – nieleczone uczulenie nie minie samoistnie. Wiele osób musi zmagać się z chorobą przez całe życie. Regularne przyjmowanie odpowiednich leków oraz zastosowanie właściwej diety pozwala jednak złagodzić jej objawy.

Choć istnieje odczulanie na psa (immunoterapia), to proces odczulania jest skomplikowany, długotrwały (terapia trwa co najmniej 3 lata) i wiąże się z dużymi wydatkami (nie jest refundowany przez NFZ). 

Masz uczulenie na sierść u psa? Objawy niestety nie ustąpią samoistnie. Wiedz jednak, że jako alergik nie musisz odmawiać sobie obecności czworonoga w domu. Istnieją bowiem rasy psów nieposiadające podszerstka, które są dobrze tolerowane przez osoby uczulone na sierść. Zaliczamy do nich m.in.:

 • pudle,
 • maltańczyki
 • charty afgańskie
 • portugalskie psy dowodne,
 • West Highlandy,
 • nagie psy meksykańskie,
 • sznaucery.

Alergia na psa. Jakie zasady wprowadzić w domu?

Alergia na sierść psa nie zawsze musi oznaczać zaniechania całkowitego kontaktu ze zwierzętami. Jeśli mimo uczulenia chcesz posiadać czworonożnego przyjaciela, wystarczy, że konsekwentnie będziesz przestrzegał kilku istotnych zasad:

 1. Pamiętaj o częstych kąpielach psa – w ten sposób pozbędziesz się z jego sierści uczulających alergenów.
 2. Nie pozwól zwierzęciu wchodzić do sypialni, a szczególnie na łóżko.
 3. Po bezpośrednim kontakcie ze swoim pupilem dokładnie myj ręce. Alergeny bardzo łatwo jest przenieść z sierści do oczu, co może spowodować ich zaczerwienie i pieczenie.

Nie masz własnego psa, ale planujesz odwiedzić kogoś, kto go ma? Jeśli objawy alergii są u Ciebie silne,  pamiętaj, aby przed odwiedzeniem znajomych lub rodziny, która posiada Twojego „alergizującego przyjaciela” poinformować ich o swojej dolegliwości i zażyć odpowiednie leki przed wizytą.

alergia-na-psa-objawy

Masz uczulenie na sierść u kota? Dowiedz się, co możesz zrobić, aby złagodzić objawy. Przejdź do artykułu: Alergia na kota – czy uniemożliwia życie z pupilem?