Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Ciąża u kota: jak dbać i jak karmić przyszłą kocią mamę?

ile-kocica-chodzi-w-ciazy

Kocia ciąża: co musisz o niej wiedzieć?

Już półroczna kotka może zajść w ciążę, jednak nie będzie to bezpieczne dla jej zdrowia. Rok później zniesie ona ciążę znacznie lepiej.

Ile razy w roku kot może zajść w ciążę? Kotka może zostać mamą nawet cztery razy w ciągu roku, podczas rui. Jednak zdarza się, że ten czas się wydłuża. Dzieje się tak, gdy cykliczna ruja przechodzi w ruję ciągłą.

Ile trwa ciąża kota? Z reguły jest to około 7-9 tygodni, a kocica rodzi młode po 58-72 dniach od zapłodnienia. Przez dłuższy czas po zapłodnieniu u kotki nie widać objawów ciąży, a stosunek może odbyć się jeszcze kilka razy. Pierwsze wyraźne symptomy pojawią się po około 2-3 tygodniach. Niezależnie od tego, ile kocica chodzi w ciąży, jeśli do porodu dojdzie na 10 dni przed szacowanym terminem, istnieje duże ryzyko, że małe urodzą się martwe.

Ile kotów rodzi się z jednej ciąży? W jednym miocie rodzi się przeważnie od 3 do 6 kociąt.

Jak rozpoznać ciążę u kotów?

Po czym wiadomo, że Twoja kotka zostanie mamą? Poznaj pierwsze, podstawowe objawy kociej ciąży. Są to:

  • zaróżowione, uwypuklone i nabrzmiałe sutki (ok. 15-18. dnia od zapłodnienia),
  • brak kolejnej rui,
  • mdłości i wymioty,
  • mniejsza aktywność,
  • senność,
  • zmiana w zachowaniu – intensywniejsza niż zazwyczaj przymilność lub unikanie kontaktu,
  • powiększony brzuch,
  • ampuły płodowe na brzuchu (wyczuwalny w dotyku łańcuszek zbudowany z kulek, rozciągający się od jednego końca macicy do drugiego),
  • zwiększenie lub zmniejszenie apetytu.

Jak żywić przyszłą młodą mamę, by młode przyszły na świat silne i zdrowe? Oto kilka wskazówek.

Jak karmić ciężarną kotkę?

Ciąża u kota wymaga zwiększenia kaloryczności i wielkości posiłków. Zwierzę może jeść nawet dwa razy więcej niż zwykle. Kotka będzie domagać się większej ilości jedzenia zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, gdy młode intensywnie rosną. W tym czasie podawaj jej wysokomięsną karmę dla kotów z dużą ilością mikro- i makroelementów, w tym tauryny. Jej niedobór może powodować deformacje u płodów, a nawet śmierć. Podczas ciąży u kotów wzrasta również zapotrzebowanie na wapń, który jest niezbędny do wzrostu kości, dlatego warto go suplementować.

Posiłki rozłóż na kilka mniejszych – poprawisz w ten sposób trawienie, a u kocicy zmniejszy się nacisk brzucha i macicy na inne organy. Podawaj jedzenie o określonej porze – miska nie powinna być cały czas pełna. Zadbaj za to o stały dostęp do świeżej wody.

Uwaga! Podczas ciąży kotka zwiększa masę o 40% względem normalnej wagi. Każdy nadprogramowy kilogram może być dla niej zbędnym obciążeniem i powodować komplikacje przy porodzie, dlatego na bieżąco obserwuj jej wagę.

ciaza-u-kota

Koty a ciąża: jak zapewnić im komfort w tym czasie?

Ciąża u kota jest dość krótkim, ale intensywnym okresem. Im bliżej rozwiązania, tym aktywność u kotki będzie mniejsza. Nie powinna ona chodzić po wąskich powierzchniach (np. gałęziach czy barierkach) ani skakać po meblach czy zeskakiwać z wysokości. Mimo to zabawa (jeśli nie została wykluczona przez lekarza), jest wręcz wskazana. Kotka w ten sposób się dotleni i rozciągnie mięśnie brzucha.

Pod koniec ciąży aktywność przyszłej kociej mamy spadnie – będzie ona raczej przechadzać się po domu. Na końcowym etapie, na 2 dni przed porodem kot zacznie szukać instynktownie w mieszkaniu “gniazda”, gdzie będzie mógł spokojnie urodzić i zająć się kociętami. Gniazdem może być duży karton w spokojnym, cichym miejscu domu. Wymość go wodoodpornymi podkładami higienicznymi i kocem, najlepiej jej ulubionym, na którym znajduje się jej zapach.

Podczas ciąży nie ugniataj brzucha zwierzęcia, by sprawdzić, ile kociąt się urodzi. Dostosuj też swoje zachowanie do kota – jeśli nie życzy on sobie pieszczot i odchodzi, uszanuj to. Zapewnij też więcej czułości i uwagi, jeśli zauważysz, że kotka właśnie tego się domaga.

Jeszcze przed porodem pomyśl o zapewnieniu domów adopcyjnych dla młodych kociaków, zwłaszcza jeśli będzie ich więcej niż dwa-trzy. Około 6. tygodnia kociej ciąży, podczas USG u weterynarza, dowiesz się, ile małych kociąt pojawi się na świecie. Kociaki mogą opuścić matkę dopiero po 3-4. miesiącach od narodzin, ale warto zawczasu przygotować się na “wyprowadzkę” małych do kolejnego, dobrego i odpowiedzialnego domu.

Dowiedz się też więcej na temat ich pielęgnacji i karmienia. Przejdź do artykułu: “Karmienie kociąt – czym karmić młode koty?”.

Zapewnij kotce w ciąży opiekę i zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę. W tym ostatnim pomogą Ci karmy dla kotów Fitmin.