Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Karma dla kota seniora – co powinien jeść koci emeryt?

karma-dla-kota-seniora

Kiedy zaczyna się kocia starość i jak ją rozpoznać?

W przypadku kotów o dojrzałym wieku możesz mówić, gdy skończy on 7-10 lat. Kot powyżej 15 roku życia jest uważany za kociego staruszka.

Po czym rozpoznać kocią starość? Zmienia się aktywność kota – zwykle z wiekiem maleje. Kot w czasie dnia (i nocy) coraz dłużej śpi i – co ciekawe – rzadziej się myje. Dojrzałe koty na skutek braku ruchu często tyją, zaś u seniorów, u których zmniejsza się odczuwanie bodźców smakowo-zapachowych, nierzadko spada też apetyt i masa mięśniowa.

Uwaga na poważne choroby starszych kotów!

U starszych kotów znaczny spadek wagi i brak apetytu może świadczyć nie tylko o starości. Może to być też objaw:

  • przewlekłej niewydolności nerek,
  • zapalenia dziąseł na skutek nagromadzonego osadu na zębach,
  • nadczynności tarczycy,

Dlatego zawsze stan zdrowia starszego kota, który nie chce jeść, trzeba bacznie obserwować.

W przerwie między jedną a drugą drzemką nawet największy śpioch musi jednak coś zjeść. Co zawiera najlepsza karma dla kota seniora?

Najlepsza karma dla kota seniora – co powinna zawierać?

Podstawą kociej diety niezależnie od wieku jest białko. Kot jest bezwzględnym mięsożercą – to z białka zwierzęcego i tłuszczów pobiera energię i wykorzystuje je również w innych procesach przemiany materii. Z glukogennych aminokwasów dostarczanych w mięsnej diecie produkowana jest w wątrobie glukoza, która zaopatruje organizm w energię i jest niezbędna dla prawidłowej pracy mięśni.

Zawartość białka w karmie dla starego kota waha się nawet o kilkanaście procent u różnych producentów, jednak weterynarze rekomendują minimalnie 26% zawartości białka w jedzeniu. Eksperci portalu WeterynariaNews.pl radzą, by w suchej masie karmy znajdowało się ok. 30-45% białka. Taka karma jest też smaczniejsza dla bardziej wybrednych kotów.

Rekomendacje te nie dotyczą jednak kotów po 12. roku życia i zwierząt z chorobami nerek. Jeśli masz takiego podopiecznego w domu, podawaj mu karmę specjalistyczną, która zawiera mniejszą ilość białka. Dojrzałe koty (około 7-8. roku życia) z uwagi na mniejszą aktywność często przybierają na wadze, dlatego kontroluj u nich ilość jedzenia i jego wartość energetyczną.

Obok białka innym ważnym składnikiem i źródłem energii w karmie dla kota seniora jest tłuszcz. W kocim menu powinny znajdować się tłuszcze zarówno pochodzenia zwierzęcego (kwas arachidonowy), jak i te z roślin (wielonasycone kwasy tłuszczowe). Podobnie jak u ludzi, tłuszcz jest też świetnym nośnikiem witamin – dzięki niemu lepiej wchłaniają się witaminy A, D i E.

Zapotrzebowanie na tłuszcz u seniorów to średnio 10-25%, w zależności od stopnia ich aktywności. Karma dla starego kota o prawidłowej wadze powinna zawierać minimum 18% tłuszczu, przy czym, jeśli masz kota z nadwagą, potrzebuje on mniej tłuszczu.

karma-dla-starego-kota

Duże znaczenie w diecie dla starszych kotów ma też kwas gamma-linolenowy (GLA) – składnik, którego często brakuje w diecie. Aby zapewnić go zwierzęciu, podaj swojemu ulubieńcowi olej z wiesiołka, łososia lub ogórecznika. GLA poprawia stan błon lipidowych, które biorą udział w transporcie tłuszczów.

Karma dla starego kota powinna zawierać również kwasy Omega-3 i Omega-6 w zdrowych proporcjach. Kwasy te:

  • regulują apetyt,
  • działają przeciwzapalnie,
  • mają właściwości ochronne,      
  • wspomagają regenerację skóry i sierści.           

W kocich karmach pojawiają się też węglowodany. U kotów dziko żyjących ich spożycie jest minimalne, dlatego, kierując się naturalnymi potrzebami zwierząt, producenci karm obecnie często zmniejszają zawartość węglowodanów na rzecz innych składników odżywczych.

W świetle badań prof. dr. Wilfrieda Krafta (Geriatrie bei Hund und Katze) najlepsza sucha karma dla kota seniora powinna w suchej masie zawierać poniżej 20% węglowodanów. Taka ilość wspiera trawienie, działa jak prebiotyk dla mikroflory w organizmie kota, a jednocześnie nie zaszkodzi seniorowi. U kotów chorych na cukrzycę węglowodany nie powinny przekraczać 3-5%.

Zalety mokrej karmy dla kota seniora

Typową karmą z minimalną zawartością węglowodanów jest karma mokra. Mokra karma dla kota seniora najbardziej odpowiada jego specyficznym potrzebom. Jej dodatkowym atutem jest znaczna wilgotność (przeważnie między 70-85%), dzięki czemu kotu, który pije niechętnie, nie grozi odwodnienie. Jednocześnie trzeba zapewnić mu dostęp do świeżej wody – i postawić ją w innym miejscu, z dala od karmy.

Innym plusem karmy mokrej dla kota jest jej miękkość. Kawałki mięsa są zanurzone w galaretce lub smakowitym sosie, dzięki czemu koty, które nie mają już zębów, nie będą miały problemu z jej zjedzeniem.

Czy mokra karma dla kocich staruszków ma jakieś wady? U kotów, które pałaszują wyłącznie taką, częściej gromadzi się kamień nazębny, który trzeba usuwać u weterynarza. Zabieg nie jest problemem u młodych zwierząt, jednak odbywa się on w sedacji (uśpieniu). Podanie narkozy starszemu kotu często jest ryzykowne dla jego życia i zdrowia.

Sucha karma dla kota seniora – czy to dobry pomysł?

Suche karmy mają niewielką wilgotność (3-6%). Jeśli podajesz suchą karmę dla kota seniora, kot musi dodatkowo pić, żeby się nie odwodnić. Zwróć uwagę, czy Twój zwierzak pije wodę. Nawet krótkotrwałe odwodnienie (2-3 dni) wystarczy, by u kota zaczęły się poważne problemy zdrowotne.

Takie karmy bez wątpienia są wygodniejsze dla właścicieli w podaniu i dozowaniu. Suche „chrupki” powinny zawierać ograniczoną ilość skrobi, często stosowanej jako kaloryczny, ale mało wartościowy „wypełniacz” kociego żołądka.

Sucha karma dla kota seniora jest też bardziej ekonomiczna niż mokra – jako że ma „skoncentrowaną” formę i kaloryczność, możesz podawać jej mniej. W przeciwieństwie do karmy mokrej nie zepsuje się ona nawet po kilku dniach w misce.

 

>>Więcej o pielęgnacji zębów u kotów dowiesz się w artykule „Jak dbać o zęby kota?”.Taki pokarm ma też inną zaletę – u kotów, które jedzą suchą karmę, kamień nazębny odkłada się wolniej. Kot, rozgryzając twardą karmę, ściera płytkę nazębną, dzięki czemu możesz uniknąć zapalenia dziąseł lub, u starszych zwierząt z niewielkim zapaleniem, spowolnić jego powstawanie.

Jeśli Twój pupil przez całe życie jadł suchą karmę, nie zmieniaj mu pod koniec życia siłą przyzwyczajeń – starsze koty nie lubią nagłych zmian dotychczasowych nawyków.

Karma dla starego kota – pyszna i zdrowa!

Oba rodzaje karm mają swoje wady i zalety i, podobnie jak w przypadku mokrej, nie ma też najlepszej suchej karmy dla kota seniora. Jeśli planujesz zmienić dojrzałemu kotu karmę, uwzględnij nie tylko jego wiek, ale i zapotrzebowanie na dane składniki, występujące choroby czy jego aktywność.

Nie wiesz zbyt wiele na temat kociej diety i nie orientujesz się w proporcjach czy składnikach? Stosuj najlepiej gotową, zbilansowaną pod kątem konkretnego zwierzaka karmę i dobierz smak do jego indywidualnych preferencji. Tego typu karmy, poza tym, że odżywiają, zapobiegają również problemom zdrowotnym, typowym dla seniorów, np. chronią przed powstawaniem kamicy nerkowej – częstej dolegliwości u starszych kotów.

Kocie jedzenie, poza tym, że smaczne, powinno być też funkcjonalne i wspierać jego zdrowie.

Zapewnij swojemu zwierzęciu spokojną starość w możliwie jak najlepszym zdrowiu – zadbaj o odpowiednią karmę dla kota seniora.