Barf dla kota: co musisz wiedzieć o tej mięsnej diecie?

barf-dla-kota

Barf dla kota – podstawy żywienia na surowo

Nie musisz zastanawiać się, czy koty mogą jeść surowe mięso – dzikie koty jedzą taki pokarm w naturze, polując na myszy czy ptaki. Wychodząc z założenia, że koty to bezwzględni mięsożercy, w ostatnich latach dużą popularność zdobyła dieta BARF dla kota (Biologically Appropriate Raw Food).

Jest to biologicznie odpowiedni surowy pokarm oparty na świeżym mięsie, podrobach i przemyślanej suplementacji składników odżywczych, obecnych m.in. w żółtkach i drobno zmielonych skorupkach jaj (wapń), oleju z wiesiołka i łososia. Innymi ważnymi odżywczymi dodatkami do surowego mięsa dla kota są:

 • drożdże piwne,
 • algi,
 • tauryna,
 • jaja przepiórcze (białka i żółtka).

Od kiedy surowe mięso dla kota będzie odpowiednie? BARF dla kota wprowadzać możesz właściwie od razu po zakończeniu karmienia młodych kotów mlekiem matki, ale rób to stopniowo. Jeśli zwierzę je mokrą karmę, na początku mieszaj kawałki surowego mięsa z gotową mokrą karmą dla kota.

>>Więcej o suchej i mokrej karmie dla kotów znajdziesz w tekście “Czym karmić kota? Karma sucha kontra mokra”.

Jak często można dawać kotu surowe mięso?

Jeżeli Twój kot do tej pory jadł suchą karmę, zacznij od podawania posiłków o określonych porach, by odzwyczaić kota od stałego dostępu do karmy. Następnie, po kilku tygodniach zacznij mieszać dotychczasową karmę z surowym mięsem, zwiększając stopniowo jego ilość. Możesz też zacząć od jednego surowego posiłku dziennie, resztę pozostawiając bez zmian. Z czasem zacznij wprowadzać surowe mięso do pozostałych posiłków, łącząc je z suchymi chrupkami lub mokrą karmą (i ograniczając ich ilość na rzecz surowizny).

 surowe-mieso-dla-kota

Jakie surowe mięso dla kota podawać?

Surowe mięso dla kota w tej diecie powinno być zróżnicowane. Nie karm kota wyłącznie jednym rodzajem mięsa, np. z kurczaka, ponieważ taka monodieta będzie wymagać wprowadzenia dużej ilości suplementów.

Jakie mięso dla kota będzie odpowiednie na takiej diecie? Możesz kupić całego kurczaka dobrej jakości, wraz z podrobami (sercem, wątróbką i żołądkiem) i podzielić go na porcje. Podroby powinny stanowić nie więcej niż 15% w gotowej mieszance. Jeśli po karmie z podrobami u kota pojawi się biegunka, zmniejsz ich ilość.

Jakie surowe mięso dla kota oprócz drobiu możesz podawać? Odpowiednie będą:

 • wołowina,
 • surowy łosoś,
 • królik,
 • wieprzowina (w niewielkich ilościach).

Na wieprzowinę uważaj, ponieważ jest ona bardzo tłustym mięsem. U mniej aktywnych kotów nadmiar tłuszczu łatwo przekształca się w dodatkowe, zbędne kilogramy.

Ile surowego mięsa dla kota należy podawać? Jest to uzależnione od jego wagi i aktywności. Dzienna porcja surowego mięsa powinna stanowić 3-5% masy ciała kota. Wyliczyć właściwą ilość pomoże Ci zwierzęcy dietetyk lub specjalny kalkulator, który powinieneś od niego otrzymać, planując dietę BARF dla kota.

Wysokomięsna gotowa karma dla kota – alternatywa dla BARF

Surowa dieta sama w sobie jest korzystna dla zdrowia i samopoczucia kota, poprawia się też dzięki niej stan skóry i sierści. Przygotowywanie surowego mięsa dla kota i poprawne bilansowanie rodzajów mięsa czy składników odżywczych w kociej diecie wymaga jednak:

 • dużej wiedzy,
 • czasu,
 • dobrej organizacji,
 • zaufanego źródła wysokiej jakości mięsa,
 • zaangażowania w temat żywienia.

Będziesz też potrzebować sporej ilości miejsca w zamrażarce. BARF nie jest też zbyt ekonomiczny, zwłaszcza przy obecnych cenach lepszej jakości mięsa w masarniach i sklepach.

Jeśli szukasz wygodnego, szybkiego, przyjaznego dla domowego budżetu, a zarazem praktycznej alternatywy, takim rozwiązaniem będą dobrej jakości karmy o wysokiej zawartości mięsa.

Dzięki nim nie musisz martwić się, czy podajesz kotu wystarczająco dużo witamin i składników odżywczych. Niezbędne dodatki pokarmowe znajdują się w składzie takiej karmy we właściwych proporcjach i w większej ilości niż w surowym mięsie. W razie potrzeby, np. w czasie choroby, zawsze możesz między posiłkami lub do nich podać osobny suplement, który wesprze zwierzaka lub wzmocni jego odporność.

Korzystając z gotowej karmy, odpada Ci też konieczność krojenia, mielenia, pakowania, ważenia i mrożenia czy rozmrażania. Nie musisz też zastanawiać się, jakie mięso dla kota podać i zajmować się przygotowywaniem surowego mięsem, jeśli nie lubisz tego robić. Dania na tackach, saszetki i konserwy w różnych wielkościach wystarczają na jeden pełny lub kilka posiłków, jeśli masz 2-3 kocich “rezydentów” w domu – wszystko znika praktycznie od razu.

Dieta BARF jest zgodna z pożywieniem kota w naturze i może korzystnie wpływać na zdrowie kota – pod warunkiem, że masz czas i wiedzę, by ją bezbłędnie planować. Zanim zmienisz żywienie kota w tak radykalny sposób, skorzystaj z porady swojego weterynarza lub dietetyka zwierzęcego. Specjaliści pomogą Ci ustalić konkretne potrzeby Twojego pupila, odpowiedzą na pytanie, czy w przypadku Ciebie i Twojego pupila BARF to dobry pomysł, a także pomogą Ci z ułożeniem diety.

Wysokomięsna i mokra karma dla kotów nie jest jednak wcale gorszym rozwiązaniem – dla laików w dziedzinie zwierzęcej diety bywa ona wręcz lepsza niż dozowanie surowego mięsa i domowych suplementów intuicyjnie czy “na oko”. Jeśli nie czujesz się na tyle kompetentny, by zostać głównym dietetykiem swojego kociak, zostaw to zadanie ekspertom zajmującym się produkcją wysokojakościowych karm dla kotów.