Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Agresywne koty – jak sobie z nimi radzić?

nagla-agresja-u-kota

Agresywne koty to spory problem zarówno dla właścicieli, jak i innych zwierząt przebywających w okolicy. Jeśli Twoje zwierzę bywa agresywne, warto poznać przyczyny tego zachowania i dowiedzieć się, w jaki sposób właściwie na nie reagować, aby nie wzmocnić lub nie utrwalić niepożądanej reakcji na stresowy bodziec. 

Agresja u kota – przyczyny

Zupełnie naturalne jest, że kocięta podczas zabawy używają pazurów i zębów. Problem pojawia się, jeśli zaobserwujesz takie wybryki u starszych osobników. Agresywne zachowanie kota dorosłego przejawia się jednak nie tylko drapaniem, gryzieniem czy wokalizacją (syczeniem). Zdenerwowane zwierzę pokazuje też ostre zęby, ma wygięty w łuk grzbiet i szeroko otwarte oczy. Co ciekawe, czasem agresja może pojawić się nagle i być wyzwalana przez konkretne czynniki. Niekiedy bywa ona także utrwalona jeszcze w okresie socjalizacyjnym.

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, warto wybrać się do lecznicy weterynaryjnej, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny. Niekiedy konieczne może okazać się zaczerpnięcie specjalistycznej porady zwierzęcego behawiorysty lub zoopsychologa.

A jakie są  najczęstsze przyczyny agresji u kota?  

Agresja terytorialna

Agresja terytorialna u kota występuje bardzo często. Pojawia się w sytuacji naruszenia strefy komfortu przez innego, obcego kota; rzadziej przez inne zwierzę lub człowieka. Dystans nie ma tu większego znaczenia, przy czym im mniejsza przestrzeń, tym pupil może być bardziej agresywny w stosunku do nowego podopiecznego. Tego rodzaju nagła agresja u kota wynika z poczucia zagrożenia. Lęk jest szczególnie nasilony w przypadku kotów zestresowanych i ma związek ze zbyt słabą socjalizacją kota w kluczowym okresie życia (czyli w wieku od 2 do 7 tygodni).

Jak oduczyć kota agresji w takim przypadku? Najlepiej stopniowo przyzwyczajać zwierzę do obecności drugiego osobnika poprzez wymianę zapachów i kontakt wzrokowy. W pierwszych dniach należy unikać bezpośredniej konfrontacji. Jeśli zwierzę jest agresywne wobec gości lub nieznajomych, można na czas ich wizyty zamknąć kota w osobnym pomieszczeniu (pamiętając oczywiście o pozostawieniu w nim kuwety oraz misek z jedzeniem i wodą).

Agresja jako reakcja na ból

Czym jeszcze może być spowodowana agresja u kota? Przyczyny agresywnych zachowań mogą tkwić w odczuwanym przez zwierzę dyskomforcie fizycznym. Objawia się to m.in.:

  • stroszeniem grzbietu,
  • syczeniem przy próbie dotyku,
  • warczeniem,
  • gryzieniem,
  • drapaniem.

Agresja u kota na tle bólowym powinna zostać jak najszybciej skonsultowana z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć poważne choroby. Na pewno nie powinieneś w takiej sytuacji karać swojego pupila poprzez zamykanie go w osobnym pomieszczeniu czy podnoszenie głosu. Koty, w przeciwieństwie do ludzi, nie potrafią bezpośrednio sygnalizować, że coś je boli.

Odpowiedź na niezaspokojone potrzeby behawioralne

Agresywne koty mogą zachowywać się ofensywnie z powodu niezaspokojonych potrzeb behawioralnych. Może to być np. niewystarczająca ilość aktywności fizycznej czy nieodpowiednia przestrzeń życiowa (zbyt mała przestrzeń, brak skrytek itp.). Jeśli Twój kot jest agresywny podczas zabawy, powodem może być zbyt wczesne rozdzielenie go od matki i rodzeństwa

agresywne-koty

Agresywne koty – jak sobie z nimi radzić?

Jak widzisz, agresja u kota może mieć wiele różnych przyczyn, dlatego w pierwszej kolejności musisz ją ustalić. Niewskazane jest podawanie kotu na własną rękę leków uspokajających, szczególnie tych przeznaczonych dla ludzi. Dobre rezultaty przynosi stosowanie tzw. kocich feromonów. Unikaj podnoszenia głosu i karania kota za jego zachowanie. Aby wykluczyć poważniejsze podłoże agresji, w pierwszej kolejności wykonaj podstawowe badania i umów się na konsultację ze specjalistą (behawiorystą lub zoopsychologiem).

Przygarnąłeś kota, który jest agresywny lub przeciwnie – boi się ludzi? Poznaj 8 porad dotyczących tego, jak oswoić dzikiego kota.