Przysmaki dla psa – czym kierować się przy wyborze?

przysmaki-dla-psa

Kiedy warto sięgnąć po smakołyki dla psa?

W czasie nauki nowych sztuczek nieodzowne są przysmaki treningowe dla psa. Nie ma lepszej zachęty do działania niż pochwała i pyszny kąsek w nagrodę. Takie zajęcia będą stymulować Twojego pupila intelektualnie oraz fizycznie, wzbogacą go o nowe umiejętności, a dodatkowo wzmocnią emocjonalną więź między wami.

W jakich jeszcze okolicznościach przysmaki dla psów mogą okazać się przydatne? W czasie długiej podróży chrupanie ulubionego smakołyku sprawi, że Twój podopieczny lepiej zniesie jej trudy. Smakołyki dla psów bywają skutecznym sposobem na rozładowanie napięcia. Ułatwiają one zwierzakom oswojenie się z nową, trudną dla nich sytuacją. Może to być wizyta u weterynarza lub przeprowadzka.

Warto podkreślić, że gryzienie i przeżuwanie jest jedną z naturalnych potrzeb u psiaków. Jeśli nie będziesz jej zaspokajać, może zdarzyć się tak, że Twój pupil zamiast przekąską zajmie się Twoimi butami lub innymi przedmiotami, które znajdą się w jego zasięgu.  

Smaczki dla psów – jaką odgrywają rolę w żywieniu czworonogów?

Największe znaczenie z punktu widzenia prawidłowego rozwoju psów ma dobrze zbilansowana, skomponowana na bazie wysokiej jakości składników karma z dużą zawartością mięsnego składnika oraz dodatkiem warzyw i ziół.

Przeczytaj też: „Jakie warzywa może jeść pies?”.

Przysmaki stanowią dodatkowe źródło witamin i innych składników odżywczych. Powinny pojawić się one w psiej diecie jako jej uzupełnienie oraz element urozmaicenia.

Nawet bardzo dobrej jakości przekąski dla psa należy podawać z umiarem. Przyjmuje się, że powinny pokrywać one jedynie 10% jego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Brak kontroli nad ich dawkowaniem w dalszej perspektywie może doprowadzić u Twojego podopiecznego do rozwoju nadwagi lub otyłości.

Przy wydzielaniu przysmaków dla psa warto sugerować się wytycznymi producenta. Możesz również uwzględniać ich wartość energetyczną w dziennym bilansie kalorycznym pupila. Dzięki temu zyskasz pewność, że mimo dobrych intencji nie szkodzisz mu zbyt szczodrze obdarowując go smakołykami.

Jaki przysmak dla psa można uznać za wartościowy?

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj smaczków dla psa, zapoznaj się z jego składem. Nie bierz pod uwagę tych, które sprzedawane są bez opakowania. To na nim znajduje się wykaz wszystkich zawartych w nich składników.

Najlepszy wybór stanowią przysmaki dla psa, które nie zawierają:

  • sztucznych barwników,
  • aromatów,
  • polepszaczy smaku,
  • konserwantów.

Drażnią one układ pokarmowy zwierzaków. Co gorsza, składniki te mogą być przyczyną rozwoju u nich otyłości lub alergii. Im prostszy i bardziej czytelny jest skład, tym lepiej.

Najlepsza przekąska dla psa to nie tylko taka, której skład jest wartościowy, ale również odpowiednio dopasowany do jego:

  • wielkości,
  • wieku,
  • stanu zdrowia,
  • poziomu aktywności fizycznej,
  • preferencji smakowych.

Przysmaki dla psów – w czym można wybierać?

Przekąski dla psa różnią się nie tylko składem, ale także kształtem oraz teksturą. Dzięki temu są one bardziej atrakcyjne dla czworonogów oraz spełniają się przy odmiennych zadaniach.

Miękkie przysmaki dla psa świetnie nadają się do żucia i podgryzania. Dobrze sprawdzają się one np. u szczeniaków z wyżynającymi się zębami. Przy temacie uzębienia warto wspomnieć o patyczkach dentystycznych, których wspierają psią higienę jamy ustnej. Podczas ich żucia dochodzi do usuwania kamienia z zębów oraz masażu dziąseł.

Nieco twardsze suszone przysmaki dla psa znajdują zastosowanie w sytuacjach, gdy nie ma czasu na powolne przeżuwanie, np. w czasie zabawy lub szkolenia. Smaczki treningowe często mają kształt kostki lub kulki. Wtedy psiak może szybko je chapnąć i kontynuować naukę.