Łupież u kota – rodzaje, przyczyny, leczenie

Łupież u kota to coś więcej niż estetyczny defekt. Choć sam w sobie nie jest groźny, to towarzyszące mu dolegliwości znacznie obniżają komfort życia zwierzaka. Co więcej, łupież u kota ma różne przyczyny, często związane z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Z naszego artykułu dowiesz się, co oznacza zwykły, tłusty i wędrujący łupież u kota oraz jak się go leczy!

lupiez-u-kota

Jak wygląda łupież u kota?

Łojotok suchy, czyli łupież, to nic innego jak nadmierne łuszczenie się komórek naskórka, wywołane zwiększoną produkcją łoju. Łupież u kota przybiera formę białych lub beżowych łusek, osadzających się na jego sierści. Skóra w miejscu pojawienia się łupieżu u kota często robi się przesuszona, pojawiają się także charakterystyczne zaczerwieniania (najczęściej na grzbiecie i u nasady ogona).

Rodzaje i przyczyny łupieżu u kota

Koci łupież może wydawać się jedynie drobnym defektem, jednak nie należy go bagatelizować. Wyróżniamy trzy główne rodzaje łupieżu u kota, a każdy z nich wywołują inne czynniki zdrowotne i środowiskowe.

Łupież suchy (zwykły)

Objawia się on w postaci drobnych białych płatków, sypkich i suchych w dotyku. Często towarzyszy mu świąd o różnym nasileniu. Do przyczyn suchego łupieżu u kota można zaliczyć:

  • źle zbilansowaną dietę,
  • nieprawidłową pielęgnację skóry i sierści,
  • obecność pasożytów zewnętrznych (np. nużeniec lub świerzb koci),
  • silny stres,
  • alergię pokarmową,
  • choroby endokrynologiczne (cukrzyca, nadczynność tarczycy),
  • osłabienie organizmu spowodowane innemu chorobami.

Łupież tłusty (oleisty)

Płatki naskórka są większe i tłuste w dotyku. Najczęściej występuje z dodatkowymi objawami, takimi jak świąd, wykwity skórne i zaczerwienienie. Do jego przyczyn należą:

  • alergiczne zapalenie skóry,
  • bakteryjne zapalenie skóry,
  • zapalenie gruczołów łojowych.

co-stosowac-na-lupiez-u-kota

Łupież wędrujący u kota

To choroba skórna wywołana przez roztocze Cheyletiella blakei, czyli drobnego pasożyta żerującego na skórze zwierzęcia. Wędrujący łupież u kota pojawia się na grzbiecie i „wędruje”, czyli przemieszcza się wzdłuż kręgosłupa, w kierunku ogona. Towarzyszy mu silny świąd, a nieleczona infekcja prowadzi do ran oraz wyłysień na ciele czworonoga.

Łupież u kota: leczenie

Jeśli Twój kot ma łupież, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Leczenie łupieżu u kota zależy przede wszystkim od jego przyczyny, więc niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Weterynarz wykona między innymi test bibułowy, trichogram oraz badanie zeskrobiny naskórka.

Leczenie łupieżu u kota polega głównie na zwalczaniu choroby pierwotnej. W przypadku łupieżu wędrującego podaje się środki zwalczające ektopasożyty. Podobnie postępuje się przy łupieżu wywołanym inwazją pcheł. Jeśli przyczyną jest alergia, należy wprowadzić dietę eliminacyjną.

Co stosować na łupież u kota? Domowe sposoby

Problem z łupieżem u kota zawsze warto skonsultować z weterynarzem. Domowe sposoby sprowadzają się raczej do profilaktyki.

Co stosować na łupież u kota? Przede wszystkim warto zadbać o dietę mruczka i właściwą pielęgnację jego skóry oraz sierści. Karma powinna zawierać dużą ilość białka oraz kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Pamiętaj także o regularnym szczotkowaniu sierści oraz profilaktyce przeciwko pchłom i kleszczom.

Przeczytaj też: Tęgoryjec u kota: przyczyny, objawy, leczenie