Leptospiroza u psa – czy zagraża jego życiu?

Leptospiroza u psa to zagrożenie, którego zdecydowanie nie należy lekceważyć. Choroba może doprowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby oraz innych narządów, a w postaci ostrej często kończy się nawet śmiercią zwierzęcia. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy leptospirozy u psa i co robić, gdy podejrzewamy tę chorobę u własnego pupila.

leptospiroza-u-psa

Leptospiroza u psa: przyczyny i występowanie

Leptospiroza to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie – krętki z rodzaju Leptospira. Występują one na całym świecie, choć do zachorowań dochodzi najczęściej w krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie. W Polsce leptospiroza u Twojego psa może wystąpić najczęściej w ciepłych miesiącach.

Jakie są przyczyny leptospirozy u psa?

Na chorobę najbardziej narażone są psy zamieszkujące tereny leśne oraz wiejskie, ponieważ bakterie Leptospira rozprzestrzeniają się wraz z wydzielinami zwierząt dzikich i gospodarskich. Bytują w wilgotnej glebie oraz wodzie, a do organizmu przedostają się poprzez błony śluzowe ust, oczu i nosa.

Leptospiroza u psa: objawy. Jak rozpoznać chorobę?

Bakterie, które przedostaną się do organizmu psa, wydzielają toksyny, które stopniowo niszczą naczynia krwionośne oraz ściany narządów wewnętrznych. Uszkodzeniu najczęściej ulegają nerki, wątroba oraz płuca.

Leptospiroza u psa daje różne objawy, w zależności od tego, jaką postać przyjmie choroba.

Postać ostra – jelitowo-żółtaczkowa

Do najczęstszych jej objawów zaliczamy:

 • wymioty i biegunka,
 • wysoka gorączka,
 • osłabienie,
 • drżenie mięśni i sztywność kończyn,
 • zażółcenie błon śluzowych (żółtaczka).

Postać podostra – nerkowa

Możesz ją rozpoznać przede wszystkim poprzez:

 • wymioty i biegunkę,
 • wysoką gorączkę,
 • częstomocz,
 • zwiększone pragnienie,
 • nieprzyjemny zapach z pyska (przypominający zapach moczu tzw. azotemia).

Postać nadostra – posocznicowa

Jej objawy to:

 • duszność (zapalenie płuc i zwapnienie opłucnej),
 • wybroczyny na wargach.

W postaci nadostrej może dojść nawet do zapalenia mięśnia sercowego i opon mózgowych. Postępująca choroba prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie zwierzęcia, a nawet jego śmierci. Dlatego tak ważny jest szybki kontakt z lekarzem oraz wykonanie badań, potwierdzających zakażenie leptospirozą.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak wygląda leczenie leptospirozy u psa.

Profilaktyka i leczenie leptospirozy u psa

W ramach profilaktyki leptospirozy u psa możesz zdecydować się na szczepienia. Obecnie szczepionka przeciw bakteriom Leptospira zalicza się do szczepień obowiązkowych, podawanych już od 8. tygodnia życia czworonoga.

Natomiast chcąc potwierdzić zakażenie krętami Leptospira, w pierwszej kolejności wykonaj badania krwi oraz moczu zwierzęcia. Jeśli jednak okaże się, że Twój pies jest chory – warto wiedzieć, jak wygląda leczenie leptospirozy u psa.

Zwykle polega ono przede wszystkim na zwalczaniu bakterii za pomocą antybiotyków. Pomocniczo stosuje się leki wzmacniające odporność oraz środki przeciwbólowe.

Sprawdź też: Co robić, by pies nie bał się weterynarza?

leptospiroza-u-psa-objawy

Jakie są rokowania dla psa z leptospirozą?

Rokowania w przypadku leptospirozy u psa zależą w dużej mierze od wieku zwierzęcia oraz przebiegu choroby. Zakażenie w postaci ostrej i nadostrej często kończy się śmiercią czworonoga. W trosce o zdrowie pupila warto więc pamiętać o obowiązkowych szczepieniach i nie bagatelizować żadnych objawów, świadczących o zakażeniu.

Przeczytaj też: Choroba Cushinga - objawy i leczenie