Dokonaj zakupów za minimum 350 zł i otrzymaj w prezencie kalendarz adwentowy dla swojego zwierzaka o wartości 120 zł! Promocja obowiązuje do wyczerpania zapasów.

Ile powinien jeść Twój kot?

Karmienie kota to nie tylko zaspokajanie jego głodu, ale również dostarczanie mu niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych oraz dbałość o jego prawidłowa masę ciała. W żywieniu należy uwzględnić kilka czynników wpływających na zapotrzebowanie kaloryczne zwierzęcia: wiek, wagę i aktywność. Należy też wziąć pod uwagę jego stan zdrowia.

ile-powinien-jeść-kot

Ile powinien jeść kot?

W naturze koty niemal nieustannie polują, a zatem potrafią jeść nawet 12-20 małych posiłków dziennie. W przypadku zwierząt udomowionych, dorosły osobnik powinien dostawać minimum 3 do 5 niewielkich porcji. Łączna ilość dzienna to około 200-400 g karmy mokrej (2-4 saszetki) lub około 1 pełnej filiżanki karmy suchej. To, ile je kot w praktyce zależy najczęściej od jego indywidualnych preferencji – zazwyczaj są one dość wybredne i trzeba bardzo uważnie przyglądać się ich jednorazowym możliwościom. Warto znaleźć tu kompromis pomiędzy jego potrzebami, a własnym stylem życia, który często uniemożliwia systematyczne podawanie pięciu świeżych posiłków dziennie.

Ustalając wielkość porcji, musisz też zwrócić uwagę na rodzaj karmy – czy jest ona sucha czy mokra. W zależności od tego, nieco inaczej przelicza się zawartość składników odżywczych. Warto też posiłkować się tabelami odżywczymi na etykietach – w tym przypadku przydatna jest umiejętność ich prawidłowej interpretacji. Opowiemy o tym jeszcze więcej w dalszej części artykułu.

Przeczytaj też, jak często karmić kota.

Czynniki, które wpływają na zapotrzebowanie kaloryczne kota

Karmy dla kociąt są zazwyczaj lżej strawne, ale za to bogatsze w witaminy i minerały, niż te dla dorosłych kotów. Z kolei te dla seniorów są lekkostrawne i niskokaloryczną, bo uwzględniają mniejszą aktywność fizyczną. Jeśli chodzi o wiek, warto zatem stosować się do zaleceń producenta opisanych na etykiecie.

Mokra czy sucha karma – czy rodzaj jedzenia wpływa na wielkość porcji?

Karma mokra dla kota zawiera 70-80% wody, zaś sucha – maksymalnie do 10%. Oznacza to, że mokra jest mniej skoncentrowana kalorycznie i należy jej podawać objętościowo więcej w ciągu dnia. 100 gramom karmy mokrej zwykle odpowiada 20 gram karmy suchej. Oczywiście to dane uogólnione i ponownie – najlepiej czytać zapisy na opakowaniu konkretnej karmy.

Etykieta karmy dla kota: jak odczytywać informacje o zalecanych porcjach?

Aby prawidłowo zinterpretować informacje z etykiety o zalecanych dziennych porcjach dla kota, należy wziąć pod uwagę wiek zwierzęcia, jego masę ciała, sposób karmienia (sucha, mokra czy mieszana) oraz częstotliwość karmienia. Najczęściej etykiety informują, ile powinien jeść kot, jeśli weźmie się pod uwagę karmienie wyłącznie tym produktem, i podają łączną dzienną ilość karmy.

porcja-dzienna-karmy-dla-kota

Jak rozpoznać, że kot je za dużo lub za mało?

Warto zauważyć, że część kotów pomimo prawidłowego karmienia nieustannie domaga się jedzenia – dlatego też mając w domu kota o ogromnym apetycie, należy rozsądnie podchodzić do jego żywienia, aby go nie przekarmiać. Gdy pupil jest duży i aktywny, a dzienna porcja dla kota wydaje się być dla niego za mała (np. z łatwością wyczuwasz i widzisz jego żebra), warto zastosować dodatkową przekąskę, na przykład w postaci smaczków lub suchej karmy kociej wysokiej jakości.

Z kolei jeśli pomimo karmienia zgodnego z zaleceniami kot przybiera na wadze, należy zredukować mu dzienną liczbę kalorii, na przykład przestawiając go na jedzenie niskokalorycznej karmy. W krótszej perspektywie czasu przejedzony kot może wymiotować lub mieć biegunki – warto więc zwracać uwagę również na te aspekty.

Jeśli jesteś zaniepokojony / zaniepokojona wagą swojego pupila, nie zwlekaj – udaj się do lekarza weterynarii i wykonaj podstawowe badania, aby poznać stan zdrowia i zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy.

A Twojemu kotu życzymy samych pyszności w miseczce!