Jak wybrać smaczki treningowe dla psa? Praktyczny przewodnik dla właścicieli
Nie ma nic bardziej zachęcającego psa do starań, niż coś smakowitego, co wpada do pyszczka poza standardowym posiłkiem! Smaczki treningowe stanowią ważny element nagradzania czworonoga, sprzyjający efektywnej nauce komend. Warto wybierać te, które są dla niego jak najbardziej atrakcyjne, a przy okazji wartościowe – gdyż należy uwzględnić je w bilansie żywieniowym swojego pupila.
Poprzez smaczki dla psa rozumie się mięsne kąski półtwarde lub twarde, o wysokich walorach jakościowych, wystarczające „na raz”, czyli na jeden kęs dla zwierzęcia. Są one bardzo aromatyczne, a przez to kuszące, co sprzyja efektywności treningu.
Dlaczego smaczki treningowe są tak ważne w szkoleniu psa?
W treningu czworonogów stosuje się tak zwane wzmacnianie pozytywnych zachowań. Oznacza to nagradzanie, gdy pupil wykona poprawnie jakieś zadanie. Treserki są dla zwierzaka bardzo kuszące, dlatego pozytywnie wzmacniają schemat „prawidłowe wykonanie komendy = nagroda”. Po otrzymaniu pysznego kęska pupil chętnie odtworzy kolejny raz swoje zachowanie, ponieważ kojarzy mu się ono z czymś bardzo przyjemnym.
Dodajmy jeszcze dla porządku: nie stosuj karcenia i karania, gdy pies zrobi coś niezgodnego z Twoimi oczekiwaniami. Zdecydowana większość trenerów i behawiorystów jest przeciwna takim metodom i wskazuje je jako metody przestarzałe i nieetyczne.
Kiedy wprowadzać smaczki do treningu, a kiedy nie?
Ważne jest, aby stosować nagrody wówczas, gdy istnieje szansa, że zostaną one potraktowane jako gratyfikacja przez zwierzę. Smaczki dla psa dobrze jest podawać, gdy pies nie jest jeszcze w pełni najedzony - będąc po posiłku może on nie mieć wystarczającej motywacji do wykonywania poleceń. Oczywiście warto mieć na uwadze, że niektóre psy są bardziej zmotywowane na jedzenie, a inne mniej – ta pierwsza grupa świetnie współpracuje z przysmakami treningowymi bez względu na to, czy jest przed czy po posiłku 😉
Bardzo ważne jest, aby nagradzać należy od razu po każdym prawidłowo wykonanym zadaniu, z odpowiednią częstotliwością. Wszystko po to, aby pies nauczył się wykonywać polecenia we właściwy sposób, i aby prawidłowo skojarzył gratyfikację z konkretną czynnością. Smaczki treningowe warto kupić w kilku rodzajach i stosować je zamiennie. Dzięki temu pupil będzie miał zapewnioną różnorodność, która również jest dobrym elementem motywowania do ćwiczeń.
Skład ma znaczenie – co powinno być w dobrym smaczku dla psa?
Oprócz tego, że przysmak musi być dla zwierzaka atrakcyjny węchowo, musisz pamiętać również, aby był wysokojakościowy. Smaczki treningowe dla psów wymagają niekiedy odpowiedniego zmniejszenia dziennej porcji karmy bytowej, dlatego muszą być odżywcze i wartościowe. Ma to miejsce np. wtedy, gdy pies ma nadwagę i nie chcemy serwować mu dodatkowych kalorii. W takich sytuacjach warto, aby była to aromatyczna, mięsna karma dla psa:
Jakie składniki są bezpieczne i zdrowe dla psów, a jakich należy unikać? Te korzystne to przede wszystkim:
- białko
- włókno surowe
- tłuszcze
- witaminy – A, D, E
- minerały – żelazo, cynk, selen, miedź, mangan, jod
Wielkość, tekstura i zapach – jakie smaczki treningowe wybrać?
W zależności od wielkości psa, należy dostosować rozmiar smaczka tak, aby wystarczył on „na raz”. Jakie smaczki treningowe wybierać – półtwarde czy twarde? Tak samo, jak pod względem zapachu i składu, warto wypróbować różne opcje, wybierając spośród treserek różnych rodzajów i smaków. Dzięki temu przekonasz się, który kąsek najskuteczniej działa w przypadku Twojego pupila i jest dla niego najlepszą motywacją do starań.
Jakie cechy smaczków sprawiają, że są one idealne do treningu? To wysokomięsny skład, silny aromat i łatwość szybkiego pogryzienia, bez ryzyka udławienia.
Jak często nagradzać smaczkami, by nie przekarmić psa?
Pamiętaj o odpowiedniej częstotliwości nagradzania pupila, aby nie znudził się on treserkami i nie stracił zapału do ćwiczeń. Smaczki treningowe powinny być podawane natychmiast po prawidłowym wykonaniu zadania – i tylko wtedy. Dzięki temu są skuteczne.
Czy jedzenie to jedyna forma pochwały w czasie treningu? Oczywiście, że nie! Od czasu do czasu zastępuj je inną formą nagrody – na przykład rzuceniem piłki lub pogłaskaniem ze słowami „dobry piesek”. Dzięki temu unikniesz nie tylko znudzenia nagrodą, ale również przekarmienia psa! Jak wspomnieliśmy już wyżej – czasem niezbędne będzie również delikatne zmniejszenie ilości „zwykłej karmy”, aby nie doprowadzić do zbyt dużego wzrostu wagi zwierzęcia.
Udanego treningu!