Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Upoluj najlepszą suchą karmę dla kota, czyli… jaką?

najlepsza-sucha-karma-dla-kota

Sucha karma dla kota – czy może być podstawowym pokarmem czworonoga?

Chyba każdy odpowiedzialny opiekun zastanawia się, nad tym, jak powinna wyglądać dieta jego ukochanego czworonoga, by można było określić ją jako zdrową i zbilansowaną. Chociaż w sklepach zoologicznych, półki uginają się od suchych i mokrych karm różnych marek, to jednak sporo z nich zawiera składniki, których lepiej unikać w kociej diecie.

Zarówno sucha, jak i mokra karma, którą podajesz swojemu pupilowi, powinna być bogata w białko zwierzęce, by dostarczać kotu niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Właśnie dlatego, warto dokładnie analizować skład pokarmu, przed zakupem – jeśli procent zawartości białka i składników pochodzenia zwierzęcego jest wysoki, możesz rozważyć wprowadzenie go do diety swojego czworonoga.

Sucha karma dla kota może być podstawowym pokarmem wyłącznie w sytuacjach, gdy zwierzę często zagląda do miski z wodą i w ten sposób gasi swoje pragnienie. W innym przypadku warto podawać ją wyłącznie jako posiłek uzupełniający do karmy mokrej – wówczas będziesz mieć pewność, że Twój kot otrzyma odpowiednią ilość płynów. Właściwe nawodnienie kociego organizmu to mniejsze ryzyko rozwoju chorób nerek, dlatego opiekun powinien zwrócić na to uwagę, wybierając karmę.

Sprawdź: "Jaka jest najlepsza karma dla kota? Na to zwróć uwagę!"

Najlepsza sucha karma dla kota – co powinna zawierać?

Dobra sucha karma dla kota to świetne uzupełnienie posiłków złożonych z karmy mokrej. Nasypana do oddzielnej miski, może być dostępna dla zwierzęcia przez cały czas, by mogło zaspokoić głód również w nocy lub podczas nieobecności opiekuna.

Co powinna zawierać najlepsza sucha karma dla kota? Przede wszystkim, należy odpowiednio dopasować ją do potrzeb żywieniowych danego zwierzęcia. Duże znaczenie ma:

  • wiek,
  • stan zdrowia,
  • aktywność czworonoga.

Inaczej wygląda dieta nowonarodzonych kociąt, kotek w okresie ciąży oraz laktacji, czy kocich seniorów, którzy z uwagi na problemy zdrowotne, wykazują się niewielką aktywnością fizyczną.

Najlepsza sucha karma dla kota  naturalnego mięsożercy – jest bogata w mięso i białko pochodzenia zwierzęcego. Właśnie z tych substancji, czworonogi przyswajają najwięcej cennych składników odżywczych. Dla kociąt szczególnie ważna jest tauryna – wpływa na prawidłowy rozwój młodego organizmu, wspiera pracę serca i poprawia samopoczucie. Warto dbać o to, by również dorosłe czworonogi otrzymywały odpowiednią ilość tauryny w codziennej diecie.

Ważne są też składniki roślinne, takie jak np. lipa, borówki, czy lucerna, ponieważ:

  • wspomagają procesy trawienia, usuwanie toksyn z organizmu,
  • zmniejszają ryzyko chorób układu moczowego u kotów.

Dobra sucha karma dla kota – jakich składników należy unikać?

Jeśli zależy Ci na tym, by elementem diety Twojego pupila była najlepsza sucha karma dla kota, sprawdź, jaki procent całego składu stanowią zboża. Kot, jako zwierzę mięsożerne, nie powinien odżywiać się głównie nimi, ponieważ jego układ pokarmowy nie jest dobrze przystosowany do trawienia pokarmu tego typu. Zawarty w nim glutem może wywoływać reakcje alergiczne i osłabiać naturalną odporność pupila.

Dodatkowo zboża są bogate w cukry, co zwiększa ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości u czworonoga. Lekarze weterynarii zwracają uwagę na to, że takie żywienie w wielu przypadkach prowadzi do:

  • stłuszczenia wątroby,
  • niewydolności nerek,
  • problemów ze stawami.

Pamiętaj, że najlepsza sucha karma dla kota to taka, która nie zawiera także sztucznych barwników, aromatów i wzmacniaczy smaku. Szeroki wybór naturalnych suchych karm w pysznych smakach znajdziesz w sklepie internetowym Fitmin.pl.