Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak oduczyć psa szybkiego jedzenia karmy?

szybkie-jedzenie-psa

Łapczywe jedzenie psa – skąd się bierze?

Twój pies nie gryzie karmy, tylko dosłownie połyka granulki w całości ekspresowym tempie? W takim razie ma problem z tzw. łapczywym jedzeniem. Specjaliści od psiej psychologii zauważyli, że tendencję do szybkiego pochłaniania całych posiłków mają zwłaszcza czworonogi, którym zdarzyło się głodować lub walczyć o żywność z innymi zwierzętami. Wówczas problem objawia się nie tylko wtedy, gdy pies za szybko je, ale również w sytuacji, gdy ktokolwiek zbliży się w okolice miski. Zwierzę może reagować warczeniem, odsłanianiem kłów, a nawet agresją.

Czasami jednak zbyt szybkie jedzenie psa to po prostu efekt łakomstwa. Pupil ma tak wielką ochotę na pyszną karmę, która czeka w misce, że nie może się powstrzymać przed jej błyskawicznym pochłonięciem.

Jeśli pies zjada w pośpiechu i połyka kęsy, pomijając gryzienie, koniecznie zainteresuj się jego zachowaniem i zacznij przeciwdziałać temu szkodliwemu nawykowy. To szczególnie ważne w przypadku gdy szczeniak łapczywie je, ponieważ takie zachowanie może być niebezpieczne dla jego zdrowia.

Pies nie gryzie karmy – dlaczego to niezdrowe?

Czy wiesz czemu Twój pupil powinien dokładnie rozgryzać jedzenie? Psa, który łapczywie je, mogą dotknąć nieprzyjemne dolegliwości pokarmowe, takie jak:

To jednak nie koniec – jeśli pies nie gryzie karmy, może dojść do zakrztuszenia, a nawet zadławienia nierozdrobnionym kęsem. Taka sytuacja stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia czworonoga.

Najpoważniejszym stanem jest skręt żołądka wymagający pilnej interwencji lekarskiej i zabiegu chirurgicznego. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Skręt żołądka u psa – czym jest, jakie są objawy i jak pomóc choremu psu?

Jak oduczyć psa szybkiego jedzenia – 5 niezawodnych sposobów

Wielu opiekunów, chcąc zapobiec ewentualnym problemom zdrowotnym u swojego pupila, zastanawia się, jak oduczyć psa szybkiego jedzenia karmy. Warto zacząć od sprawdzonych sposobów na ostudzenie psiego zapału do pałaszowania.

Rozpoczynanie jedzenia na komendę opiekuna

Co zrobić, żeby zwierzę powoli i dokładnie przeżuwało jedzenie? Psa warto nauczyć reagowania na odpowiednią komendę, po której może rozpocząć spożywanie posiłku. Miskę z karmą podawaj mu dopiero wtedy, gdy spokojnie siedzi i czeka. W ten sposób, zacznie jeść wyciszony i skoncentrowany.

Podawanie pierwszej porcji karmy z ręki

Najlepiej, jeśli cały rytuał, związany z przygotowaniem do posiłku, będziesz rozpoczynać od podawania niewielkiej porcji karmy na dłoni. To nie tylko wesprze Twojego pupila w dążeniu do spokojnego spożywania pokarmu, ale również wzmocni Waszą więź i jego zaufanie do Ciebie.

Częstsze serwowanie mniejszych porcji karmy

Dobrym rozwiązaniem jest też serwowanie mniejszych porcji pokarmu z większą częstotliwością. W tym przypadku, warto jednak pamiętać, by odpowiednio podzielić dzienną porcję karmy, nie zwiększając jej ilości.

pies-nie-gryzie-karmy

Miski dla psa spowalniające jedzenie

Ciekawymi gadżetami, które także można wypróbować, są miski dla psa spowalniające jedzenie. Ich użycie nie jest skomplikowane ani dla pupili, ani ich opiekunów. Na dnie miski znajdują się specjalne wypustki, tworzące kształt labiryntu, do którego ścieżek wpadają granulki karmy. Pies musi się nieco natrudzić, żeby wydobyć pokarm, dlatego czas jedzenia stopniowo się wydłuża. Ważne jest, żeby wybrać odpowiedni kształt i wielkość gadżetu – jeśli zwierzę nie będzie w stanie wydobyć cząsteczek karmy, mocno się zestresuje.

Konsultacja z lekarzem weterynarii i behawiorystą

Jeżeli pies nie gryzie karmy i łapczywie je, niezbędna może okazać się konsultacja ze specjalistą. Warto o niej pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy zmiana zachowania pupila przy posiłku jest nagła lub długotrwała. Może się okazać, że przyczyna leży w trudnej przeszłości zwierzęcia lub zaburzeniach zdrowotnych. Z reguły wizyta u lekarza weterynarii powinna poprzedzać konsultację z behawiorystą.

Więcej informacji na temat zdrowia i rozwoju czworonogów znajdziesz na blogu Fitmin.pl.

Sprawdź także: Jak karmić psa? Porady na temat żywienia czworonoga