Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Siatka ochronna dla kota, czyli jak zabezpieczyć balkon, żeby kot nie wypadł?

siatka_na_balkon_dla_kota_czyli_BHP_to_podstawa

Na Twoim balkonie mieszczą się jedynie doniczki z kwiatami? Nic nie szkodzi! Dla Twojego pupila Twój mały balkon jest jak wesołe miasteczko. Świeże powietrze w nozdrzach, futerko nagrzane od słońca, owady na wyciągnięcie łapy – oprócz ulubionej karmy dla kotów to jest co, co domowe tygrysy lubią najbardziej. 

Siatka na balkon dla kota, czyli BHP to podstawa

Koty to prawdziwi eksploratorzy, więc szybko tracą zainteresowanie mieszkaniem, w którym nic się nie zmienia. Siatka dla kota sprawi, że futrzak nie będzie się nudził i zyska odrobinę wolności. A Ty będziesz spać spokojnie, bo osłona balkonu uchroni Twojego kota przed:

  • upadkiem z wysokości i jego skutkami (złamania i skręcenia kończyn, urazy narządów wewnętrznych, śmierć);
  • zaginięciem: kot może szybko stracić orientację w terenie i już nie wróci; 
  • śmiertelnymi konsekwencjami wyjścia z domu: kot może ulec wypadkowi samochodowemu, a także spotkać na swej drodze agresywne zwierzęta lub złych ludzi;
  • porwaniem: zdarza się, że koty zostają skradzione z balkonu na parterze.

Siatka zabezpieczająca dla kota – jaką wybrać?

W sklepach zoologicznych kupisz specjalną siatkę, która została wyprodukowana z myślą o domowych tygrysach. Siatki na balkon dla kota są wykonane z polietylenu, ale możesz spotkać się również z siatką wzmocnioną drutem, której Twój pupil z pewnością szybko nie przegryzie. 

Nie musisz jednak kupować „kociej” siatki, wystarczy, że wybierzesz się do marketu budowlanego. Jaka siatka na balkon dla kota będzie dobra? Weź pod uwagę siatki z ocynkowanego drutu, które są odporne na kocie zęby i pazury. Po sztywnej siatce kot może się wspinać, dlatego osłona powinna być zagięta do wewnątrz lub zakończona zadaszeniem. 

Kociarze polecają również sieć rybacką o małych oczkach (ok. 40 mm). Taka siatka na balkon dla kota będzie tania, a zarazem odporna na warunki atmosferyczne i kocie harce. Sieci rybackie nie są elastyczne, dlatego zamów więcej, niż potrzebujesz – zapas z pewnością ułatwi jej zamocowanie. 

zabezpieczenie_balkonu_dla_kota

Zabezpieczenie balkonu dla kota – jak się do tego zabrać?

Zabezpieczenie balkonu leży w interesie kota, nawet jeśli on sam wolałby niczym nieskrępowaną wolność. Montaż siatki dla kota możesz zlecić „złotej rączce” albo firmie, która specjalizuje się w takich usługach. Koszt osiatkowania wynosi w granicach 500-1000 zł, a zależy m.in. od rodzaju i ilości zużytej siatki, sposobu mocowania oraz usytuowania balkonu. 

Jeżeli masz zdolności manualne i trochę czasu, możesz wykonać osłonę samodzielnie. Siatka na balkon dla kota wraz z akcesoriami to wydatek rzędu 150-300 zł. Jak się do tego zabrać?

Siatka dla kota – montaż krok po kroku

  1. Jeżeli balkon nie ma zadaszenia, zrób najpierw stelaż, np. z kątowników stalowych. 
  2. Wokół ścian balkonu zamontuj elementy mocujące, tj. kołki rozporowe z hakiem oczkowym lub przyklejane zaczepy do siatki z poliwęglanu. Zachowaj przy tym niewielkie odstępy, tj. 20-40 cm. 
  3. Przeciągnij stalową linkę przez oczka haków lub zaczepy. Zadbaj przy tym o odpowiednie napięcie linki. 
  4. Przymocuj siatkę do linki. Możesz użyć metalowych spinek, mocnej taśmy montażowej lub zszywacza mechanicznego do siatek. Gotowe!

Czy siatka balkonowa dla kota wymaga zezwolenia?

Wszelkie działania ingerujące w części wspólne budynku wymagają zezwolenia spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej. Według uchwały Sądu Najwyższego z dnia 7.03.2008 sygn. akt III CZP 10/08 wewnętrzna część balkonu przynależy do mieszkania, natomiast zewnętrzna część stanowi fragment elewacji i tym samym należy do części wspólnej. 

Choć siatka ochronna dla kota zamocowana od wewnątrz nie powinna nikomu przeszkadzać, najlepiej zwróć się w tej sprawie do administratora budynku. W przypadku nowej nieruchomości lub elewacji możesz nie uzyskać zgody na montaż siatki dla kota. Wówczas warto mieć w ręku dobre argumenty. Powiedz, że osiatkowanie balkonu chroni także przed ptakami, a siatkę zamocujesz bezinwazyjnie. 

Pamiętaj, że siatka dla kotów to przede wszystkim forma zapewnienia bezpieczeństwa czworonogom. Nawet jeśli nie jest to może najpiękniejsza ozdoba balkonu, to nie o względy estetyczne tu chodzi, a o zdrowie Twojego pupila.