Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Mruczenie kota – czy wiesz, jakie niesie korzyści zdrowotne?

mruczenie_kota_czy_wiesz_jakie_niesie_korzyści_zdrowotne

Spośród wszystkich mięsożernych ssaków to właśnie koty używają najwięcej różnych dźwięków do porozumiewania się. Bogaty repertuar wokalny mruczków wynika m.in. z ich organizacji społecznej, nocnego trybu życia oraz z faktu, że młode stosunkowo długo pozostają przy matce. W tym artykule weźmiemy pod lupę tylko jeden (ale jakże wymowny!) dźwięk: mruczenie. Dowiedz się, po co w ogóle Twój pupil to robi i czy mruczenie kota leczy.  

Mruczenie kotów – co to za dźwięk?

Koty mruczą z zamkniętymi ustami, nieprzerwanie podczas wydechu i wdechu, a dźwięk ten może trwać od kilku sekund do kilku minut. Przyjemne dla ucha mruczando o niskiej częstotliwości (25-150 Hz) pojawia się zwykle podczas pieszczot, gdy głaszczesz swojego pupila po pyszczku albo delikatnie drapiesz go u podstawy ogona.

Co ciekawe, koty domowe zwykle mruczą chętnie, a bezdomne – rzadko lub nigdy. Głośne mruczenie kota możesz usłyszeć na przykład w porze obiadowej. To znak, że Twój pupil domaga się swojej ulubionej karmy dla kotów. Naukowcy zaobserwowali z kolei, że zwierzę mruczy ciszej, gdy ich „rozmówca” (np. matka) jest blisko. Dzięki temu koty komunikują się bez ryzyka, że usłyszy je drapieżnik. 

Jakie znaczenie ma mruczenie u kota?

Koty mruczą już kilka dni po urodzeniu i chcą przez to powiedzieć: „Mamo, tu jestem i wszystko u mnie w porządku”. To przyjazny sygnał, który wiąże się z bliskością i akceptacją społeczną, niemniej mruczenie pojawia się nie tylko pod wpływem pozytywnych bodźców. 

Wieloletnie obserwacje kotów pozwoliły wyodrębnić sytuacje, w których zwierzę mruczy najczęściej. Są to:

 • karmienie przez matkę, 
 • interakcje z innymi kotami,
 • uczucie przyjemności,
 • nagabywanie człowieka o jedzenie,
 • uczucie strachu,
 • stres,
 • choroba. 

Badacze świata zwierząt – w tym profesor University of Missouri dr Leslie A. Lyons oraz dyrektor generalny San Diego Humane Society Gary Weitzman – twierdzą, że  mruczenie u kota to nie tylko sposób komunikacji, ale również środek terapeutyczny. Koty w ten sposób uspokajają się, przyspieszają regenerację organizmu i „leczą” kontuzje.

mruczenie_kota_wpływ_na_człowieka

Mruczenie kota – wpływ na człowieka

Naukowcy z Instytutu Komunikacji Zwierząt w Północnej Karolinie zalecają, aby w każdej rodzinie był przynajmniej jeden kot. Dlaczego? Otóż świat nauki od dawna interesuje się gatunkiem Felis catus i dzięki temu dziś wiadomo, że obecność tego czworonoga może mieć uzdrawiający wpływ na domowników. 

·         Mruczenie kota to leczenie na niskich częstotliwościach

Za tym, że mruczenie kota leczy przemawia niska częstotliwość tego dźwięku (25-150 Hz). Z artykułu The felid purr: A healing mechanism? opublikowanego w The Journal of the Acoustical Society of America dowiesz się, że wibracje z tego zakresu:

 • wzmacniają mięśnie, kości i stawy,
 • łagodzą ból,
 • zmniejszają obrzęki;
 • niwelują duszności,
 • przyspieszają gojenie ran. 

·         Mruczenie kotów wzmacnia zdrowie psychiczne

Zastanawiasz się, czy mruczenie kota leczy? W artykule Terapie z udziałem zwierząt w leczeniu i rehabilitacji chorych i niepełnosprawnych (Medycyna Rodzinna 1a/2018) możesz przeczytać, że mruczenie (a także głaskanie kota) korzystnie wpływa na psychikę, ponieważ zmniejsza lęk, uspokaja, odpręża i poprawia samopoczucie.

·         Mruczenie wspomaga układ krążenia

Miarowe wibracje o niskiej częstotliwości obniżają stres i ciśnienie krwi, dzięki czemu mruczenie kota ma pozytywne znaczenie w profilaktyce schorzeń układu krążenia. Potwierdzają to badania opublikowane w 2009 roku w Journal of Vascular and Interventional Neurology. Naukowcy zauważyli, że właściciele kotów są znacznie mniej narażeni na ryzyko zgonu z powodu zawału serca i innych chorób układu krążenia.

Jak widzisz, naukowcy potwierdzają, że mruczenie kota leczy i poprawia samopoczucie. Co ważne, wiedza ta znalazła zastosowanie w praktyce i  dziś felinoterapia to środek zalecany w leczeniu m.in.: zaburzeń lękowych,

   

A jak na Ciebie działa mruczenie kota?