Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Obcinanie pazurów u psa: praktyczny przewodnik dla opiekuna

obcinanie-pazurow-u-psa

Przycinanie pazurów u psa – to musisz wiedzieć

Zazwyczaj psy powinny ścierać sobie pazury podczas biegania po twardych nawierzchniach. Jeśli rzeczywiście by tak było, obcinanie psu pazurów byłoby w ogóle niepotrzebne. Weź jednak pod uwagę, że czworonóg większą część życia spędza w domu, gdzie mamy dywany i wykładziny. Na spacerze co prawda pies biega też po chodniku, jednak to nie wystarcza, by pazury samoistnie się ścierały. Tym samym po tygodniu lub dwóch wymagają obcięcia.

Jeśli nie będziesz regularnie obcinać pazurów u psa, możesz przyczynić się w ten sposób do wywołania u niego różnych  schorzeń. Nieodpowiednia długość pazurów u psa sprawia mu dyskomfort i przez to zwierzak zaczyna stawiać łapy w nieodpowiedni sposób. To z kolei prowadzi do nieprawidłowej postawy, a w konsekwencji do:

  • chorób zwyrodnieniowych,
  • uszkodzeń kości palców,
  • kulawizn.

Jak rozpoznać, że zbliża się pora na przycinanie pazurów u psa? Kiedy słyszysz, że pazury czworonoga stukają podczas chodzenia, to znak, że pora się tym zająć. Pazury nie powinny bowiem w ogóle sięgać do podłoża. Częstotliwość obcinania pazurów to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od konkretnego zwierzęcia. Zwykle jednak przyjmuje się, że najbezpieczniej jest powtarzać zabieg raz na dwa, trzy tygodnie.

Co wybrać do obcinania pazurów psa?

Akcesoriów umożliwiających obcinanie pazurów u psa jest naprawdę sporo. Które najlepiej wybrać? Niektórzy stawiają na obcinacz ze specjalną gilotynką. Popularne są także cążki. Bez względu na to, jakie narzędzie wybierzesz, powinno być ono dopasowane rozmiarem do pazurów psa. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w cążki ze specjalnym czujnikiem części żywej pazura. Czerwone światło sygnalizuje, że w tym miejscu nie należy ciąć pazura, z kolei zielone wyznacza strefę, w której można to robić. Możesz także wybrać odpowiednią szlifierkę do psich pazurów, czyli specjalny pilnik dla zwierzaka.

Obcinanie pazurów u psa – zobacz, jak zrobić to prawidłowo

Pierwsze obcięcie pazurów u psa powinno się przeprowadzić jak najwcześniej, by ten mógł się przyzwyczaić do zabiegu. Niech wie, że sama czynność nie jest straszna i nie trwa zbyt długo. Możesz to zlecić profesjonaliście, takiemu jak lekarz weterynarii czy groomer. Oczywiście jeśli pazury Twojego psa wymagają bardzo częstego obcinania, lepiej zrobić to samemu w domu. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestie finansowe, ale i oszczędzenie stresu czworonogowi.

Nim przystąpisz do obcinania pazurów psa, znajdź pozycję, w której i Tobie, i zwierzakowi będzie wygodnie. Musisz stanowczo złapać łapę czworonoga i odgarnąć sierść znajdującą się w okolicy łap. Cięcie zawsze wykonuj pod kątem 45 stopni od podłoża.  Kiedy przyjrzysz się pojedynczemu pazurowi, powinieneś dostrzec delikatną, różowawą linię, oznaczającą początek macierzy. Dla bezpieczeństwa zostaw przynajmniej 2 mm odstępu i dopiero pod tym odcinkiem obcinaj pazur.

Jeśli pazury nie były obcinane przez dłuższy czas, do zabiegu trzeba podejść ostrożnie. Długie pazury powinno się skracać delikatnie, tak, by nie uszkodzić macierzy. Musisz wiedzieć, że jeśli obetniesz pazur zbyt mocno, możesz doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także zakończeń nerwowych. Następnie warto odczekać kilka dni, aż żywa część pazura odrośnie, a później powtórzyć czynność.

przycinanie-pazurow-u-psa

Pies boi się obcinania pazurów – co robić?

Jeśli pies boi się obcinania pazurów, w pierwszej kolejności zadbaj o to, by zwierzak przyzwyczaił się do tej czynności. Bardzo powoli, krok za krokiem, staraj się oswoić zwierzaka z tym zabiegiem. Niektóre psy mogą nie lubić, gdy dotyka się ich łap. Warto oswajać je już z samym dotykiem zimnych obcinaczek i „majstrowaniu” przy jego pazurkach. Ważne, aby pupil kojarzył obcinanie pazurów z czymś przyjemnym. Właśnie dlatego warto go nagradzać przy każdej udanej próbie, na przykład częstując go przysmakami. Jeśli mimo wszystko zabieg nie uda się za pierwszym razem, nie poddawaj się – obcięcie nawet kilku pazurów będzie na początku sukcesem.

Przed Tobą pierwsze obcinanie pazurów swego psiego przyjaciela? Mamy nadzieję, że nasze rady ułatwią Ci wykonanie tej czynności sprawnie i bezproblemowo. Pamiętaj jednak, że ważna jest tu nie tylko precyzja, ale i zachowanie spokoju. W przeciwnym razie – gdy zwierzak wyczuje u Ciebie stres i podenerwowanie – może odwzajemnić te emocje, a to znacznie utrudni „współpracę”.

Obcinanie pazurów jest jednym z najprostszych zabiegów, jakie wykonuje się u psów. Jeśli uzbroisz się w cierpliwość i będziesz stopniowo przyzwyczajać zwierzaka, na pewno szybko opanujesz tę sztukę.

Dowiedz się też: „Jak wyciągnąć kleszcza psu?”