Co robić, gdy pies nie chce pić?
Ile wody powinien pić pies?
Według przyjmowanych norm pies powinien wypijać około 50 ml wody na jeden kilogram masy ciała. Wielkość zapotrzebowania na wodę u czworonogów jest jednak różna i zależy od czynników takich jak:
- masa ciała pupila,
- aktywność,
- przyjmowane leki,
- temperatura,
- dieta.
Musisz pamiętać, że woda dla psa to nie jedynie ta wypijana z miski, ale również ta dostarczana do organizmu wraz z jedzeniem. W przypadku, gdy Twój pies pije mało, warto podawać mu pokarm w formie karmy mokrej lub półwilgotnej. Są one dobrym rozwiązaniem, ponieważ zawierają więcej wody niż karmy suche. Warto wiedzieć, że wilgotność mokrej karmy wynosi zwykle około 80%, a w przypadku karmy suchej – to około 7-10%. Aby nie narażać pupila na za niedobór płynów, szczególnie gdy nie pije on zbyt chętnie lub w czasie dużych upałów, oprócz suchej karmy podawaj mu również karmę mokrą.
Dlaczego pies nie pije wody?
Zastanawiasz się, dlaczego pies nie pije wody? Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. W przypadku szczeniąt zdarza się, że zajęte zabawą pupile nie zawsze pamiętają o konieczności picia wody. W przypadku dorosłych czworonogów problem może być poważniejszy i świadczyć o chorobie. Brak zainteresowania miską z wodą, któremu towarzyszą również inne objawy (np. wymioty czy biegunka), wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem weterynarii w celu skontrolowania stanu zdrowia psa.
Uwaga na odwodnienie! Objawy
Odpowiednie nawodnienie psa ma wielkie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Co się dzieje, gdy pies pije za mało wody? Skutki odwodnienia bywają groźne, a w skrajnych przypadkach mogą zakończyć się śmiercią. Nie wolno bagatelizować braku zainteresowania wodą u pupila, szczególnie w upalne dni. Po czym opiekun może rozpoznać, że jego pies jest odwodniony? Do objawów, które mogą o tym świadczyć, należą:
- utrata apetytu,
- dyszenie,
- suchość dziąseł,
- problemy z wypróżnianiem,
- osłabienie.
Jak zachęcić psa do picia wody?
Co zrobić, gdy Twój pies nie pije wody? Spróbuj zachęcić swojego zwierzaka do picia, podstawiając mu miskę ze świeżą, czystą wodą pod nos. Jeśli zwierzak je wyłącznie suchą karmę, możesz próbować dolewać do niej trochę wody. Dobrym pomysłem może okazać się także wrzucanie do miski z wodą granulek karmy bądź przysmaków, które pies będzie chciał wyławiać, pijąc przy okazji wodę.
Do wody możesz też dodawać mięsny bulion, który sprawi, że stanie się ona atrakcyjniejsza smakowo. W letnie, słoneczne dni, pamiętaj, by rozstawiać miski z wodą w wielu miejscach, by stworzyć zwierzakowi jak najwięcej okazji do picia.
Jaką wodę powinien pić pies?
Twój pies nie chce pić? Pamiętaj, że niektóre czworonogi niechętnie piją wodę, która jest nieświeża. Dbaj zatem o to, aby regularnie ją wymieniać, szczególnie w upalne dni. Jaka woda dla psa jest odpowiednia? Zapomnij o wodzie mineralnej, bogatej pierwiastki, takie jak:
- wapń,
- magnez,
- sód,
- potas.
Ich nadmiar w organizmie zwierzaka może okazać się szkodliwy. Nieodpowiednim wyborem będzie też woda gazowana czy jałowa woda destylowana.
Jaka woda dla szczeniaka i dorosłego czworonoga będzie najlepszym wyborem? Zadbaj o to, by podawać psu wodę kranową przefiltrowaną, dzięki czemu zyskasz pewność, że Twój psi przyjaciel pije wodę oczyszczoną z zanieczyszczeń, osadu i bakterii. Jeśli nie masz możliwości przefiltrowania wody, a obawiasz się, że kranówka może zaszkodzić młodemu psu, możesz także zdecydować się na przegotowanie wody (pamiętaj, by podać ją, dopiero gdy przestygnie).
Jeżeli woda w kranie jest kiepskiej jakości, lepiej nie ryzykuj podawania jej ulubieńcowi. Lepszym wyborem w takim przypadku okaże się źródlana woda, która nie posiada zbyt wielu minerałów.
Pamiętaj, by nigdy nie nawadniać psa mlekiem i nie podawać mu napojów, takich, jak:
- herbata,
- kawa,
- cola,
- alkohol,
- energetyki.
Są one bardzo szkodliwe dla psiego organizmu i mogą go doprowadzić nawet do śmierci.
Sprawdź też: „Co robić, gdy pies nie chce jeść?”
Twój pies nie chce pić wody? Teraz już wiesz, jak możesz temu zaradzić. Zaproponowane powyżej rozwiązania pomogą Ci zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia psa i tym samym uniknąć odwodnienia. Jeśli jednak mimo ich stosowania Twój pupil nadal będzie wykazywał niepokojące objawy świadczące o niedoborze płynów w organizmie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Lekceważenie ich może przynieść poważne skutki dla zdrowia zwierzaka – i niestety nie są one pozytywne.