Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Kość dla psa – czy to na pewno dobry wybór?

Podawanie psom kości wzbudza sporo kontrowersji wśród opiekunów. Jedni uważają, że kość dla psa to doskonały sposób na urozmaicenie codziennej diety. Inni zaś uznają je za pokarm małowartościowy, a nawet szkodliwy. Jak jest naprawdę? Sprawdź, czy pies może jeść kości i w jakiej formie są one dla niego bezpieczne!

kosc_dla_psa

Kości dla psa to popularny przysmak i jeden z podstawowych składników diety BARF. Pamiętaj jednak, że nie każda kość będzie odpowiednia dla psa. Niektóre z nich mogą spowodować wiele poważnych problemów, takich jak uszkodzenie przewodu pokarmowego czy zaczopowanie jelit. Jeśli chcesz podawać kości zwierzakom, musisz przestrzegać pewnych zasad związanych z ich wielkością oraz obróbką. Jakie kości dla psa będą odpowiednie? Wyjaśniamy w artykule!

Czy pies może jeść kości?

To pytanie nurtuje wielu opiekunów, zwłaszcza tych eksperymentujących z dietą BARF. A zatem, czy pies może jeść kości? Owszem, może. Sęk w tym, że nie wszystkie.

Kość dla psa może być źródłem cennych składników odżywczych, takich jak:

  • wapń,
  • fosfor,
  • witaminy A, D, E i K,
  • białko oraz tłuszcz.

Ogryzanie kości stanowi również niemałą rozrywkę, ponieważ zaspokaja naturalną u psa potrzebę przeżuwania. Kości dla psów świetnie sprawdzają się w roli gryzaków, ponadto redukują płytkę nazębną i poprawiają higienę jamy ustnej. Problem w tym, że nie wszystkie kości są dla psów bezpieczne. Których unikać?

Zobacz też 4 powody, dlaczego psu śmierdzi z pyska

Kości dla psa – surowe czy gotowane?

Warto wiedzieć, że kości zmieniają swoją strukturę pod wpływem obróbki termicznej. Gotowanie, pieczenie czy smażenie sprawia, że tracą one swą elastyczność i strawność. Co więcej, ugotowane lub upieczone kości dla psa łamią się na ostre kawałki, które mogą poważnie uszkodzić przewód pokarmowy.

Dodajmy jeszcze, że substancje mineralne w kościach gotowanych zbijają się w twardą masę, będącą częstą przyczyną zaparć. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do zablokowania psich jelit. A zatem odpowiedź na pytanie, jakie kości dla psa są odpowiednie, może być tylko jedna – surowe z mięsem.

kosci_dla_psa

Jakie kości dla psa są bezpieczne?

Psu warto podawać surowe kości, na których są jeszcze kawałki mięsa. Ważne, by dopasować wielkość kości do gabarytów samego zwierzaka. Duży pies mógłby połknąć drobną kosteczkę w całości, a drobne szczęki mniejszego psiaka nie poradzą sobie ze zbyt dużą kością.

Za najlepsze dla psa uważa się kości:

  • wołowe,
  • cielęce,
  • jagnięce.

Odpowiednią przekąskę stanowią również suszone kości dla psa lub specjalne gryzaki w kształcie kości wykonane z preparowanej skóry zwierzęcej. Wielu opiekunów zastanawia się też, czy pies może jeść kości z żeberek. Owszem, pies może jeść żeberka wołowe, pod warunkiem że będą one surowe. Psom nie należy podawać jedynie:

  • ciężkostrawnych kości wieprzowych,
  • kości drobiowych, które zwłaszcza po ugotowaniu rozpadają się na ostre kawałki.

Surowa kość to ulubiony przysmak wielu czworonogów. Jednak aby jej podawanie było bezpieczne dla zwierzaka, koniecznie pamiętaj o wspomnianych kilku zasadach. Jedną z najważniejszych jest to, że kości dla psa zawsze powinny być surowe i otoczone mięsem. W razie wątpliwości możesz poprosić o radę weterynarza lub zastąpić kości naturalnymi gryzakami z wędzonej skóry.

Przeczytaj więcej o zdrowym jedzeniu dla psa!