Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak osiodłać konia?

Zaczynasz przygodę z jeździectwem? Zanim ruszysz na padok, warto opanować jedną z podstawowych umiejętności każdego jeźdźca – siodłanie konia. Prawidłowe zakładanie siodła jest szczególnie ważne, ponieważ ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz zdrowie Twojego wierzchowca. Dowiedz się, jak osiodłać konia krok po kroku!

jak-osiodlac-konia

Zakładanie siodła dla koni wydaje się proste, jednak wymaga pewnej wprawy. Pamiętaj, że błędy popełniane podczas tej czynności mogą przynieść zwierzęciu znaczny dyskomfort, a nawet ból. Nieprawidłowe siodłanie konia zmniejsza również Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy. Z naszego artykułu dowiesz się, jak osiodłać konia i przygotować go do jazdy!

Siodłanie konia: od czego zacząć?

Zanim założysz siodło, musisz dokładnie wyczyścić sierść konia. To ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale również z uwagi na komfort i bezpieczeństwo zwierzęcia. Dlatego siodłanie konia należy zacząć od skrupulatnego usunięcia wszelkich nieczystości z jego sierści. Jak zrobić to prawidłowo?

Za pomocą specjalnej szczotki usuń z sierści konia piasek, kurz oraz fragmenty słomy. Szczotkuj wierzchowca od głowy do zadu płynnymi, podłużnymi ruchami. Pominięcie tego kroku podczas zakładania siodła dla koni może doprowadzić do:

  • odparzenia skóry pod siodłem,
  • powstawania bolesnych ran na skórze zwierzęcia.

Osiodłany koń powinien mieć lśniącą sierść, układającą się gładko przy skórze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

Sprawdź też, 5 wskazówek, jak zacząć naukę jazdy konnej.

Jak osiodłać konia krok po kroku?

Każdy jeździec powinien wiedzieć, jak prawidłowo założyć siodło na swego wierzchowca. Oto jak osiodłać konia samodzielnie krok po kroku:

1.     Załóż czaprak

Siodłanie konia zacznij od założenia czapraka, czyli specjalnej podkładki pod siodło. Aby zrobić to poprawnie, stań po lewej stronie konia. Następnie tuż przy grzywie załóż czaprak i przesuń go lekko w stronę zadu, aby wyrównać sierść pod nim. Czaprak powinien gładko przylegać do skóry zwierzęcia. Materiał nie może być zgięty ani pomarszczony.

2.     Załóż siodło

Kiedy czaprak leży równo, pora na siodło dla konia. Załóż je nieco wyżej, a następnie zsuń lekko w stronę zadu. Siodło powinno znajdować się tuż za krawędzią łopatki zwierzęcia. Dzięki temu nie będzie blokowało jego ruchów ani uciskało nerek. Zanim przejdziesz do zapisania popręgu, sprawdź dłonią, czy czaprak oraz sierść pod nim są gładko ułożone.

3.     Podepnij popręg

Jeśli popręg był przypięty do siodła, opuść go tak, aby nie uderzył konia w przednie nogi. Następnie przypnij popręg od dołu z prawej strony, potem przejdź na drugą stronę konia, chwyć popręg pod jego brzuchem i przypnij po lewej stronie. Tak osiodłany koń powinien mieć luźno podpięty popręg. Zaciskamy go stopniowo dopiero po przeprowadzeniu zwierzęcia na halę lub padok.

4.     Dopasuj długość strzemion

Aby dopasować strzemiona, stań przy koniu i przyłóż palce do miejsca, w którym puślisko jest przypięte do siodła. Puślisko to pasek, na którym zawieszone jest strzemię. Jeśli strzemię sięga do Twojej pachy, to znaczy, że długość puślisk jest odpowiednia.

siodlanie-konia

5.     Załóż ogłowie

Siodłanie konia kończy się założeniem ogłowia. Ściągnij kantar i załóż ogłowie, przerzucając wodze przez szyję konia i delikatnie wkładając wędzidło do jego pyska. Jedną ręką trzymaj wędzidło, a drugą - paski policzkowe. Następnie przełóż pasek potyliczny przez uszy i wyrównaj grzywkę. Na koniec zapnij wszystkie niezbędne paski.

Czyszczenie i siodłanie konia to nie tylko obowiązek. Warto potraktować ten czas jako oswajanie wierzchowca, skontrolowanie jego wyglądu czy stanu zdrowia.

Zobacz też, jakie przysmaki pomogą Ci zdobyć sympatię każdego konia!