Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Kastracja kota, sterylizacja kotki. Jak dbać o ich zdrowie po zabiegu?

Kastracja-kota-sterylizacja-kotki-Co-po-zabiegu

Sterylizacja a kastracja – czym się różnią?

Sterylizacja pierwsza przychodzi na myśl, gdy mowa o pozbawieniu kotów możliwości posiadania potomstwa. Jednak w praktyce zabieg ten wykonywany jest rzadko.

Sterylizacja kotów

Na czym polega sterylizacja kotki? Oznacza przycięcie bądź podwiązanie jej jajników bez wycinania macicy. Sterylizacja kota natomiast to przecięcie nasieniowodów z jednoczesnym pozostawieniem jąder. Po tym zabiegu koty są bezpłodne, ale wciąż produkują hormony płciowe. W praktyce oznacza to ich dalszą chęć do rozrodu: ruje u kotki i miłosne wędrówki naszego kocura.

Kastracja kota

Kastracja kotki i kota to pozbawienie zwierząt możliwości rozmnażania poprzez zniszczenie gonad (jajników/jąder). W terminologii weterynaryjnej określane jednym z  trzech określeń:

  • owariektomia (OV), czyli usunięcie jajników;
  • owariohisterektomia (OVH), czyli usunięcie jajników i macicy;
  • orchidektomia, czyli zabieg usunięcia jąder.

Nazwy te brzmią poważnie, jednak zabiegi te są korzystniejsze niż sterylizacja. Dlaczego? Przede wszystkim ograniczają produkcję hormonów płciowych i chronią zwierzęta przed nowotworami.

Kiedy wykonać zabieg kastracji lub sterylizacji?

Nie czekaj zbyt długo. Koty najlepiej kastrować tuż po osiągnięciu przez nie dojrzałości płciowej, czyli około 6-8 miesiąca życia. Zdarza się jednak, że właściciele dużo wcześniej decydują się na zabieg, już u zwierząt w wieku 8-14 tygodni – zwłaszcza w przypadku kotów wychodzących. Pamiętaj, że każdy kot rozwija się indywidualnie i wbrew popularnej opinii nie rozmnaża się tylko w marcu.

Jak przygotować kota do kastracji?

Sterylizacja i kastracja to zabiegi przeprowadzane pod pełną narkozą. Kot powinien być na czczo. Najlepiej, jeśli do 12 godzin przed zabiegiem nie będziesz podawać mu pokarmu, a jedynie wodę. Dodatkowo samica nie powinna w tym czasie przechodzić rui, gdyż zwiększa to ryzyko krwawienia pooperacyjnego.

Opieka w pierwszych godzinach po zabiegu

Po zabiegu weterynarz wybudza kotka i przekazuje go w Twoje ręce. Umieść go w spokojnym miejscu, gdzie nie zrobi sobie krzywdy, a jeśli możesz, to cały czas miej go na oku. Pamiętaj, że w pierwszych godzinach nadal będzie działać narkoza. Nie podawaj kotu jedzenia, by nie spowodować wymiotów. Jedyne, co może przyjmować, to woda.

Dziwne-zachowanie-kota-po-kastracji

Czworonożny pacjent może sprawiać wrażenie zagubionego, miauczeć i popiskiwać. Chód zwierzęcia będzie chwiejny, może mu się zdarzyć też niekontrolowane oddawanie moczu. Nie panikuj, wszystkie niepokojące objawy powinny przejść w ciągu kilku godzin.

Jeśli jednak coś Cię niepokoi, skontaktuj się z kliniką weterynaryjną, w której przeprowadzany był zabieg.

 

Co się zmienia po kastracji?

O ile sterylizacja nie powinna mieć żadnego wpływu na zachowanie i stan zdrowia, to kastracja kota wiąże się ze zmianami hormonalnymi, czego następstwem mogą być zmiany w zachowaniu.

Koty mogą się wydawać leniwe i  ospałe – jednocześnie są bardziej potulne i spokojniejsze. Kocur po kastracji nie będzie znaczył terenu, a jego mocz będzie pozbawiony nieprzyjemnej woni.

Kastracja kota wydłuża także jego życie – o jedną trzecią u kotek i prawie dwukrotnie u kocurów. 

 

Karmienie kota po zabiegu kastracji

Posiłek podaj kotu dopiero 24 godziny po zabiegu. Jedzenie w pierwszych dniach  powinno być lekkostrawne i podawane w małych ilościach, najlepiej cztery razy dziennie. Kastracja kota ma bowiem wpływ na jego przemianę materii.

Zwierzę może zacząć przybierać na wadze. Skąd się to bierze? Już dwa dni po zabiegu jego apetyt wzrasta o około 20%, podczas gdy zapotrzebowanie energetyczne maleje o 30%.

Jak temu zapobiec? Zredukuj swojemu pupilowi dzienną rację pokarmu, ponieważ to, czy przytyje, czy zachowa prawidłową wagę, zależy od Ciebie!

Przeczytaj też: Jak widzą psy i koty? Zobacz świat oczami swojego pupila

 

Kiedy kot dochodzi do zdrowia po zabiegu?

Kocur po kastracji dochodzi do zdrowia stosunkowo szybko. Rany goją się sprawnie i nie wymagają opatrunku.

U kotek zabieg jest bardziej skomplikowany i należy zabezpieczyć ranę. Pacjentka dostaje ubranko pooperacyjne lub kołnierz. Powinna ona nosić ubranko przez 10-14 dni do czasu całkowitego zagojenia rany oraz odbywać wizyty kontrolne w lecznicy.

Kotki mogą czuć się niekomfortowo w związku z noszeniem specjalnego fartucha, co objawia się spadkiem aktywności, pogorszeniem samopoczucia lub gonitwami w celu pozbycia się „intruza” na ich ciele.

 

Schroniska i ulice pełne są kotów, którymi nikt nie chce się zaopiekować. Nie przyczyniaj się do niekontrolowanego namnażania się kotów i zadbaj o sterylizację lub kastrację swojego pupila.