Dlaczego warto mieć kota? Wpływ kota na zdrowie człowieka

dlaczego-warto-miec-kota-wplyw-kota-na-czlowieka

Dla miłośników kotów ich puchaci podopieczni są niczym najlepsi przyjaciele, niekiedy nawet członkowie rodziny. Tymczasem okazuje się, że największą zaletą płynącą z posiadania kota jest nie tylko wspaniała relacja z ukochanym czworonogiem. Naukowcy dowiedli, że korzyści jest znacznie więcej.

Jaki jest wpływ kota na zdrowie człowieka i długość trwania jego życia?

Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie badali grupę 4345 Amerykanów w wieku 30-75 lat. Ponad połowa z nich przyznała się do posiadania kota w przeszłości lub okresie objętym badaniem.

Wyniki przeprowadzonej przez nich analizy są dosyć zaskakujące. Okazało się, że u „kociarzy” ryzyko śmierci z powodu poważnych chorób sercowo-naczyniowych np. udarów, zawałów serca było o 30% mniejsze, niż u osób, które nie posiadały żadnego zwierzęcia futerkowego w domu.

Zdaniem dr Adnana Qureshi – dyrektora wykonawczego instytutu – koty niwelują odczuwany przez nas lęk oraz stres. Jak wiadomo, czynniki te mają istotny wpływ na powstawanie różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Osoby zastanawiające się, czy warto mieć kota, otrzymały najlepszą odpowiedź na swoje pytanie. Zwierzęta te są dobre dla naszego serca i to nie tylko na poziomie emocjonalnym.

Dobroczynny wpływ kota na człowieka: uzdrawiająca moc mruczenia

Z artykułu opublikowanego w The Journal of the Acoustical Society of America wynika, że dźwięki w zakresie 18-35 Hz korzystnie wpływają na ruchomość stawów po urazach. Koty mrucząc, wytwarzają dźwięk o częstotliwości 20-140 Hz.

Całkiem możliwe, że Twój pupil komunikując się z Tobą, przy okazji poprawia Twoją kondycję. Więcej na ten temat przeczytasz: „Mruczenie kota – czy wiesz, jakie niesie korzyści zdrowotne?”.

Dlaczego warto mieć kota? Jest jeszcze jeden bardzo ważny powód. Leczy nas nie tylko jego pomrukiwanie, ale również sierść. Jest ona najonizowana ujemnie, podczas gdy miejsca w naszym ciele objęte bólem – dodatnio. Gdy położysz kota w takim chorobowym miejscu, dojdzie do neutralizacji jonów, co zaowocuje natychmiastową ulgą.

Pomoc dla osób ze schorzeniami neurologicznymi

Zespół naukowców z University of Missouri również pochylił się nad zagadnieniem wpływu kota na człowieka. Badaniem objęli oni rodziny z dziećmi chorymi na ASD (Spektrum zaburzeń autystycznych), które zdecydowały się adoptować kota ze schroniska.

Po 18 tygodniach obserwacji badacze wysnuli następujące wnioski: obcowanie z kotem doprowadziło u dzieciaków do znacznego wzrostu empatii oraz spadku nadpobudliwości, agresji, a także lęku.

Dlaczego warto mieć kota w domu z małymi dziećmi?

Przyjęło się, że kocia sierść jest silnym alergenem. Rodzice często nie wyrażają zgody na czworonogi w domu, właśnie z obawy o stan zdrowia swoich pociech. W myśl (opublikowanego w 2002 roku w Journal of the American Medical) badania dzieci, które w pierwszym roku życia obcowały ze zwierzakami (dwoma lub więcej) były mniej narażone na rozwój alergii, niż dzieciaki pozbawione bieżącego kontaktu z czworonogami. Co ciekawsze, taka ekspozycja chroni nie tylko przed alergiami wyłącznie na sierść zwierząt.

Za taki stan rzeczy odpowiadają bakterie przenoszone przez zwierzęta domowe. To one są tym czynnikiem, który tłumi reakcje alergiczne ze strony układu odpornościowego.

Zastanawiasz się, czy warto mieć kota w domu w sytuacji, gdy zamieszkują go małe dzieci? Być może przekona Cię ten argument.

Czy warto mieć kota? Kilka słów o emocjach

O tym, jak daleko idący jest wpływ kota na zdrowie człowieka i jego samopoczucie, świadczą badania przeprowadzone przez Indiana University Bloomington. Wykazały one, że nawet samo oglądanie filmików z kotami w Internecie wywołuje u ludzi pozytywne emocje, a także zwiększa ich poziom energii.

Koty wyzwalają w naszym organizmie serotoninę, czyli hormon szczęścia. Zwierzęta te mogą pomóc w walce z depresją oraz lękiem separacyjnym. Ich „leniwa gracja” sprawia, że czujemy się spokojni, zrelaksowani i szczęśliwi.

Aby kot mógł Ci pomóc, musi być w dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Zadbaj o swojego pupila, dostarczając mu wartościową karmę dla kotów ze świeżym mięsem, ale bez dodatku zbóż oraz innych potencjalnych alergenów, takich jak: gluten kukurydziany czy pszenny.

Znajdź czas na wspólną na zabawę i przytulanie. Taki relaks we dwoje dobrze przysłuży się nie tylko jemu, ale i Tobie.

I mamy na to naukowe dowody!