Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak pies z kotem – czy można je mieć pod jednym dachem?

Jak-pies-z-kotem-i-to-pod-jednym-dachem

Dlaczego pies z kotem się nie lubią? I czy na pewno się nie lubią?

Różnice między psem a kotem wynikają z ich sposobu życia, umiejętności okazywania emocji, wrażliwości i zwyczajów żywieniowych. Koty chodzą swoimi ścieżkami. To indywidualiści, polujący w samotności, raczej nie eksponujący emocji.

Psy z kolei są zwierzętami stadnymi, kochającymi kontakt z człowiekiem, źle znoszącymi samotność. Są bardziej ekspresyjne, wyrażają się poprzez szczekanie, bieganie czy merdanie ogonem. Oba gatunki mają inną mowę ciała i to właśnie jest przyczyna konfliktów, wywołująca u nich napięcie, nerwowość, czy nawet agresję.

Jednak powiedzenie, że psy i koty się nie lubią, to jednak zbyt mocne słowa i za duże uogólnienie. Nie zawsze odczytują prawidłowo wzajemne komunikaty, ponieważ to inne gatunki i komunikują się w różnych językach. Mają też zazwyczaj różne temperamenty, charaktery, przyzwyczajenia i historię „znajomości” z innymi zwierzętami. To wszystko może rzutować na dogadywanie się naszych czworonożnych przyjaciół.

Znamy historie psio-kocich przyjaźni, znamy również przykłady złych relacji między „mruczkami” i „szczekaczami”. Na szczęście możemy ułatwić im wspólne życie i sprawić, że zwierzaki polubią się lub przynajmniej – będą się tolerować.

Tajemnicza mowa ciała psów i kotów

Jeśli zastanawiasz się, jak wprowadzić kota do domu z psem, koniecznie poznaj różnice w ich mowie ciała. Dzięki temu lepiej odczytasz dokładnie te same zachowania u przedstawicieli różnych gatunków.

Leżenie na grzbiecie

Kot, który leży brzuchem do góry, jest zrelaksowany, często zachęca tą do zabawy. Pies leżący w tej pozycji okazuje uległość i podporządkowanie. W tej sytuacji ma on zwykle uszy skierowane do podłogi, mruży oczy i podkula ogon. Może także mlaskać lub się oblizywać.

Machanie ogonem

Kiedy pies macha ogonem, jest podekscytowany lub wesoły. W języku kota zachowanie to oznacza zagrożenie, może on więc takie zachowanie  psa zinterpretować jako sygnał agresji.

Łapy wyciągnięte do przodu, zad uniesiony wysoko

Pies tą pozycją zachęca do zabawy, a kot chce nią przestraszyć przeciwnika. Gdy kot zauważy takie zachowanie psa, może się wystraszyć albo nawet go zaatakować.

Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli kiedy i jak zaprzyjaźnić psa z kotem?

Szczeniak z kocięciem są jeszcze młode i nie wiedzą, co znaczy „żyć jak pies z kotem” czy „drzeć koty”. Najkorzystniej jest adoptować oba zwierzęta właśnie wtedy. Nie będą się one uznawać za wrogów, z powodu braku wykształconego instynktu. Wręcz przeciwnie, będą dla siebie doskonałymi kompanami do zabaw.

To właśnie wtedy istnieje największa szansa, że zostaną przyjaciółmi. Im zwierzęta starsze, tym przyniesienie kota lub psa do domu, w którym mieszka już drugi zwierzak, będzie trudniejszym wyzwaniem.

Jak przyzwyczaić psa do kota?

Jeśli masz już psa i planujesz pojawienie się kota w domu, możesz przygotować pupila do nowej sytuacji. Zacznij uczyć psa nowych komend. Dzięki temu, nawet jeśli będzie się zachowywał nieprzewidywalnie wobec kociego intruza, będziesz mógł lepiej zapanować nad sytuacją i przejmiesz kontrolę nad podekscytowanym psem. Jeśli masz możliwość, zapoznaj psa z kocim zapachem, np. przez położenie koca, na którym wcześniej spał kot.

Przeczytaj też: Jak widzą psy i koty? Zobacz świat oczami swojego pupil

 

Jak oswoić kota z psem?

Pierwszy kontakt z psem to może być dla kota duży stres. Zadbaj o jego bezpieczeństwo, najlepiej umieszczając go w transporterze. Pies zapozna się z jego zapachem, a kot będzie chroniony przed jego zbyt emocjonalną reakcją.

Jeśli posiadasz kojec lub klatkę dla psa, możesz odwrócić role. Pies wtedy nie będzie zagrożeniem dla kota, który będzie mógł na spokojnie zapoznać się z nowym otoczeniem i nowym kolegą.

Jak-przyzwyczaic-psa-do-kota-miska-obok-miski

Pies z kotem. Jak przetrwać pierwsze wspólne dni?

Pierwszego dnia najlepiej, by zwierzęta były od siebie odseparowane. Możesz dać kotu zabawki psa, a psu zabawki kota. Dzięki temu będą oswoić się ze swoimi zapachami. Z czasem zacznij zmniejszać dystans między nimi.

Pies z kotem z początku powinny przebywać razem tylko z opiekunem, który będzie kontrolował sytuację i odpowiednio reagował na pożądane lub niepożądane zachowania obu zwierząt. To bardzo indywidualna kwestia, czy się obwąchają i rozejdą się w różnych kierunkach, czy przejawią ekscytację.

Jeśli zauważysz jakąkolwiek agresję czy stres, reaguj natychmiast i odseparuj od siebie zwierzęta. Nagradzaj – psimi i kocimi przysmakami – zachowania spokojne i umiarkowanie entuzjastyczne.

Powtórzmy raz jeszcze. W pierwszych dniach nie zostawiaj psa z kotem sam na sam w domu.

Jak przyzwyczaić kota do psa? To może miska obok miski?

To nie jest dobry pomysł. Warto rozdzielić miski z jedzeniem dla psa i kota. Po pierwsze, ich zawartość jest różna i dostosowana do konkretnego zwierzęcia. Po drugie, obecność „intruza” podczas jedzenia może być stresująca. Kot czy pies mogą też za bardzo zainteresować się jedzeniem drugiej strony, a wtedy konflikt murowany.

Pies atakuje kota w domu – dlaczego?

Jeśli pies goni kota w domu, nie musi to oznaczać jego złych intencji. Ta pogoń jest dla niego ekscytującą zabawą, dlatego może tak reagować na kota nawet za każdym razem. Ten może się bać – uciekać pod szafki lub na meble. Wywoła to u niego duży stres, a mruczek nie będzie się czuł bezpiecznie na własnym terenie.

Jeśli gonitwa jest rzeczywiście spowodowana agresją psa, wtedy warto skonsultować się z doświadczonym behawiorystą, który pomoże przepracować problem, a przede wszystkim – ustalić jego źródła.

Jak oduczyć psa gonienia kota w domu?

Możesz kupić bramkę, którą przymocujesz do framugi drzwi – tego typu produkty znajdziesz w większości sklepów zoologicznych internetowych i stacjonarnych. Wydzielisz w ten sposób w domu strefę kocią i psią. Jest to dobre rozwiązanie na czas, gdy zwierzęta zostają same.

Bardziej efektywne będzie jednak wyszkolenie psa. Gdy zacznie on być niespokojny na widok kota, wydaj komendę „nie wolno”. Nagradzaj go smakołykiem, gdy posłucha i rób to często, by szybko zrozumiał, że warto zachować opanowanie.

Jeśli natomiast Cię nie posłucha i dalej będzie gonił kota, wyprowadź go do innego pomieszczenia lub za bramkę i nie nagradzaj smakołykiem ani uwagą. Po chwili wypuść, by pies miał możliwość powrotu to tej samej sytuacji i poprawienie swojego zachowania Pies prawdopodobnie szybko zrozumie, co jest aprobowaną reakcją na kota, a co nie.

Jak zaprzyjaźnić kota z psem? Relacja ta wymaga czasu i nie w każdym przypadku będzie możliwa. Ważne jest jednak, by akceptowały swoją obecność i tolerowały się wzajemnie. Nie próbuj wzbudzić wzajemnej sympatii „na siłę” – przyniesie to więcej szkód niż korzyści.