Jak dbać o kocięta? Szczepienia kociąt, karmy, zdrowie

jak-dbac-o-kocie-w-pierwszych-tygodniach-i-miesiacach

Kocię – ile trwa dzieciństwo kota?

Małe kocięta stają się w pełni samodzielne w wieku od 9 do 12 tygodni i wtedy mogą trafić do nowego domu. Gdy mają ok. 3 miesiące, kotka przestaje się nimi opiekować i zmusza je do samodzielności. W wieku ok. 5 miesięcy kocięta zaczynają wymieniać zęby na stałe. 

Ich „dzieciństwo” kończy się wraz z uzyskaniem dojrzałości płciowej. U kotki będzie to między 6. a 12. miesiącem życia: zauważysz wtedy, że jest ona w rui. Kocury dojrzałość płciową osiągają między 5. a 7. miesiącem życia. Dokładny moment osiągnięcia dojrzałości płciowej zależy od rasy kota oraz innych czynników.

Kocięta wiedzą, że nie ma jak u mamy

Małe kocięta powinny być karmione przez kotkę co najmniej do 8. tygodnia życia. Pokarm kotki jest dla nich odżywczy i lekkostrawny, dba ona także o ich potrzeby fizjologiczne, liżąc po brzuszku i  odbycie.

Jeśli kocię nie ma naturalnej matki, trzeba mu ją zastąpić. Małe kotki należy karmić co 2 godziny mlekiem. Krowie mleko odpada, gdyż wywołuje u czworonogów alergię. Zamiast tego wybierz specjalne mleko dla kociąt. Po karmieniu masuj kotka po brzuszku i po odbycie zwilżonym wacikiem.

Czym karmić małe kotki? Karmy dla kociąt

Po odebraniu od matki kilkutygodniowe kotki trzeba karmić stałym pokarmem od 4 do 6 razy dziennie – w zależności od tygodnia życia. Nowe pokarmy wprowadzaj do diety kocięcia powoli i obserwuj, jak reaguje jego organizm. Nagła zmiana pożywienia może wywołać u niego biegunkę.

Kocięta mogą jeść mięso gotowane i surowe: wołowinę i podroby, ale także kurczaka i ryby (te lepiej podawać gotowane). Warto do ich diety włączyć jaja – najlepiej gotowane, gdyż surowe zawierają awidynę – białko, które utrudnia przyswajanie biotyny. Warzywa i owoce mogą być urozmaiceniem posiłku kociego malucha, ale nie są niezbędne dla jego rozwoju i ich udział w diecie nie powinien przekraczać 5%.

Możesz też rozpocząć podawanie karmy dla kociąt: zarówno karmy suchej i z puszki. Zadbaj tylko, by była to karma dobrej jakości i dostosowana do wieku zwierzęcia. Dobra karma nie powinna zawierać laktozy, ani glutenu. Niech będzie zbilansowana, z dużą ilością składników pochodzenia zwierzęcego. Jakościowe karmy zawierają także m.in. kompleks do pielęgnacji zębów, prebiotyki, chelaty (umożliwiające lepsze przyswajanie składników odżywczych i minerałów) oraz wiele innych.

Pielęgnacja kociąt: o co należy zadbać?

Zacznij pielęgnację kocięcia od wczesnych miesięcy, a przyzwyczai się ono do różnych zabiegów i będzie jako dorosły kot znosić je spokojnie. Dodatkowo, czynności pielęgnacyjne mogą wzmocnić więź pomiędzy Tobą a zwierzęciem.

 

Szczepienia kociąt to podstawa

Małe kocięta powinny zacząć się zaprzyjaźniać z weterynarzem już od dzieciństwa. Zabierz je tam celem wykonania odrobaczenia i koniecznych szczepień. Kocię odrobaczamy w 4. tygodniu życia, a po 10 dniach odrobaczanie należy powtórzyć.

Szczepienia kociąt są wykonywane w 8-10. tygodniu życia, później należy je powtarzać co rok. Możesz zaszczepić tylko kotka zdrowego i odrobaczonego. Obecnie są dwie obowiązkowe szczepionki:

 • przeciwko kociemu katarowi (uporczywa choroba wywołująca kichanie, katar i łzawienie z oczu, a także inne nieprzyjemne objawy),
 • przeciw panleukopenii (zakaźne zapaleniu jelit, znane też jako „koci tyfus”),

Jeśli chcesz, możesz pupila także zaszczepić przeciwko:

 • białaczce kociej,
 • wściekliźnie,
 • chlamydiozie (bakteria Chlamydophila felis wywołuje u kotów zapalenie spojówek),
 • FIP czyli zakaźnemu zapaleniu otrzewnej.

Uwaga na pchły, czyli niechciani lokatorzy

Warto też raz na jakiś czas przeprowadzić odpchlenie kotka. Wystarczy jedno psiknięcie delikatnego środka na pchły, który kupisz w każdym sklepie zoologicznym lub u weterynarza. Możesz także wybrać obrożę przeciwpchelną dostosowaną do wieku kocięcia.

 

Jak dbać o małego kotka? Oczy, zęby i pazurki

Pielęgnacja oczu małego kotka to nic innego, jak usuwanie ropek z kącików oczu za pomocą zmoczonego przegotowaną wodą, rumiankiem lub świetlikiem gaziku.

Raz na tydzień umyj kociakowi zęby, jeśli uda Ci się tego dokonać. Jeśli zwierzę ciężko to znosi i nie daje sobie wykonać takiego zabiegu, możesz od czasu do czasu przetrzeć mu zęby wacikiem zmoczonym wodą utlenioną, która zapobiega osadzaniu się kamienia.

Co do pazurków, zwykle obcina się je kotkom, które nie wychodzą z domu. Możesz zrobić to sam, jeżeli masz doświadczenie. Warto jednak udać się na pierwsze skrócenie pazurków do weterynarza i tam pobrać kilka lekcji.

Zadbaj o sierść kocięcia

Systematyczne szczotkowanie kocięcia pomaga usunąć luźne włosy i zanieczyszczenia, co zmniejsza ryzyko powstawania kul włosowych. Czesanie zacznij od głowy, a następnie przejdź do przednich łap i klatki piersiowej, potem do tylnych łap. Na końcu wyczesz ogonek.

Początkowo używaj szczotki lub grzebienia w kierunku z włosem, a następnie pod włos, tak by wyczesać wszystkie martwe włosy i zanieczyszczenia.

Czyszczenie uszu kociąt

Regularnie sprawdzaj uszy kocięcia pod kątem zatkania, obecności ciał obcych, zaczerwienienia, ran lub zadrapań i nieprawidłowego zapachu. Jeśli uszy kocięcia trzeba będzie czyścić w domu, weterynarz da Ci specjalnie przeznaczony do tego roztwór. Ostrożnie wyciśnij kilka kropli do kanału słuchowego swojego kotka, następnie delikatnie masuj ucho u podstawy i usuń nadmiar płynu czystym wacikiem.

Wyprawka dla kotka

Małe kocięta są ciekawskie i lubią niszczyć różne rzeczy. Zwróć uwagę, by trzymać w zamknięciu przed kotkiem wszystko to, co chcesz zachować w nienaruszonym stanie. Zrób też niezbędne zakupy. Potrzebny jest:

 • zapas kociego jedzenia,
 • miski,
 • zabawki,
 • kuweta,
 • łopatka do kuwety,
 • żwirek,
 • drapak,
 • miejsce do spania z możliwością przenoszenia,
 • transporter, jeśli zamierzasz podróżować ze swoim pupilem.

 

Przeczytaj także: Podróż z kotem: o czym musisz pamiętać?

 

Zadbaj o małego kotka od wczesnych miesięcy i wyrób w nim dobre nawyki, z którymi wejdzie w dorosłość. Naciesz się także tą słodką, puchatą kuleczką… bo zobaczysz, że szybko urośnie.