Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Dokocenie, czyli co dwa koty w domu, to nie jeden

dokocenie_kota

Dokocenie – czy sprawdzi się w przypadku Twojego kota?

Czy dokocenie kota to zawsze dobry pomysł? Najlepiej z przyjęciem nowego kociego domownika powinny poradzić sobie te koty, które wychowywały się w otoczeniu matki oraz rodzeństwa czy innych kotów. Zwierzęta, które z jakichś powodów zostały same, a później zostały przygarnięte, mogą mieć spore problemy z akceptacją nowego kota. 2 koty w domu to też spore wyzwanie dla tych kocich rezydentów, którzy bardzo mocno reagują na zmiany (żaden kot nie lubi zmian, ale zdarzają się i takie szczególnie wrażliwe).

Dokocenie kota – co warto wiedzieć na początek?

Nim rozpoczniesz dokocenie, musisz wiedzieć, że koty to zwierzęta terytorialne, dlatego też pojawienie się nowego zwierzaka wywraca do góry nogami cały ich koci świat. W pierwszej kolejności nierzadko potraktują go więc jako intruza. Dwa koty w domu mogą oczywiście dobrze funkcjonować, jeśli odpowiednio się je ze sobą zapozna.

Optymalnym czasem na socjalizację dwóch kotów w mieszkaniu lub domu, są cztery tygodnie. Wszystko zależy jednak od indywidualnych charakterów zwierząt, dlatego niektórym kotom może to zająć nieco więcej czasu. Pamiętaj, by nie panikować po kilku dniach, kiedy zwierzaki nie będą się dogadywać. Naturalną kocią reakcją na obce zwierzę w pierwszych dniach jest:

  • przeganianie,
  • bicie łapą (o ile pazury pozostają schowane),
  • syczenie,
  • prychanie.

Dokocenie kociakiem czy dorosłym kotem – co wybrać?

Zwykle najprostszą opcją okazuje się dokocenie małym kotem. Kilkumiesięczny kociak łatwiej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu, a i koty-rezydenci powinny szybciej się do niego przekonać. Jednak w przypadku starszych, statecznych kotów nie będzie to dobre rozwiązanie, ponieważ mały kotek może okazać się dla nich zbyt energiczny, a co za tym idzie, dosyć męczący.

Najlepiej wybierać koty zbliżone do siebie wiekiem. W przypadku seniorów warto wybrać kota przynajmniej kilkuletniego lub także starszego. Dokocenie kociakiem to dobra opcja dla tych, którzy mają młode lub bardzo aktywne zwierzęta. W takim wypadku koty będą miały mnóstwo okazji do wspólnej zabawy i zacieśniania więzi.

Dwa koty w domu – jakiej płci zwierzaka wybrać?

Postanowione – decydujesz się na dwa koty w domu. Pojawia się jednak pytanie: jakiej płci powinny być zwierzęta, by się ze sobą dogadać? Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Odpowiednio wprowadzony kocur zaprzyjaźni się z rezydentem czy rezydentką tak samo dobrze jak kotka. Ważne tylko, by zwierzęta były wykastrowane.

dokocenie_bez_izolacji

Dwa koty w domu – jak je ze sobą oswoić?

Rozpoczynając dokocenie, pomyśl o zwiększeniu zasobów. Nowy mieszkaniec będzie potrzebować:

  • zestawu misek,
  • osobnej kuwety,
  • jedzenia, które już zna (jeśli bierzesz kota z fundacji lub hodowli, gdzie był karmiony określonym rodzajem karmy suchej lub mokrej, przez pewien czas podawaj mu ją nadal, stopniowo mieszając ją z innym pokarmem),
  • dodatkowego drapaka,
  • zabawek.

Poleca się też przeprowadzenie socjalizacji z izolacją. Polega ona na zamknięciu nowego kota w jednym z pomieszczeń, tak by rezydent nie miał do niego dostępu. Zwierzęta będą się mogły jednak wąchać przez drzwi. Wykorzystuj też przysmaki i podawaj je blisko bariery, jaką stanowią drzwi. Możesz też z ich pomocą nagradzać postępy kotów. Spróbuj dodatkowo z wymianą zapachów – wówczas zabierasz rzecz jednego kota i pokazujesz ją drugiemu, by ten mógł poznać nową woń.

 

Dokocenie bez izolacji będzie trudne, lecz nie niemożliwe. Może jednak przedłużyć znacznie okres docierania się kotów, które mogą mieć później problemy behawioralne. Jeśli masz możliwość, bądź przez pierwsze dni jak najwięcej w domu, by móc obserwować, jak postępuje kocia socjalizacja, a w razie konieczności – mieć możliwość szybkiego zareagowania.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zwyczajach kotów oraz ich potrzebach, zajrzyj na nasz blog.

Może Cię zainteresować:

Jak pies z kotem – czy mogą żyć pod jednym dachem?”

Jak oswoić dzikiego kota? Sprawdź porady od behawiorystów”